Επίδειξη δύναμης και πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου για τον Παναθηναϊκό!

Ο Παναθηναϊκός πέρασε εμφατικά από την έδρα των Εσπερίδων (76-57) και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Ριντ (16π.) Χολμς (15 π.), και η Λύμουρα (13 ασ.) ήταν οι κορυφαίες για την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη.

Το «τριφύλλι» επιβλήθηκε των Εσπερίδων με 57-76 και γίνεται η δεύτερη ομάδα που περνάει στην ημιτελική φάση του θεσμού.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και «έχτισε» μια διαφορά 10 πόντων (16-26) απέναντι στις αξιόμαχες Εσπερίδες.

Στη συνέχεια, έπεσε ο επιθετικός ρυθμός του Παναθηναϊκού, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μειώσουν και το ημίχρονο να ολοκληρωθεί 27-33.

Στο δεύτερο μέρος οι «πράσινες» μπήκαν αποφασισμένες να πάρουν τη νίκη και προηγήθηκαν με 11 πόντους (39-50) στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι αθλήτριες της κόουτς Καπογιάννη πάτησαν το γκάζι και «καθάρισαν» το ματς με 57-76.

Κορυφαίες για τον Παναθηναϊκό ήταν η Ριντ με 16 π. και 8 ριμπ., η Χολμς με 15 π. και η Σμιθ με 14 π. και 12 ριμπ.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 27-33, 39-50, 57-76