«Πράσινη» λάβα έκαψε τον Ολυμπιακό!

Κυρίαρχος ο Παναθηναϊκός! Ομάδα και κόσμος έγιναν ένα και το «τριφύλλι» πήρε σπουδαία νίκη με 3-1 κόντρα στην ομάδα του Πειραιά, στο ντέρμπι της Volley League γυναικών.

Το μεγάλο ντέρμπι ξεκίνησε με τον φιλοξενούμενο Ολυμπιακό να παίρνει το αρχικό προβάδισμα και το τριφύλλι να ισοφαρίζει άμεσα (2-2). Το σετ πηγαίνει πόντο πόντο με την Κρος να ισοφαρίζει εκ νέου σε πρώτο χρόνο (4-4), ένα μικροατύχημα για τον διαιτητή, έφερε την ολιγόλεπτη διακοπή στο ματς, με τον Ολυμπιακό να είναι μπροστά (4-5), ενώ το λάθος πέρασμα από την Γκρόθες έδωσε στη φιλοξενούμενη ομάδα το +2 (4-6).

Οι φιλοξενούμενες εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αθλητριών του Απόστολου Οικονόμου και ξέφυγαν αρχικά με +4 (6-10), ενώ το «τριφύλλι» μείωσε (7-11). Οι «πράσινες» με πίεση στο σερβίς και με τον κόσμο να μπαίνει στην εξίσωση ξαναμπήκαν στο ματς (10-12) ενώ ο άσος τη Στεπανένκο έφερε το τριφύλλι σε απόσταση αναπνοής (11-12). Οι ερυθρόλευκες ξαναπήρα προβάδισμα +3 (12-15), με την Κρος να είναι ασταμάτητη και με δυο σερί πόντους να ξαναφέρνει το ματς στον πόντο, για να ‘ρθει η Στεπανένκο και να ισοφαρίσει (15-15).

Στους κερδισμένους πόντους του Ολυμπιακού, οι «πράσινες» συνέχισαν να βρίσκουν απαντήσεις, ενώ μάλιστα πήραν και το προβάδισμα (19-18) μετά από λάθος. Η Χατζηευστρατιάδου δυσκόλευε την υποδοχή του Ολυμπιακού, με το «τριφύλλι» να ξεφεύγει με +2 (20-18). Το τριφύλλι διεύρυνε το προβάδισμα του +4 (22-18), με την Χαντάβα να συνεχίζει σε υψηλό τέμπο (24-19). Eν τέλει το σετ ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να το κατακτά (25-19) εκμεταλλευόμενος ακόμα ένα λάθος στην ερυθρόλευκη υποδοχή για το 1-0 στο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Για τη νίκη που θα στείλει τους τελικούς σε 5ο ματς
Για τη νίκη που θα στείλει τους τελικούς σε 5ο ματς 117 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, οι «πράσινοι» ισοφάρισαν (2-2) και πήραν και το προβάδισμα (3-2) με πόντο της Κρος. Το τριφύλλι συνέχιζε να έχει τα ηνία (4-3) και γρήγορα ήρθε και το +2 (5-3) μετά την αδράνεια των φιλοξενούμενων.

Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος στο δεύτερο σετ (7-3), αλλά δεν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με τις φιλοξενούμενες να μειώνουν και να ξαναμπαίνουν στο σετ (10-9), μάλιστα με εξαιρετικό μονό μπλοκ πάνω στη Χαντάβα, ισοφάρισαν το σετ (12-12). Η Κρος που ήταν μόνιμη απειλή από τον Παναθηναϊκό, έφερε άλλη μια ισοπαλία (14-14) και (16-16). Ο Ολυμπιακός σε κρίσιμο σημείο του δεύτερου σετ, κατάφερε να πάρει και μίνι προβάδισμα +2 (14-16), με τον Απόστολο Οικονόμου να καλεί άμεσα σε τάιμ άουτ για να ανακόψει τον ρυθμό και το σερί πόντων των φιλοξενουμένων.

Οι ερυθρόλευκες είχαν το momentum, έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, ωστόσο η Κρος έκανε μεγάλο ματς και μείωσε (19-21). Η Χαντάβα βρήκε τρόπο να «τρυπήσει» το ερυθρόλευκο μπλοκ (20-22), με τις πράσινες να παίρνουν ακόμα ένα πόντο από λάθος αντιπάλου για το (21-22).

Η Μανωλίνα Κωνσταντίνου ήταν αυτή που με δικούς της πόντους έφερε το «πράσινο» προβάδισμα (23-22), με τον Παναθηναϊκό να κατακτά και το δεύτερο σετ (25-23) για το 2-0 με την Τζένιφερ Κρος να είναι η απόλυτη κυρίαρχος.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, οι φιλοξενούμενες πήραν το προβάδισμα, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, αλλά ο Ολυμπιακός συνέχιζε να έχει λύσεις (4-8). Η υποδοχή δεν ήταν αυτή που έπρεπε στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου σετ για το «τριφύλλι» με αποτέλεσμα οι ερυθρόλευκες να εκμεταλλευτούν αυτό το γεγονός και να ξεφύγουν +7 (4-11), με τις «πράσινες» να μην βρίσκουν τρόπο να επιστρέψουν στο σετ. Οι «πράσινες» θέλησαν να μειώσουν το σκορ (6-11) αλλά ξέμειναν από λύσεις, με τον Ολυμπιακό να διευρύνει το σετ (6-13).

