Μπάσκετ

Κατάρρευση στο 4ο δεκάλεπτο και πικρή ήττα από τον Ολυμπιακό

Νέντοβιτς (17 π.) και Παπαγιάννης (14π, 11 ριμπ.) πάλεψαν μόνοι τους, αλλά δεν έφτασαν στον Παναθηναϊκό, που ηττήθηκε εντός έδρας από τον Ολυμπιακό 84-65. Επειγόντως ενίσχυση θέλει το τριφύλλι, καθώς κατέρρευσε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που πήρε το προβάδισμα στο μεγάλο ντέρμπι, με τον Ντόρσεϊ να βρίσκει στόχο δις από την περιφέρεια για το 0-6. Οι πράσινοι ήταν άστοχοι στις πρώτες του επιθέσεις, αλλά ο Παπαπέτρου βρήκε τρόπο να τρυπήσει το ερυθρόλευκο καλάθι και με έμμεσο τρίποντο μείωσε (3-6), με τον Βεζένκοφ να απαντά άμεσα (3-8).

Ένα καλάθι από Σλούκα και Μέικον έφεραν το σκορ στο (5-10) στο 4’, με τους πράσινους να έχουν εξ αρχής στόχο να ταΐσουν τον Γιώργο Παπαγιάννη στο ζωγραφιστό. Το +7 (5-12) το δημιούργησε ο Σλούκας για τον Ολυμπιακό με τζαμπ στοπ από τα πέντε μέτρα, αναγκάζοντας τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει άμεσα σε τάιμ αουτ.

Στον αέρα το Μακάμπι- Παναθηναϊκός!
Στον αέρα το Μακάμπι- Παναθηναϊκός! 43.449 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Το κερδισμένο επιθετικό ριμπάουντ από τον Οκάρο Ουάιτ, έφερε και δύο εύκολους πόντους για τον Αμερικανό, όμως οι φιλοξενούμενοι με τον Σλούκα και έμμεσο τρίποντο επανέφεραν τη διαφορά +8 (7-15), με τον Παπαγιάννη να μετατρέπει σε ασίστ την πάσα του Μέικον (9-15). Το τρίτο τρίποντο του Ντόρσεϊ έφερε double σκορ για τον Ολυμπιακό (9-18), με τους πράσινους να τρέχουν γρήγορο 5-0 με Νέντοβιτς και Ούαιτ (14-18).

Το πρώτο δεκάλεπτο πήγαινε σε υψηλό σκορ, με τον Παπανικολάου να ευστοχεί από τα 6,75 (14-21), με τον Πέρι να σκοράρει (16-21). Ο Σλούκας συνέχιζε να κάνει ζημιά στον Παναθηναϊκό (16-23), που βρήκε την απάντηση από τον αρχηγό του (18-23), με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με τις εύστοχες βολές του Φαλ (18-25).

Το γκολ-φάουλ του Μάρτιν στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, έφερε και το +10 για τον Ολυμπιακό (18-28) που έμοιαζε ασταμάτητος, ενώ το +13 το δημιούργησε επίσης με γκολ-φάουλ ο ΜαΚκίσικ (18-31). Οι πράσινοι με τον Ουάιτ μείωσαν (21-31), αλλά το τρίποντο του Βεζένκοφ έφερε ξανά το +13 (21-34). Μέικον και το νέο τρίποντο του Βεζένκοφ αύξησαν το σκορ στο +14 (23-37), με τον Δημήτρη Πρίφτη να καλεί άμεσα σε τάιμ άουτ. Ο Μάρτιν με κάρφωμα αφύλακτος έφερε τη διαφορά στους 16 (23-39), με τον Κασελάκη να σκοράρει από τη γραμμή των βολών (3/3) για το 26-39.

