Δυσκολεύτηκε κόντρα στη Θέτιδα, αλλά πήρε το πολύτιμο «τρίποντο»

Η Θέτιδα Βούλας έβαλε πολύ δύσκολα στον Παναθηναϊκό, αλλά δεν στάθηκε ικανή να κόψει βαθμούς από το τριφύλλι, που πήρε ουσιαστική νίκη με 3-0 σετ και συνεχίζει το αήττητο σερί του στο πρωτάθλημα της Volley League Γυναικών.

Ακόμα και στην κακή του αγωνιστική ημέρα ο Παναθηναϊκός έχει τον τρόπο να κερδίζει και να συνεχίζει την πορεία προς την κατάκτηση του φετινού τίτλου της Volley League Γυναικών.

Οι πράσινες του Απόστολου Οικονόμου χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσής, πήραν το πολύτιμο τρίποντο της νίκης και συνεχίζουν να κατοικούν στο ρετιρέ της πρώτης θέσης του βαθμολογικού πίνακα με 46 βαθμούς μετά από 16 αγώνες.

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο σετ ήταν κυρίαρχος από την έναρξή του και με την Μάρετ Γκρόθες από θέση σερβίς κατάφερε να πάρει τα ηνία στο σκοράρισμα και τη διαφορά +3 (11-8). Οι παίκτριες του Απόστολου Οικονόμου δεν κατέβασαν ταχύτητα και άρχισαν να αυξάνουν και τη διαφορά με την Κρος να δίνει σαφέστατο προβάδισμα κατάκτησης του πρώτου σετ (21-13). Το οποίο και κατέκτησε μετά από πόντους των Παπαφωτίου και Στεπανένκο (25-14).

«Έγινε λάθος στην εγχείρηση, τον… διέλυσαν!»: To 8άρι-κομπιούτερ που θα άλλαζε τον Παναθηναϊκό χάθηκε σε μια μέρα 71.321 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Η εικόνα του δεύτερου σετ άλλαξε άρδην, με την φιλοξενούμενη Θέτιδα να παίρνει εξ’ αρχής το προβάδισμα (1-4). Οι πράσινες αντέδρασαν, αλλά η ομάδα από τη Βούλα κρατούσε τα ηνία του σετ για τα καλά μέχρι το 18-17. Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός ήταν ψύχραιμος, βρήκε σε καίρια σημεία λύσεις με τη Στεπανένκο (20-19). Το σετ ήταν ντέρμπι, η Θέτιδα έφτασε μια ανάσα από την κατάκτησή του, αλλά η Γκρόθες ήταν και πάλι παρούσα για την ομάδα της, δίνοντας πόντους και το προβάδισμα με 2-0 σετ.

Το τρίτο σετ ήταν μια επανάληψη του δεύτερου με την Θέτιδα να προβληματίζει έντονα το τριφύλλι και να παίρνει και διαφορά +4 (8-12). Το τάιμ άουτ του Απόστολου Οικονόμου για τον Παναθηναϊκό ήταν όπως φάνηκε ευεργετικό, βοήθησε τις πράσινες να ηρεμήσουν και με καθαρό μυαλό όλα γύρισαν. Με Χατζηευστρατιάδου και Στεπανένκο το τριφύλλι μείωσε και ανέλαβε και τα ηνία του σετ με την επίθεση της Χαντάβα (15-14).

Ο Παναθηναϊκός απ’ τη στιγμή που μπήκε μπροστά στο σκορ, ανέβασε ρυθμό πήρε μικρή διαφορά και τη διατήρησε μέχρι το φινάλε, παρά την αντεπίθεση της Θέτιδας που δεν μπόρεσε να ξαναμπεί στο σετ, παρά τη μείωση (22-18). Έτσι το τριφύλλι πήρε και το τρίτο σετ (25-21) και παράλληλα τη νίκη, η οποία μπορεί να αποδειχθεί αρκετά καθοριστική για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 25-14, 27-25, 25-21.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 6 (5/10 επ., 1 άσσος), Κωνσταντίνου 4 (4/13 επ., 55% υπ. – 30% άριστες), Κρος 14 (8/22 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Στεπανένκο 15 (14/37 επ., 1 μπλοκ), Γκρόθες 16 (14/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 80% υπ. – 60 άριστες), Παπαφωτίου 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 69% υπ. – 38% άριστες), Χαντάβα 4 (4/8 επ., 73% υπ. – 64% άριστες).

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Απλαδά 4 (1/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σιρίνινα 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Ανθούλη 15 (13/38 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρουσνατσένκο 1 (1 μπλοκ), Αποστολάκη 5 (5/8 επ., 39% υπ. – 22% άριστες), Άκτας 14 (14/32 επ., 31% υπ. – 17% άριστες) / Μανιατογιάννη (λ, 38% υπ. – 23% άριστες), Χατζηγρηγορίου, Δραγουμάνου 2 (2 μπλοκ, 29% υπ. – 14% άριστες), Παναγοπούλου.