Ο Παναθηναϊκός παρά τη μεγάλη διαφορά στο σκορ, ουδέποτε τα παράτησε και μείωσε αρκετά γρήγορα (9-13), με τον τεχνικό της φιλοξενούμενης ομάδας να καλεί άμεσα σε τάιμ άουτ για να ανακόψει το ρυθμό. Με πόντους από Γκρόθες και Στεπανένκο, ο Παναθηναϊκός πλησίασε και μείωσε στον πόντο (13-14).

Ομάδα και κόσμος ήταν ένα, με την Κρος να παίρνει τον πόντο και να ισοφαρίζει (14-14) ένα σετ που έμοιαζε χαμένο από το ξεκίνημά του. Η Γκρόθες συνέχισε να σερβίρει άψογα και να δυσκολεύει την υποδοχή του Ολυμπιακού, που βρήκε λύσεις και ξέφυγε για το +2 (14-16).

Με την ατμόσφαιρα στο γήπεδο του Αμαρουσίου να είναι «καυτή» ο Παναθηναϊκός πλησίασε (16-17) και (17-18). Ένας απίθανος πόντος από τη Στεπανένκο έφερε το (18-19), με την Αζέρα να συνεχίζει να δίνει λύσεις στην επίθεση (19-20) και την Γκρόθες να δίνει διαστάσεις θρίλερ στο σετ (20-21).

Ο Ολυμπιακός βρήκε το σθένος και τις λύσεις για το +2 (20-22), με την Χαντάβα να σκοράρει και να μειώνει στον πόντο (21-22). Ένας άσος από την Καραγκούνη έφερε το ματς στα ίσια (23-23) και το τεράστιο ψυχολογικό προβάδισμα για τον Παναθηναϊκό. Οι φιλοξενούμενες πέρασαν εκ νέου μπροστά (22-23) και μετά το άουτ της Γκρόθες έφτασαν μια ανάσα από το σετ μπολ (22-24), με το τρίτο σετ να καταλήγει στην ομάδα του Πειραιά (23-25) για τη μείωση σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός πήρε από την αρχή μικρή διαφορά (4-2) με την Χαντάβα και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα λάθη των αντιπάλων του (5-2). Ένας τρομερός πρώτος χρόνος από την αρχηγό, Εύα Χαντάβα, αύξησε το σερί (6-2). Το πέρασμα της Κόστα στη διαγώνιο έφερε την πρόσκαιρη μείωση (6-3), με το λάθος των «πρασίνων» να φέρνει τις δύο ομάδες σε απόσταση δύο πόντων (6-4).

Η διαφορά για το «τριφύλλι» αυξήθηκε +4 (8-4) με το «τριφύλλι» να συνεχίζει σε υψηλά επίπεδα απόδοσης, παρά την πίεση του Ολυμπιακού (9-8). Ο Ολυμπιακός μάλιστα πήρε ψυχολογία και το προβάδισμα (9-10), αλλά γρήγορα ήρθε η αντίδραση από πλευράς Παναθηναϊκού (11-11). Σε κάθε ερυθρόλευκο προβάδισμα ο Παναθηναϊκός έβρισκε λύσεις και πήρε εκ νέου τα ηνία (13-12) με την ομάδα του Πειραιά να βρίσκει σκορ (13-14), αλλά τις πράσινες να απαντούν σχεδόν αμέσως (14-14).

Με τον πόντο της Κρος ο Παναθηναϊκός πέρασε και πάλι μπροστά (16-15), ενώ η Σάλας και πάλι έδωσε την ισοπαλία στο σετ (16-16). Το θρίλερ συνεχιζόταν με τον Παναθηναϊκό να παίρνει και πάλι βραχεία κεφαλή στο σκορ (18-17), ενώ με άσο της Κρος, πήρε και το +2 (19-17) σε κρίσιμο σημείο για το τέταρτο σετ. Η διαφορά εξανεμίστηκε γρήγορα, με τις ερυθρόλευκες να φέρνουν άλλη μια ισοπαλία (19-19). Το δυνατό πέρασμα της Γκρόθες έφερε μπροστά το τριφύλλι (22-21), με τον Ολυμπιακό να απαντά (22-22). Η Χαντάβα ήταν παρούσα για το (23-22), με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στην κατάκτηση του σετ (25-22) και σε μια σπουδαία νίκη που τα διατηρεί στην κορυφή του πρωταθλήματος!

Τα σετ: 25-19, 25-23, 23-25, 25-22.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 15 (11/14 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κρος 15 (10/16 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Στεπανένκο 17 (14/43 επ., 3 μπλοκ), Γκρόθες 7 (7/21 επ., 75% υπ. – 25% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1/6 επ.), Χαντάβα 21 (18/42 επ., 3 μπλοκ, 32% υπ. – 16% άριστες) / Ρόγκα (λ, 69% υπ. – 50% άριστες), Ξηντάρα (λ), Κωνσταντίνου, Καραγκούνη 1 (1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 8 (6/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σάλας 17 (16/39 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 52% άριστες), Χριστοδούλου 6 (2/3 επ., 4 μπλοκ), Χίπε 21 (18/44 επ., 3 μπλοκ), Γενιτσαρίδη (33% υπ. – 17% άριστες) / Κακουράτου (λ, 31% υπ. – 26% άριστες), Μαριάνα Κόστα 20 (17/35 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 27% άριστες), Κελεσίδη 2 (1/1 επ., 1 άσσος).