Ο Παπαγιάννης μοίραζε τάπες και σκόραρε (28-39), με τον Μέικον να βρίσκει στόχο από την περιφέρεια και να βάζει φωτιά στο ΟΑΚΑ (31-39), με το τριφύλλι να τρέχει 8-0 σερί. Ο Νέντοβιτς με ½ βολές μείωσε κατά ένα (32-39), με τον ΜακΚίσικ να σκοράρει από την περιφέρεια (32-42) και να βάζει τέλος σε ένα στείρο επιθετικά δίλεπτο για τον Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να πλησιάσει στο σκορ, αλλά δεν έβρισκε στόχο από την περιφέρεια, με το ημίχρονο να τον βρίσκει πίσω στο σκορ με 13 πόντους (32-45).

Στο β’ ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που βρήκε πρώτος το δρόμο προς το καλάθι, με τον Βεζένκοφ να βρίσκει ελεύθερο τρίποντο στη λήξη της επίθεσης (32-47). Ο Παπαγιάννης ήταν μόνιμη πηγή σκοραρίσματος για το τριφύλλι (34-47), με τον Έλληνα σέντερ να βγάζει και καταπληκτική άμυνα πάνω στον Ντόρσεϊ. Το τρίποντο του Νέντοβιτς έριξε τη διαφορά στους δέκα (37-47), με τον Παπαγιάννη να μειώνει εκ νέου (39-47). Ο Μποχωρίδης βρήκε τρίποντο η ατμόσφαιρα ζεστάθηκε και ο Παναθηναϊκός μείωσε ακόμα περισσότερο (42-49).

Ο Παναθηναϊκός είχε momentum και με τον αρχηγό του Ιωάννη Παπαπέτρου σκόραρε για το +5 (44-49). Νέντοβιτς και Παπαγιάννη συνεργάστηκαν άψογα για το εντυπωσιακό κάρφωμα του Έλληνα σέντερ (46-49) με το τριφύλλι να επιστρέφει στο ματς και να το κάνει εκ νέου ντέρμπι. Όσο οι πράσινοι πίεζαν σε κάθε επαφή, ο Ολυμπιακός είχε στείρο διάστημα, με τον Σλούκα να σκοράρει για το +6 (46-52). Η απάντηση ήρθε με τον ίδιο τρόπο από τον Μποχωρίδη (49-52). Με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται και τη διαφορά να είναι στους τρεις πόντους (51-54).

Ο ΜακΚίσικ σκόραρε με τρίποντο (51-57), ο Νέντοβιτς απάντησε (54-57) και το ντέρμπι ήταν στην κόψη του ξυραφιού στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου. Το γκολ-φάουλ του ΜακΚίσικ (54-59). Ο Μάρτιν έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό +7 (54-61) που έμοιαζε εγκλωβισμένος, αλλά ο Νέντοβιτς ήταν όλα τα λεφτά για την ομάδα του (56-61). Όπου κολλούσε ο Ολυμπιακός ο ΜακΚίσικ δήλωνε παρόντας (58-66) με τρίποντο πάνω σε ασφυκτική άμυνα.

Το +10 για τους φιλοξενούμενους ήρθε από τον Ντόρσεϊ (58-68), ο Νέντοβιτς βρήκε πάλι το δρόμο προς το καλάθι (60-68). Με τον Μέικον φανερά εκτός ρυθμού ο Παναθηναϊκός τα περίμενε όλα από τον Νέντοβιτς. Βοήθειες ο Σέρβος γκαρντ δεν βρήκε, με τον Βεζένκοφ να σκοράρει για το +12 (60-72) και όλα έδειχναν πως οι ερυθρόλευκοι θα έφευγαν από το ΟΑΚΑ με το διπλό της νίκης.

Τα τελευταία δύο λεπτά ήταν εντελώς διαδικαστικά, ο Σλούκας σκόραρε με τρίποντο, η διαφορά πήγε στους +16 (61-77). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατέβασαν ταχύτητα και το τελικό 85-64, δείχνει επακριβώς την εικόνα των δύο ομάδων στη φετινή Ευρωλίγκα.

Ο Παναθηναϊκός πρέπει να μαζέψει τα κομμάτια του και το νέο έτος να τον βρει ενισχυμένο, καθώς δεν αρμόζει στο τριφύλλι αυτή η εικόνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 32-45, 51-54, 65-84.