«Πάτησε» γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και κέρδισε στο Περιστέρι!

Ο Παναθηναϊκός, που προβλημάτισε στο πρώτο ημίχρονο, πάτησε γκάζι στο δεύτερο και επικράτησε τελικά με 77-62 του Περιστερίου εκτός έδρας.

Παρά το κάκιστο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έφυγε τελικά με το διπλό από την έδρα του Περιστερίου επικρατώντας με 77-62 της τοπικής ομάδας.

Ηγέτες του τριφυλλιού ηταν οι Μέικον – Παπαγιάννης. Πολύ καλή άμυνα έπαιξαν οι πράσινοι στο δεύτερο ημίχρονο.

Πρόβλημα με Χεζόνια!
Πρόβλημα με Χεζόνια! 8.216 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Ιδιαίτερα εύστοχο ήταν το Περιστέρι στο ξεκίνημα του αγώνα και με πρωταγωνιστές τους Δημήτρη Κατσίβελη και Λίνο Χρυσικόπουλο κατάφεραν να προηγηθούν με 24-14 μόλις στο 8ο λεπτό! Οι δύο ομάδες είχαν… βίους αντίθετους, καθώς ο μεν Παναθηναϊκός ήταν κακός και στις δύο πλευρές του παρκέ, ενώ οι γηπεδούχοι τα έκαναν όλα… σχεδόν τέλεια. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο +11 του Περιστερίου (27-16) πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο (29-20), η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου είχε 5/9 τρίποντα, έναντι μόλις 1/7 του Παναθηναϊκού.

Όχι ότι άλλαξαν πολλά στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου! Αν και 9 σερί πόντοι του Μέικον είχαν ρίξει τη διαφορά στους 6 πόντους (31-25 στο 13′) το Περιστέρι βρήκε «μεγάλα» σουτ και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +12 πόντους (37-25) στο 14′. Μέχρι εκεί. Στη συνέχεια οι «πράσινοι» έβγαλαν κάποιες άμυνες, άρχισαν να βρίσκουν στόχο έξω από τα 6.75 μέτρα και από τη στιγμή που ο Μέικον βρήκε «στηρίγματα» στους Παπαπέτρου και Παπαγιάννη ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε επιμέρους 14-2 (!) και έφερε το ματς στα ίσια (39-39) δύο λεπτά πριν από το ημίχρονο.

Στο πρώτο μισό του αγώνα (41-41) οι φιλοξενούμενοι (που είχαν 21-12 συνολικό σκορ στην δεύτερη περίοδο) μέτρησαν 11/21 δίποντα, 4/13 τρίποντα και 7/7 βολές, έχοντας ως καλύτερους, τους Ντάριλ Μέικον (11π., 2/3δίπ., 1/1τρ., 4/4β.) και Παπαπέτρου (10π., 2/4δίπ, 1/2τρ., 3/3β.) ενώ αντίστοιχα το Περιστέρι μέτρησε 6/16 δίποντα, 6/14 τρίποντα και 11/17 βολές. Χρυσικόπουλος (10π., 3/5δίπ., 1/2τρ., 1/1β.) και Κατσίβελης (8π., 1/3δί., 1/1τρ., 3/4 β.) ήταν εκείνοι που είχαν δώσει το έναυσμα για το εντυπωσιακό ξεκίνημα.

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου το «τριφύλλι» πήρε προβάδισμα στο σκορ με 43-41 μετά το… 6-8 του διλέπτου ενώ έφτασε και στο +10 (45-55) στο 24′. Ουσιαστικά είχε πάρει το μομέντουμ και έδειχνε να ελέγχει το ματς, με τον Μέικον να… συνεχίζει από εκεί που είχε ξεκινήσει και τον Παπαγιάννη να έβαζε τις… δικές του πινελιές «καθαρίζοντας» με δεύτερες επιθέσεις. Μάλιστα για η διαφορά πήγε και στο +11 για τους «πράσινους» οι οποίοι έκλεισαν την 3η περίοδο στο 63-53 έχοντας αλλάξει άρδην την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία. Ο Παναθηναϊκός ήταν το απόλυτο αφεντικό του αγώνα και δεν άφησε το Περιστέρι να σκεφτεί ξανά το ενδεχόμενο της νίκης. Στο 37′ η διαφορά έφτασε και στους 13 πόντους (60-73) στην 3η περίοδο και ουσιαστικά «τελείωσε» και τυπικά με την υπόθεση της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 41-41, 53-63, 62-77