Panathinaikos is back!

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε εμφατικά στην Ευρώπη και έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης για τους «16» του CEV Challenge Cup, με τη νίκη 3-2 σετ μέσα στην έδρα της Μακάμπι.

Ακρως επιτυχημένη ήταν η επιστροφή του Παναθηναϊκού στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Οι πράσινοι επικράτησαν με 3-2 σετ εκτός έδρας της Μακάμπι Τελ Αβίβ και έκαναν σημαντικό βήμα πρόκρισης στους «16» του Challenge Cup.

Το τριφύλλι είχε MVP τον Ανδρεόπουλο, με τους Ρανγκέλ, Ντεν Ντρίς και Ράπτη να πραγματοποιούν εξίσου καλή εμφάνιση.

Για τη νίκη που θα στείλει τους τελικούς σε 5ο ματς
Για τη νίκη που θα στείλει τους τελικούς σε 5ο ματς 106 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

To ματς

Το «τριφύλλι» μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ με τη Μακάμπι να αντιστέκεται μέχρι το 7-7. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟ ανέβασε ρυθμούς και πήρε το πρώτο σετ με 13-25.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την εικόνα τους και πήραν σημαντικό προβάδισμα (20-13). Ο Παναθηναϊκός το πάλεψε και μείωσε σε 20-18 αλλά η Μακάμπι τελικά ισοφάρισε σε 1-1 (25-19).

Το τρίτο σετ δεν ξεκίνησε θετικά για τον ΠΑΟ που βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ (4-0) αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 6-6 και να περάσει μπροστά με 12-15. Οι «πράσινοι» κράτησαν τη διαφορά και πήραν το σετ με 18-25 κάνοντας το 2-1.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟ ξεκίνησε καλά και το σκορ εναλλασσόταν στον πόντο συνεχώς αλλά η Μακάμπι κατάφερε να πάρει ξανά προβάδισμα (15-22) και να ισοφαρίσει σε 2-2 (25-18).

Στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 7-7 όταν ο Παναθηναϊκός πήρε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (8-12) και «κλείδωσε» τη νίκη με 11-15.