Εύκολο διπλό επί των Αμαζόνων για τα φίνα κορίτσια

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Παναθηναϊκού επικράτησε με 3-0 σετ επί των Αμαζόνων εκτός έδρας και επέστρεψε στις νίκες.

Στις νίκες επέστρεψε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε των Αμαζόνων με 3-0 σετ στη Νέα Ερυθραία. Οι «πράσινες» με τους τρεις βαθμούς της νίκης έμειναν σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή της βαθμολογίας, ενώ οι μαχητικές Αμαζόνες έμειναν 8ες.

Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου που ολοκλήρωσε το ματς με 3 διψήφιες παίκτριες (Στεπανένκο 14, Κωνσταντίνου 12, και έκανε ροτέισον ενόψει Οστράβας, ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και μετά από 19 λεπτά αγώνα έκανε το 0-1 σετ με 13-25. Οι Αμαζόνες στη συνέχεια βελτιώθηκαν κατακόρυφα, και έχασαν το δεύτερο σετ στις λεπτομέρειες με 24-26.

Μεγάλο θρίλερ είχαμε στο τρίτο σετ με τις γηπεδούχες να παίρνουν σοβαρό προβάδισμα με 21-17 και να φτάνουν κοντά στην κατάκτηση του, όμως ο Παναθηναϊκός σε εκείνο το σημείο αντέδρασε, και με φοβερό σερί 2-8, πήρε το σετ 23-25 και με 0-3 «κλείδωσε» το πολύτιμο τρίποντο. Από τις ηττημένες ξεχώρισαν η Σάντος με 16 πόντους και η Χριστοδούλου με 9 και 50% υποδοχή.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα του Παναθηναϊκού την εβδομάδα 7-12 Μαΐου
Το αγωνιστικό πρόγραμμα του Παναθηναϊκού την εβδομάδα 7-12 Μαΐου 113 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Τα σετ: 0-3 (13-25, 24-26, 23-25) Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Κώστας Γκούντας): Αρβανιτοπούλου 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Σάντος 16 (12/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γουάτκινς 2 (2/5 επ.), Κασδοβασίλη 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 9 (8/20 επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 41% άριστες), Γκρέκα 4 (4/16 επ., 42% υπ. – 27% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 39% υπ. – 28% άριστες), Βυθούλκα, Κουρλαμπά, Μαστοράκη 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ). ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Κωνσταντίνου 12 (11/26 επ., 1 άσσος, 52% υπ. – 36% άριστες), Κρος 2 (2/2 επ.), Στεπανένκο 14 (13/26 επ., 1 μπλοκ), Παπαφωτίου 3 (1/1 επ., 2 άσσοι), Χαντάβα 13 (12/23 επ., 1 άσσος, 67% υπ. – 53% άριστες), Μεταξά 1 (1/6 επ.) / Ξηντάρα (λ, 64% υπ. – 64% άριστες), Κωνσταντέλου 8 (4/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκρόθες, Παπαστεργίου, Τσιτσιγιάννη, Καραγκούνη.