Θα σέβεστε το αφεντικό του ΣΕΦ!

Ο Παναθηναϊκός απέδειξε γιατί παραμένει ο... κλειδοκράτορας του ΣΕΦ και με εμφάνιση από τα παλιά, νίκησε τον Ολυμπιακό με (81-76) και έστειλε μήνυμα προς κάθε κατεύθυνση.

Ο Παναθηναϊκός απέδειξε γιατί παραμένει ο… κλειδοκράτορας του ΣΕΦ και με εμφάνιση από τα παλιά, νίκησε τον Ολυμπιακό με (81-76) και έστειλε μήνυμα προς κάθε κατεύθυνση.

Σεληνιασμένος ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 24 πόντους (16π. στην 4η περίοδο), με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να τον ακολουθεί (13π.), ενώ πολύτιμες λύσεις έδωσε και ο Κασελάκης (11π., 5ρ.).

Το ντέρμπι στο ΣΕΦ ξεκίνησε ιδανικά για τους νεοφώτιστους στην Α1 κατηγορία, καθώς μετά το αρχικό προβάδισμα του Ντόρσεϊ (2-0), ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε (2-2), ωστόσο η συνέχεια ανήκε στον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκοι με επιθετική αιχμή τον Βεζένκοφ βρήκαν σκορ και διαφορά +5 (7-2). Ο Παναθηναϊκός έδειχνε μπλοκαρισμένος, οι ερυθρόλευκοι είχαν momentum και το σκορ ξέφυγε ξανά με τον Βεζένκοφ (10-3) και το +7, το οποίο μετατράπηκε σε +9 (12-3) με καλάθι του Ουόκαπ δευτερόλεπτα αργότερα.

Ισπανικά ΜΜΕ: «Στον Παναθηναϊκό ο Χεζόνια!»
Ισπανικά ΜΜΕ: «Στον Παναθηναϊκό ο Χεζόνια!» 45.400 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Οι «πράσινοι» άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, βρήκαν σκορ με Πέρι, Παπαπέτρου και Σαντ Ρος για το (12-10), με τον Παναθηναϊκό να είναι αρκετά πιεστικός σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ. Ο Ολυμπιακός πήρε «ανάσα» με τις βολές του Σλούκα (14-12), αλλά το τρίποντο του Νέντοβιτς (14-15) έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στο «τριφύλλι», σκορ που έμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, με τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη να «τρέχουν» ένα 12-2 επιμέρους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, με τους «πράσινους» να βρίσκονται μπροστά με βραχεία κεφαλή (18-19) με πρωταγωνιστή τον Σαντ Ρος. Οι βολές του Νέντοβιτς έδωσαν και το +3 (18-21) στον Παναθηναϊκό, με τον Ζαν Σαρλ να προσφέρει επιθετικές βοήθειες στον γηπεδούχο (20-21), αλλά και το προβάδισμα (24-21) μετά τις άστοχες επιθέσεις των «πρασίνων».

Ο Λαρεντζάκης από την περιφέρεια έγραψε το (27-21) και το ερυθρόλευκο +6, αλλά το «τριφύλλι» βρήκε γρήγορα σφυγμό στην επίθεση με Παπαγιάννη, Σαντ Ρος και Μέικον και γρήγορα ανέκτησε το προβάδισμα (29-31). Κάπου εκεί ανέλαβε πρωτοβουλία στο σκοράρισμα ο Παπαπέτρου και με πέντε προσωπικούς πόντους διαμόρφωσε το +5 (31-36), με τις βολές του ΜακΚίσικ να δημιουργούν το (33-36) το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός μπλόκαρε και παρά τη λύση του Μέικον που βρήκε σκορ (33-39), γρήγορα ο Ολυμπιακός ανέκτησε τα ηνία, βρήκε λύσεις στο επιθετικό κομμάτι με Φαλ, Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ και αφού αρχικά ισοφάρισε (41-41), μπήκε και μπροστά στο σκορ. Οι «πράσινοι» είχαν σοβαρό θέμα στο επιθετικό σκέλος, έμειναν σε τέσσερις περιπτώσεις με τη μπάλα στα χέρια, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με +7 (50-43).

Το επιθετικό κρεσέντο των γηπεδούχων συνεχίστηκε και για πρώτη φορά (56-43) με επιμέρους 21-7. Ο Κασελάκης μείωσε, αλλά η αστοχία των Παπαπέτρου και Έβανς στοίχιζε, με τον Φαλ να βρίσκει λύσεις (59-45) για το +14. Οι Νέντοβιτς και Κασελάκης βρήκαν σκορ για το «τριφύλλι» και μείωσαν στους έντεκα (59-48), που έμεινε μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου.

Βεζένκοφ και Παπαπέτρου βρήκαν σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο (51-41), με τους Έβανς και Νέντοβιτς μειώνουν στους έξι (61-55) με επιμέρους 7-0. Ο Φαλ είχε πλεονέκτημα έναντι του Έβανς (63-55). Τα τέσσερα φάουλ του Παπαγιάννη δεν επέτρεπαν σκληρή άμυνα πάνω στο Φαλ, που έβρισκε λύσεις (67-55).

Το τρίποντο του Νέντοβιτς κατέβασε τη διαφορά (67-58). Η τεχνική ποινή του Βεζένκοφ έστειλε στις βολές τον Μέικον (67-59), με τη μπάλα να παραμένει σε «πράσινα» χέρια, ενώ το τρίποντο του Παπαπέτρου μείωσε περισσότερο (67-62).

Το σερί των «πρασίνων» συνεχίστηκε με καλάθι του Νέντοβιτς (67-64). Ο Βεζένκοφ έδωσε «ανάσα» (69-64) στον Ολυμπιακό, με τον Νέντοβιτς να απαντά με καλάθι και φάουλ (69-67). Ο Σέρβος που ήταν εκπληκτικός, έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με τρίποντο (69-70), με τον Ουόκαπ να σκοράρει με μια βολή για το (70-70). Το τρίποντο του Κασελάκη έδωσε και το +3 για το «τριφύλλι» (70-73), με τον Σλούκα να μειώνει (72-73). Ο Νέντοβιτς με τρίποντο από τα δέκα μέτρα έδωσε το +4 (72-76). Οι βολές του Παπανικολάου μείωσαν για το (74-76), με τον Σαντ Ρος να βρίσκει στόχο ξανά από την περιφέρεια (74-79).

Ο Παναθηναϊκός στο τελευταίο 1,5 λεπτό έπαιξε με το χρόνο και με το μυαλό των νεοφώτιστων στην Α1 και έφυγε από το ΣΕΦ, με ένα πολύτιμο διπλό ψυχολογίας (76-81), στέλνοντας παράλληλα και ένα μεγάλο μήνυμα. Πως η φανέλα του ζυγίζει τόνους και κανείς δεν μπορεί να τον χλευάσει.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 33-36, 59-48, 76-81.