Με σούπερ Παπαπέτρου συνέτριψε με κατοστάρα την ΑΕΚ

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου έβλεπε το καλάθι σαν... βαρέλι, «βομβάρδισε» το καλάθι της ΑΕΚ με 20 πόντους (4/5 τρίποντα) και οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε υγιεινό περίπατο (100-75). Πολύ καλοί για το «τριφύλλι» και οι Σαντ Ρος (16 π), Μέικον (14 π).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε χαλαρός είδε την ΑΕΚ να έχει εξαιρετικό ξεκίνημα, ωστόσο έδειξε αντανακλαστικά, επανήλθε στο ματς και από το τρίτο δεκάλεπτο που ο Ιωάννης Παπαπέτρου σκόραρε με εξαιρετικά ποσοστά από την περιφέρεια, μετέτρεψε το ντέρμπι σε περίπατο. Πολύ καλοί για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη και οι Σαντ Ρος (16 π.) Μέικον (14 π.), με τον Έλληνα τεχνικό να χρησιμοποιεί τους έντεκα από τους δώδεκα διαθέσιμους παίκτες του.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ, με την Ένωση να γράφει 4/4 τρίποντα για το 4-12. Ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα με Παπαπέτρου και Ουάιτ για να μειώσει 11-12, με τον αρχηγό της ομάδας του «τριφυλλιού» να επαναφέρει μπροστά στο σκορ την ομάδα του (13-12), με τους «πράσινους» να τρέχουν σερί 9-0, εγκλωβίζοντας τους παίκτες του Δέδα.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν καλό επιθετικό ρυθμό και με Έβανς-Μέικον ανέβασαν τη διαφορά στο +3 (17-14), η Ένωση βρήκε λύση στο σκοράρισμα με τον Κολόμ (23-18), με τον Πέρι να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο σκοράροντας για το 25-18.

Χτύπημα Γιαννακόπουλου με Ναν!
Χτύπημα Γιαννακόπουλου με Ναν! 47.932 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η ΑΕΚ με μικρό σερί 5-0 πλησίασε στο καλάθι (25-23) το «τριφύλλι», που βρήκε σκορ από την περιφέρεια με τον Σαντ Ρος (28-23). Ο Κολόμ απάντησε με τον ίδιο τρόπο, με την ΑΕΚ να πλησιάζει εκ νέου στο καλάθι (28-26), αλλά ο Πέρι με ακόμα ένα εύστοχο περιφερειακό σουτ  έδωσε το +5 (31-26) στον Παναθηναϊκό. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι εύστοχες από την περιφέρεια με το σκορ στο 37-29, με το «τριφύλλι» να έχει σε καλό βράδυ αρκετούς παίκτες του για το +8 και την ύψιστη διαφορά στο ματς.

Ο Κουβανός φόργουορντ συνέχισε να κρατάει τη μπαγκέτα στην επίθεση των «πρασίνων» και με συμπαραστάτες  τους Πέρι και Έβανς, οι «πράσινοι» ξεμάκραιναν στο σκορ (46-31). Παππάς και Γκρίφιν βρήκαν σκορ για την ΑΕΚ από το σημείο των βολών (50-37), με τον Παπαγιάννη να κάνει «πάρτι» κάτω από τη ρακέτα της Ένωσης για το +14 (54-40), σκορ που έμεινε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό συνεχίστηκε σε υψηλό επιθετικό τέμπο, με τους «πράσινους» να τρέχουν επιμέρους 8-3, με υψηλά περιφερειακά ποσοστά και τον Παπαγιάννη να δείχνει επιβλητικός μέσα στη ρακέτα (62-45). Το τρίποντο του Παπαπέτρου έφερε για πρώτη φορά το +18 για το «τριφύλλι» (64-46), με την ΑΕΚ να έχει χάσει την επαφή της με το καλάθι. Ο αρχηγός των «πρασίνων» με εξαιρετικά ποσοστά από το τρίποντο 4/4, σημείωσε το +23 (70-47) για την ομάδα του, θέλοντας με αυτόν τον τρόπο να εξιλεωθεί για τα άσχημα ποσοστά που είχε στο ματς της Ευρωλίγκα με την Ούνικς.

Η εικόνα του αγώνα δεν ήταν σε καμία περίπτωση ντέρμπι, με την ΑΕΚ να ξεχνά… να σκοράρει και τον Παναθηναϊκό να ελέγχει πλήρως το ρυθμό, βάζοντας γερές βάσεις άνετης επικράτησης. Το πέμπτο εύστοχο τρίποντο του Παπαπέτρου έφερε το +24 (73-49), με το υπόλοιπο του δεκάλεπτου να έχει μετατραπεί σε τυπική διαδικασία ο Πρίφτης αποφάσισε να ξεκουράσει αρκετούς starters, με τον Κασελάκη ωστόσο, να σκοράρει και αυτός από την περιφέρεια για το +26 (76-49). Εν τέλει η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να κάνει υγιεινό περίπατο (79-53).

Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν πρόσφερε απολύτως τίποτα για τις δύο ομάδες στην αναμέτρηση, καθώς όλα είχαν κριθεί, με τους «πράσινους» να κάνουν συντήρηση δυνάμεων. Η ΑΕΚ που εμφανίστηκε με αρκετά προβλήματα στην αναμέτρηση, προσπάθησε να μειώσει κάπως τη διαφορά, ωστόσο είχε άστοχες επιλογές. Ένα καλάθι και φάουλ του Γκρίφιν έφερε σκορ στο ματς (83-65), αλλά οι «πράσινοι» με Σαντ Ρος και Μέικον απάντησαν (88-65). Το ματς εν τέλει ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να φτάνει τους εκατό πόντους (100-75).

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 54-40, 79-53, 100-75.