«Πράσινο» παγοθραυστικό πέρασε και από την Ουκρανία!

Ο Παναθηναϊκός με εξαιρετικό βόλεϊ πέρασε με 3-1 σετ, από την έδρα της Χόροντοκ Ποντολιάνι και έκανε τεράστιο βήμα πρόκρισης, για τις «8» καλύτερες ομάδες του CEV Challenge Cup.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε καθόλου καλά στο πρώτο σετ, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 6-1. Οι πράσινοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 7-5, ενώ στη συνέχεια ισοφάρισαν σε 9-9. Οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι αέρα 3 πόντων (14-11) και από εκεί οι πράσινοι άρχισαν να μειώνουν και τελικά πήραν το σετ με 26-24 με ωραίο μπλοκ του Στάλεκαρ.

Με φόρα από το πρώτο σετ και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Στάλεκαρ, το τριφύλλι πήρε προβάδισμα με 7-2, στην αρχή του δεύτερου σετ. Οι Ουκρανοί ωστόσο αντέδρασαν και μείωσαν στους 2 πόντους (6-8). Το τριφύλλι με τρομερό μπλοκ και πολύ καλά σερβίς προηγήθηκαν με 15-9 και έβαλαν γερές βάσεις για την κατάκτηση και του δεύτερου σετ. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι είναι σκληρά καρύδια και μείωσαν στον πόντο (18-17). Τελικά το τριφύλλι κατέκτησε και το δεύτερο σετ με σκορ 25-23.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 3-1, ωστόσο οι Ουκρανοί και βρέθηκαν να προηγούνται με 7-6. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα συνεχώς (11-10, 13-11), ενώ η διαφορά για δεύτερη φορά στον αγώνα έφτασε στους +4 (16-12). Οι πράσινοι μείωσαν σε 18-15, αλλά η Χόντολικ προηγήθηκε με 20-15. Τελικά οι γηπεδούχοι πήραν το σετ με 25-20 και μείωσαν σε 2-1.

Παναθηναϊκός: Κυριάρχησε και πήρε προβάδισμα πρόκρισης!
Παναθηναϊκός: Κυριάρχησε και πήρε προβάδισμα πρόκρισης! 1.127 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Η Χόντολικ και ο Παναθηναϊκός στην αρχή του τέταρτου σετ ήταν κοντά στο σκορ. Το τριφύλλι ανέβασε στροφές και προηγήθηκε με δύο υπέροχους πόντους του Ανδρεόπουλου με 9-6. Το πολύ καλό πράσινο σερβίς έφερε τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 12-8. Οι πράσινοι πάτησαν γκάζι και προηγήθηκαν με 17-11 και έβαλαν γερές βάσεις για την κατάκτηση του τέταρτου σετ.

Παρά ταύτα, οι Ουκρανοί μείωσαν σε 18-14 και ανάγκασαν τον Ανδρεόπουλο να πάρει τάιμ άουτ. Μια λάθος επιλογή του πολύ καλού σήμερα Στάλεκαρ, έριξε τη διαφορά στους τρεις (19-16). Μάλιστα το παιχνίδι έγινε… ντέρμπι με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα σερί 3-0 και να μειώνουν στον πόντο (20-19). Τελικά οι πράσινοι πήραν το τρίτο σετ με 25-22 και έφτασαν στη νίκη.

Μεγάλο βήμα πρόκρισης από τους πράσινους για τους «8» του CEV CUP. Σε μία εβδομάδα υποδέχονται την Χόροντοκ Ποντολιάνι για να… τελειώσουν την δουλειά.

Τα σετ: 24-26, 23-25, 25-20, 22-25.

Χόροντοκ (Μάριους Σορντίλ): Ντρόζντ 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Ντιντένκο 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Τόμιν 1 (1/8 επ.), Ντίντοβιτς 9 (7/22 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. – 12% άριστες), Σάλπουκ 15 (12/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 30% υπ. – 15% άριστες), Σεμένιουκ 18 (7/15 επ., 3 άσσοι, 8  μπλοκ) / Φόμιν (λ, 32% υπ. – 12% άριστες), Μπρόβα (λ), Κίσιλιουκ (1/2 επ.), Γιεβστάτοφ, Βιέτσκι 11 (11/28 επ.), Σιντορένκο 2 (2/5 επ., 00% υπ.-00% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 13 (11/31 επ., 2 άσσοι, 42% υπ. – 05% άριστες), Γιάκομπσεν 6 (3/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 8 (8/13 επ.), Ανδρεόπουλος 13 (11/24 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 09% άριστες),  Βαν Ντε Ντρις 22 (16/39 επ., 1 άσσο, 5 μπλοκ), Στάλεκαρ 9 (5/9 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 42% υπ. – 29% άριστες), Μάρκου, Ράπτης.