Πέταξε για τους «8» ο Παναθηναϊκός με νέα ευρωπαϊκή νίκη! (vids)

Ο Παναθηναϊκός είναι εδώ και το φωνάζει! Οι πράσινοι επικράτησαν ξανά, αυτή τη φορά με 3-2 σετ της Ποντολιάνι και πήραν με πανηγυρικό τρόπο την πρόκριση στα προημιτελικά του challeng cup.

Το τριφύλλι μετά την επικράτηση με 3-1 σετ στο πρώτο εκτός έδρας ματς, ήθελε δυο σετ για να εξασφαλίσει την πρόκριση. Το έκανε μετά το 2-0 στο ματς και κλείδωσε από νωρίς την υπόθεση πρόκριση μέσα σε πανηγυρισμούς.

Οι Ουκρανοί ισοφάρισαν σε 2-2 με αποτέλεσμα το παιχνίδι να πάει στο τάι μπρέικ με τον Παναθηναϊκό να έχει ήδη πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Στο 5ο και τελευταίο σετ το ματς ήταν ντέρμπι με το σκορ να είναι στο 13-13. Το τριφύλλι έκανε το 14-13 και βρέθηκε μια ανάσα από την κατάκτηση της νίκης. Ο Ράπτης αστόχησε σε σέρβις για το 14-14. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 14-15 με άσσο. Οι πράσινοι ισοφάρισαν ξανά, αρνούμενοι να αφήσουν το ματς. Με πόντο του Ανδρεόπουλου το σκορ έγινε 16-15. Η επίθεση για τους Ουκρανούς χάθηκε και ο Παναθηναϊκός έκανε το 17-15 για τη νέα ευρωπαϊκή νίκη.