Ερασιτέχνης

Παναθηναϊκός: Πάλεψε, αλλά ηττήθηκε από την Οστράβα

Την εκτός έδρας ήττα με 3-2 σετ γνώρισε από την Οστράβα, η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Παναθηναϊκού για το CEV CUP.

Επιστροφή στα ευρωπαϊκά κύπελλα για τον Παναθηναϊκό στο Τσάλεντζ Καπ με μια ήττα που μπορεί να ανατραπεί στην Αθήνα.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε και γύρισε το ματς από 2-0 σε 2-2 ωστόσο λύγισε στο τάι μπρέικ και δεν μπόρεσε να κάνει την πλήρη ανατροπή.  Παρόλα αυτά στην ρεβάνς της Αθήνας με τη βοήθεια του κόσμου του αρκεί η νίκη με 3-0 ή 3-1 για απευθείας πρόκριση ενώ σε περίπτωση νίκης με 3-2 θα παιχτεί χρυσό σετ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες μπήκαν αναγνωριστικά και τελικά πήγαιναν μαζί στο σκορ σε όλη την διάρκεια του. Το σκορ εναλλασσόταν στον πόντο συνεχώς και παρότι ο Παναθηναϊκός πήρε καθοριστικό προβάδισμα με 24-25 τελικά απώλεσε το σετ με 28-26. Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός είχε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι πριν το τέλος του με 7-8, 11-13, και 19-20 ωστόσο στο τέλος κάποια λάθη έφεραν το 25-23 και το «τριφύλλι» να είναι πίσω στο σκορ με 2-0 σετ.

Ολικό rebuilding: Αλλάζουν και 4 ξένοι του Παναθηναϊκού
Ολικό rebuilding: Αλλάζουν και 4 ξένοι του Παναθηναϊκού 1.967 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Στο τρίτο σετ η εικόνα το αγώνα άλλαξε καθώς οι «πράσινες» πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα με 14-19 και κατέκτησαν το σετ τελικά με 18-25 μειώνοντας σε 2-1 σετ. Παρόμοια η εικόνα και στο τέταρτο σετ καθώς ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά σε όλη την διάρκεια και σε κρίσιμα σημεία με 12-15 και 14-17 και στο τέλος αύξησε τη διαφορά κατακτώντας το σετ με 18-25 και πήγε το ματς στο τάι μπρέικ. Στο πέμπτο και τελευταίο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν πίσω με 8-6 και τελικά ηττήθηκε με 15-11.

Τα σετ 3-2 (28-26, 25-23, 18-25, 18-25, 15-11)

ΟΣΤΡΑΒΑ (Ζντένεκ Πόμερ): Γεντλίτσκοβα 9 (5/12 επ., 4 μπλοκ), Ποσπισίλοβα 3 (0/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Νεσιπορούκα 14 (12/41 επ., 2 άσσοι, 48% υπ.-20% άριστες), Στρίμποβα 20 (16/39 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 41% υπ.-15% άριστες), Ζεμάνοβα 9 (7/19 επ., 2 μπλοκ), Κοτλάμποβα 26 (22/50 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ) / Γιάντσοβα (λ, 65% υπ.-41% άριστες), Κασπάροβα 1 (1/1 επ.), Μπαουέροβα 2 (2/3 επ.), Γιασέτσκοβα 3 (2/7 επ., 1 άσσο), Τσλάντκοβα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 12 (6/14 επ., 6 μπλοκ), Κρος 11 (8/15 επ., 3 μπλοκ), Στεπανένκο 33 (28/63 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γκρόθες 11 (9/22 επ., 2 άσσοι, 65% υπ. – 25% άριστες), Παπαφωτίου, Χαντάβα 11 (9/23 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 31% υπ. – 06% άριστες) / Ρόγκα (λ, 48% υπ. – 33% άριστες), Ξηντάρα (λ, 36% υπ.-07% άριστες), Κωνσταντίνου 7 (5/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59% υπ. – 29% άριστες), Παπαστεργίου, Μεταξά, Καραγκούνη (67% υπ.-67% άριστες).