Ευρω-Πανάθα για μεγάλα πράγματα!

Ο Παναθηναϊκός μετά από ματς θρίλερ πανηγύρισε μεγαλειώδη πρόκριση (3-1), ντούμπλαρε τις νίκες του κόντρα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ και δείχνει πως τη φετινή σεζόν πάει για μεγάλα πράγματα. Συγκλονιστικός ο κόσμος, αποθέωσε ομάδα και τεχνικό τιμ και ζήτησε νίκη τη Δευτέρα στο Ρέντη.

Ο Παναθηναϊκός μετά από ματς θρίλερ πανηγύρισε μεγαλειώδη πρόκριση (3-1), ντούμπλαρε τις νίκες του κόντρα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ και δείχνει πως τη φετινή σεζόν πάει για μεγάλα πράγματα.

Συγκλονιστικός ο κόσμος, αποθέωσε ομάδα και τεχνικό τιμ και ζήτησε νίκη τη Δευτέρα στο Ρέντη.

Το πρώτο προβάδισμα το πήρε ο Παναθηναϊκός (2-0), με τον κόσμο να δημιουργεί καυτή ατμόσφαιρα στο ξεκίνημα του πρώτου σετ.

Ολικό rebuilding: Αλλάζουν και 4 ξένοι του Παναθηναϊκού
Ολικό rebuilding: Αλλάζουν και 4 ξένοι του Παναθηναϊκού 1.566 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Η Μακάμπι αντέδρασε βρήκε λύσεις και μείωσε (3-2 και 4-3). Ο Παναθηναϊκός πίεζε από θέση σέρβις, με την φιλοξενούμενη ομάδα να βγάζει σπουδαίες άμυνες, αλλά το προβάδισμα να παραμένει σε “πράσινα” χέρια (8-6).

Οι “πράσινοι” του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είχα ρυθμό στην επίθεση και γρήγορα “έχτισαν” διαφορά +3 (9-6 και 10-7). Οι φιλοξενούμενοι δεν άφηναν τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει στο σετ και μείωσαν γρήγορα στον πόντο (11-10).

Με Ντε Ντρις και λάθος του Ράπτη από θέση σέρβις το πρώτο σου ήταν ισόπαλο (12-12), με το τριφύλλι να παίρνει και πάλι διαφορά +2 (14-12), με τον Ανδρεόπουλο να βγάζει προσωπικούς πόντους για το +3 (17-14), με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει απόλυτα το ματς στο πρώτο σετ.

Το σετ ολοένα και πλησίαζε προς την πλευρά των πρασίνων που έδωσε αυξητική τάση στη διαφορά +5 (19-14). Η Μακάμπι δεν ήθελε να παραδοθεί στις ορέξεις των παικτών του Παναθηναϊκού, πίεσε και εκμεταλλευόμενη λάθη αντιπάλου μείωσε (20-17 και 22-19). Ωστόσο ο Παναθηναϊκός με κεκτημένη ταχύτητα πήρε το πρώτο σετ (25-20) μετά το λάθος του Ένσινγκ.

Το αρχικό προβάδισμα της Μακάμπι στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, το υπερπήδησε το τριφύλλι, που βρήκε επιθετικές λύσεις με τον Ράπτη (4-2 και 5-3). Το λάθος σέρβις του Ντε Ντρις μείωσε τη διαφορά για την Μακάμπι (6-5).

Οι Ισραηλινοί μάλιστα έφεραν το σετ στα ίσια (7-7), αλλά γρήγορα ήρθε η απάντηση από τον Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο (8-7). Σε κρίσιμο σημείο του σετ, ο Παναθηναϊκός με τον Στάλεκαρ να πιέζει από θέση σερβίς πήρε και μικρή διαφορά +3 (10-7), αναγκάζοντας τον προπονητή της Μακάμπι να καλέσει σε τάιμ άουτ για να ανακόψει τον “πράσινο” ρυθμό.

Με τον Ανδρεόπουλο να κάνει μεγάλο ματς, οι “πράσινοι” διατηρούσαν διαφορά +3 (14-11), αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι είχα επιθετικές λύσεις και πλησίασαν στον πόντο (14-13).

Η Μακάμπι πήρε και το προβάδισμα (17-18) μετά το αρχικό ξεκίνημα στο σετ, ωστόσο άμεσα οι “πράσινοι” απάντησαν (18-18). Η συνέχεια όμως ανήκε στη φιλοξενούμενη ομάδα που βρήκε σκορ, πήρε διαφορά +2 (19-21), με τον Παναθηναϊκό να παραμένει κοντά της (20-21 και 21-22), με τον Ρανγκέλ να δηλώνει παρόντας. Οι φιλοξενούμενοι πάρα την “πράσινη” πίεση, έβρισκαν λύσεις και έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση (21-24), με το σετ να ολοκληρώνεται υπέρ της ομάδας του Τελ Αβίβ (21-25).

Με προβάδισμα του Παναθηναϊκού ξεκίνησε το τρίτο σετ, μετά από λάθος του Φόγερ. Οι “πράσινοι” παρά τα πολλά λάθη συνέχιζαν να βρίσκονται μπροστά στο σκορ (5-3). Με τον Ντε Ντρις να βγάζει δύο άσους για το +4 (7-3), μπλοκάροντας την άμυνα των φιλοξενούμενων που δεν μπορούσαν να βρουν αντίσταση.

