Εύκολη επικράτηση για τα «φίνα κορίτσια»

Το γναικείο τμήμα βόλεϊ πήρε τη νίκη κόντρα στον Ηλυσιακό με 3-1 σετ και παρότι δεν έπιασε πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης έφτασε στη νίκη και το τρίποντο.

Οι «πράσινες» ολοκλήρωσαν επιτυχημένα το πρώτο μισό της σεζόν σε Ελλάδα και Ευρώπη καθώς βρίσκονται ήδη στα προημιτελικά του Challenge Cup και στην πρώτη θέση της βαθμολογίας στη Volleyleague.

Στο αποψινό ματς με τον Ηλυσιακό πέτυχαν τον αρχικό στόχο που ήταν οι τρεις βαθμοί και το τεχνικό τιμ είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε αρκετές παίκτριες και να δοκιμάσει διάφορα σχήματα.

Στο αγωνιστικό μέρος ο τεχνικός του Παναθηναϊκού Απόστολος Οικονόμου αποφάσισε να ξεκινήσει με αλλαγές τον αγώνα. Οι «πράσινες» πήγαιναν μαζί με τον αντίπαλο τους στο σκορ ενώ λίγο μετά τα μισά του σετ ήταν πίσω στο σκορ με 14-15.

Ολικό rebuilding: Αλλάζουν και 4 ξένοι του Παναθηναϊκού
Ολικό rebuilding: Αλλάζουν και 4 ξένοι του Παναθηναϊκού 1.980 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Παρόλα αυτά στο τέλος του σετ κατάφεραν να κάνουν τις σωστές επιλογές και να πάρουν το σετ με 26-24 κάνοντας το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ αν και ξεκίνησε δυναμικά ο ΠΑΟ και πήρε προβάδισμα με 6-2 εντούτοις δεν διατήρησε το προβάδισμα και τελικά έχασε το σετ με 21-25.

Σε ότι αφορά το τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός χρησιμοποίησε και πάλι τη βασική του ομάδα, δεν αντιμετώπισε προβλήματα, πήρε προβάδισμα με 12-5 και το κατέκτησε με χαρακτηριστική άνεση με 25-10.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ το «τριφύλλι» διατήρησε είχε ευρύ προβάδισμα με 21-12 και το κτέκτησε τελικά με 25-18.

Διαιτητές: Μαρκάτης, Γεωργάκη, Παρατηρητής: Παπαστάμος, Επόπτες: Παυλάκης, Κώτσιας, Γραμματεία: Οικονόμου Δ.

Διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 14-16, 20-21, 26-24

2ο σετ: 8-3, 12-16, 21-19, 21-25

3ο σετ: 8-3, 16-6, 21-9, 25-10

4ο σετ: 8-6, 16-9, 21-12, 25-18 .

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 40 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Ηλυσιακού προήλθαν από 4 άσσους, 41 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-1 (26-24, 21-25, 25-10, 25-18) σε 91′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Κωνσταντίνου 14 (9/33 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 40% υπ. – 40% άριστες), Κωνσταντέλλου 6 (4/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στεπανένκο 12 (5/27 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Παπαστεργίου, Χαντάβα 6 (5/22 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 22% άριστες), Μεταξά 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 70% υπ. – 40% άριστες), Ρόγκα (λ), Χατζηευστρατιάδου 3 (1/8 επ., 2 μπλοκ), Κρος 8 (8/11 επ.), Γκρόθες 3 (2/6 επ., 1 άσσος, 60% υπ. – 60% άριστες), Παπαφωτίου 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 3 (3/10 επ.), Καραγκούνη 1 (1/2 επ.).

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Νίκος Κωστακόπουλος): Σωτηρίου 4 (4/27 επ., 31% υπ. – 19% άριστες), Λεγκρός 21 (17/43 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σέβκενεκ 5 (1/4 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ζίγκα 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Τζαλαλή 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ), Ράντοβιτς 10 (10/33 επ., 27% υπ. – 12% άριστες) / Λεωνίδου (λ, 60% υπ. – 53% άριστες), Σύλλα, Παπαδέδε 2 (2/2 επ.), Μπλιάτσου 2 (2/3 επ.), Μιχελάκου.

Σε δήλωση του ο τεχνικός του ΠΑΟ Απόστολος Οικονόμου τόνισε «Όλες οι ομάδες δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό όταν παίζουν με τον Παναθηναϊκό και εμείς αυτό θέλουμε. Αφού όταν βρίσκεσαι στην πρώτη θέση όλοι θέλουν να σε κερδίσουν και αυτό είναι το σωστό. Η αλήθεια είναι ότι στο πρώτο σετ δοκίμασα ένα σχήμα που δεν είχα ξαναχρησιμοποιήσει στις προπονήσεις και αυτό μας έεφερε αρκετά προβλήματα. Δεν πρόκειται να ξανασυμβεί από πλευράς μου αυτό.

Στο τρίτο και τέταρτο σετ μπήκαν οι παίκτριες που έχουν δουλέψει περισσότερο και έχουν ομοιογένεια αφού παίζουν πιο συχνά και κερδίσαμε εύκολα.

Από δω και πέρα θέλουμε να ξεκουραστούμε πνευματικά και σωματικά λίγες μέρες καθώς η χρονιά ήταν πολύ δύσκολη μέχρι τώρα και θέλουμε να είμαστε σε ετοιμότητα για τη συνέχεια».

Από την πλευρά του ο κόουτς του Ηλυσιακού Νίκος Κωστακόπουλος ανέφερε«Σήμερα δείξαμε μεγάλη μαχητικότητα. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε με αλλαγές στο πρώτο και στο δεύτερο σετ ωστόσο εμείς έχουμε διαφορετικούς στόχους. Ο Παναθηναϊκός πάει για πρωτάθλημα και εμείς για να την παραμονή μας.

Εύχομαι υγεία σε όλους και όλες και το νέο έτος να μας βρει πιο δυνατούς».