Παναθηναϊκός: 4Χ4 και συνεχίζει αήττητος!

Ένα ακόμα σημαντικό τρίποντο μάζεψε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Παναθηναϊκού, καθώς επιβλήθηκε άνετα της Λαμίας με 3-0 σετ.

Αήττητος για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι έμεινε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι με 3-0 σετ του Α.Ο. Λαμίας 2013. Το «τριφύλλι» χρειάστηκε 66 λεπτά για να πάρει το τέταρτο φετινό του τρίποντο, με τον Απόστολο Οικονόμου να έχει την ευκαιρία να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες του ρόστερ και να τις κρατήσει όλες σε ετοιμότητα ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Η Εύα Χαντάβα με 15 πόντους ξεχώρισε για τις νικήτριες στην επίθεση, με την Μαργκαρίτα Στεπανένκο να την ακολουθεί με 11. Η Γιουνέσκα Ρόμπλες με 13 πόντους η πρώτη σκόρερ για την ομάδα της Λαμίας.

Οι «πράσινες» ξεκίνησαν με διάθεση στο πρώτο σετ και γρήγορα κατάφεραν να πάρουν μία καλή διαφορά (7-3) από πολύ νωρίς. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να δείχνει προσήλωση στην άμυνα και παίρνοντας βοήθειες από όλες σχεδόν τις παίκτριες στην επίθεση, αφού η Παπαφωτίου μοίραζε εξαιρετικά τη μπάλα, ανέβασε τη διαφορά σε 14-7.

Παναθηναϊκός: Κυριάρχησε και πήρε προβάδισμα πρόκρισης!
Παναθηναϊκός: Κυριάρχησε και πήρε προβάδισμα πρόκρισης! 1.113 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Το «τριφύλλι» ήταν σχεδόν αλάνθαστο στο πρώτο σετ, σε αντίθεση με τη Λαμία που ήταν επιρρεπής στο λάθος. Έτσι η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου με συνοπτικές διαδικασίες έφτασε στο 25-11 και πήρε το πρώτο σετ.

Με φόρα ξεκίνησαν οι «πράσινες» και στο δεύτερο σετ, όπου και προηγήθηκαν με 5-0. Η ποιότητα του Παναθηναϊκού συνέχισε να κάνει τη διαφορά και στο δεύτερο σετ, όπου οι «πράσινες» πήγαν εύκολα στο 15-10, την ώρα που ο τεχνικός του «τριφυλλιού» είχε ξεκινήσει να ανοίγει το ροτέισιον.

Οι γηπεδούχες δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα στην διάρκεια του δεύτερου σετ και αφού έφτασαν στο 20-15, έκαναν το 2-0 στα σετ επικρατώντας και στο δεύτερο με 25-20.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε λιγότερο φουριόζος στο τρίτο σετ (5-5), όμως οι «πράσινες» δεν άργησαν να βρουν και πάλι τον ρυθμό τους και να ανοίξουν τη διαφορά σε νταμπλ σκορ (14-7). Οι «πράσινες» με άνεση έφτασαν στο 20-12 και στη συνέχεια πήραν και το τρίτο σετ με σκορ 25-14, κατακτώντας την 4η συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Τα σετ: 25-11, 25-20, 25-14.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 4 (4/9 επ.), Κρος 8 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Στεπανένκο 11 (8/25 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρόθες 4 (4/10 επ.), Παπαφωτίου 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Χαντάβα 15 (15/24 επ., 48% υπ. – 33% άριστες) / Ρόγκα (λ, 67% υπ. – 50% άριστες), Ξηντάρα (λ), Κωνσταντίνου 7 (7/11 επ., 83% υπ. – 50% άριστες), Κωνσταντέλου, Παπαστεργίου, Τσιτσιγιάννη 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μεταξά 4 (4/5 επ.), Καραγκούνη.

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Κουντουρά, Δάρδα, Περέιρα 8 (8/25 επ.), Νούσια 5 (5/10 επ., 17% υπ. – 17% άριστες), Αραούχο, Ρόμπλες 13 (12/38 επ., 1 άσσος, 48% υπ. – 31% άριστες) / Μπούκουρα (λ, 52% υπ. – 48% άριστες), Κοντονάσιου, Κούμπουρα, Γιαννέλου 1 (1/1 επ.).