Με τον Στάλεκαρ να βγάζει μονό μπλοκ, οι “πράσινοι” έφτασαν στο +4 (9-5), με τη Μακάμπι να απαντά άμεσα (9-7). Το μπλοκ του Ντε Ντρις έδωσε ξανά το +4 (11-7) στον Παναθηναϊκό, με το τριφύλλι να διευρύνει τη διαφορά του (13-7).

Με τον ρυθμό να τον δίνει η εξέδρα, ο Παναθηναϊκός συνέχιζε σε υψηλό τέμπο, παρά την πίεση που του ασκούσε η Μακάμπι, με τον Στάλεκαρ να βγάζει πρώτο χρόνο για το +4 (17-13). Χωρίς να χαλαρώνει ο Παναθηναϊκός, ξέφυγε στο σκορ (20-15), με το κλειστό του Αγίου Θωμά να μετατρέπεται σε “Τάφο του Ινδού” και να πνίγει τις όποιες αντιστάσεις των παικτών τη Μακάμπι.

Όλα λειτουργούσαν υπέρ των παικτών του Δημήτρη Ανδρεόπουλου και με το μπλοκ να δουλεύει άριστα, ήρθε το +7 (22-15). Ο πρώτος χρόνος του Ράπτη έδωσε συνέχεια στο τριφύλλι (23-15) με το “πράσινο” σερί να διακόπτεται προσωρινά, αλλά το σετ να καταλήγει στον Παναθηναϊκό (25-16) για το 2-1.

Ο Παναθηναϊκός ήθελε άλλο ένα σετ για να πανηγυρίσει μαζι με τον κόσμο του μια μεγαλειώδη πρόκριση, αλλά το 4ο σετ δεν ξεκίνησε ιδανικά για το τριφύλλι. Η Μακάμπι μπήκε δυνατά πήρε το προβάδισμα και με το μπλοκ της να είναι δραστήριο πήρε διαφορά +3 (3-6).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι από το τριφύλλι και εκμεταλλευόμενοι ξανά τα λάθη των παικτών του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, απέκτησαν διαφορά ασφαλείας (5-9).

Ο Παναθηναϊκός δεν τα παράτησε, πίεσε και οι παίκτες της Μακάμπι υπέπεσαν σε λάθη για να έρθει η μείωση (7-9), με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει ξανά σκορ με τον Ντε Ντρις (8-10 και 9-11), με ακόμα ένα λάθος από την πλευρά των φιλοξενούμενων να φέρνει το τριφύλλι σε απόσταση αναπνοής (10-11).

Ο Παναθηναϊκός με διπλό μπλοκ ξανάφερε το σκορ στον πόντο (11-12), με τη Μακάμπι να παίρνει ανάσα μετά το λάθος (11-13), μάλιστα ξέφυγε και με +3 (12-15). Οι “πράσινοι” συνέχισαν με πίεση πάνω στο μπλοκ και κατάφεραν να μειώσουν (16-17), ενώ μετά από λάθος των παικτών της Μακάμπι ήρθε το (17-18). Κάπου εκεί ένας τρομερός άσος από το Ράπτη έφερε το σετ στα ίσια (18-18).

Το τριφύλλι μετά από λάθος μπήκε και μπροστά στο σκορ (19-18) με την φιλοξενούμενη ομάδα να απαντά άμεσα για την ισοφάριση αρχικά και το προβάδισμα στη συνέχεια (19-20). Ο Ρανγκέλ σε πρώτο χρόνο έφερε τον πόντο (20-20), με τον Παναθηναϊκό να ξαναπαίρνει προβάδισμα (21-20). Με τους “πράσινους” να βρίσκουν σκορ ξανά με τον Ντε Ντρις (22-22).

Η Μακάμπι αντέδρασε βρήκε πόντους από μπλοκ και έφτασε στο σετ μπολ (22-24) με τον Ανδρεόπουλο να καλεί σε τάιμ άουτ για να ανακόψει το ρυθμό. Οι “πράσινοι” με μπλοκ άουτ έδωσαν παράταση στο σετ και μετά από λάθος της αντιπάλου έφεραν το σετ ισόπαλο (24-24).

Η συνέχεια ήταν δραματική με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει εκ νέου (25-25) και το 26-25 να έρχεται ξανά από λάθος αντιπάλου. Το φινάλε ήταν δραματικό με τον Παναθηναϊκό να έχει ευκαιρία για το ματς μπολ και την πρόκριση, αλλά οι παίκτες του έκανα λάθος (26-26), δίνοντας παράταση στο σετ.

Το 27-26 ήρθε μετά από λάθος, με την Μακάμπι να ισοφαρίζει εκ νέου (27-27). Οι πράσινοι ισοφάρισαν άλλη μια φορά (28-28) με το σετ να εξελίσσεται σε θρίλερ (30-30) και τον Παναθηναϊκό να το κατακτά 31-29.

Τα σετ: 25-20, 21-25, 25-16, 31-29.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (3 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (8/13 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 15 (12/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 69% υπ. – 38% άριστες), Ράπτης 14 (7/21 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ, 41% υπ. – 12% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 21 (16/34 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Στάλεκαρ 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 58% υπ. – 26% άριστες), Συναδινός (λ), Μπάσης, Πρωτοψάλτης (63% υπ. – 38% άριστες).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Γκαλ Γκαλίλι): Κατζενέλσον 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ένσινγκ 22 (19/47 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπατσκάλα 10 (7/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χατς 12 (10/23 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. – 19% άριστες), Φόιερ 9 (9/19 επ., 67% υπ. – 30% άριστες), Σοκόλοφ 10 (8/10 επ., 2 μπλοκ) / Άιζενμπεργκ (λ, 41% υπ. – 14% άριστες), Στιφτ.