Ερασιτέχνης

«Πράσινο» γλέντι στο Ρέντη και πρόκριση για το «τριφύλλι»!

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ, όμως με ολική ανατροπή και εξαιρετικές Χαντάβα και Κρος, έκανε πάρτι στο Ρέντη, πήρε τη νίκη με 3-2 και πέταξε εκτός Κυπέλλου Ελλάδας τον Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ, όμως, με ολική ανατροπή και εξαιρετικές Χαντάβα και Κρος, έκανε πάρτι στο Ρέντη, πήρε τη νίκη με 3-2 και πέταξε εκτός Κυπέλλου Ελλάδας τον Ολυμπιακό.

Στο πρώτο σετ του ντέρμπι, ο Παναθηναϊκός μπήκε ιδανικά, παρά το αρχικό προβάδισμα του Ολυμπιακού (2-0). Οι «πράσινες» του Απόστολου Οικονόμου επέστρεψαν στο ματς και πήραν και σχετική διαφορά (3-7). Ο Ολυμπιακός επέστρεψε, μείωσε αρχικά (6-7) και ανέκτησε τα ηνία στο σετ (13-11).

Οι «πράσινες» παρέμεναν σε απόσταση αναπνοής από τις γηπεδούχες (17-15), που έτρεξαν μικρό σερί για το (19-15). Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε, μείωσε στον πόντο (19-18), αλλά το ξέσπασμα των γηπεδούχων τους έφερε πιο κοντά στην κατάκτηση του πρώτου σετ (22-20), το οποίο και τελικά κατέκτησαν με άσο της Χίπε (25-22) παρά την αντεπίθεση από την ομάδα του Παναθηναϊκού.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα του Παναθηναϊκού την εβδομάδα 7-12 Μαΐου
Το αγωνιστικό πρόγραμμα του Παναθηναϊκού την εβδομάδα 7-12 Μαΐου 129 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Το δεύτερο σετ ανήκε ολοκληρωτικά στον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινες» με τις εξαιρετικές Χαντάβα και Γκρόθες πήραν εξ’ αρχής το προβάδισμα (2-4) και (4-7). Οι «πράσινες» αύξησαν την πίεση στο σερβίς και με υπομονή στις επιθέσεις τους, ξέφυγαν (5-10) με την Χατζηευστρατιάδου.

Ο υψηλός ρυθμός από το «τριφύλλι» συνεχιζόταν και γρήγορα η διαφορά στο 2ο σετ αυξήθηκε (9-15) μετά το λάθος της Εμμανουηλίδου. Οι ερυθρόλευκες συνέχιζαν να κάνουν λάθη και έδιναν πόντους στο «τριφύλλι» (10-18) που είχε βάλει γερές βάσεις για την ισοφάριση στα σετ σε 1-1. Με επιθέσεις των Γκρόθες και Χατζηευστρατιάδου, ο Παναθηναϊκός πλησίασε πιο κοντά στην κατάκτηση του σετ (13-21), το οποίο και κατέκτησε με πόντο από την Κρος (17-25).

Το τρίτο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι για τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός πήρε κεφάλι από την αρχή στο σκορ (6-4), οι «πράσινες» με ξεσπάσματα επέστρεφαν στο ματς (7-5) και παρέμεναν κοντά στο γηπεδούχο Ολυμπιακό.

Κάπου εκεί οι «πράσινες» ξέμειναν από λύσεις, οι ερυθρόλευκες το εκμεταλλεύτηκαν, βρήκαν τρόπο να ξεφύγουν στο σκορ και διατηρούσαν απλά το προβάδισμά τους (10-7). Με εξαιρετικά ποσοστά στην υποδοχή, οι γηπεδούχες ξέφυγαν (13-8), ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να επιστρέψει και εν μέρει το κατάφερε και μείωσε τη διαφορά στους δύο (16-14) με επίθεση της Χαντάβα.

Η ψυχραιμία των αθλητριών του Ολυμπιακού τις βοήθησε να διατηρούνται μπροστά στο σκορ (20-16), με τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει ξανά με την Στεπανένκο (21-19). Ένα μικρό ξέσπασμα από τον Ολυμπιακό και διαδοχικά λάθη των παικτριών του «τριφυλλιού» έδωσε τελικά το τρίτο σετ στην ομάδα του Πειραιά, με την Γιώτα να διαμορφώνει να το κλείνει (25-20).

Το τέταρτο σετ πήγαινε πόντο-πόντο, με τον Ολυμπιακό να παίρνει ένα ελαφρύ προβάδισμα (5-2). Με άσο της Χατζηευστρατιάδου οι «πράσινες» μείωσαν (5-4), αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός βρήκε τη λύση με την Σάλας (6-4).

Με συνεχόμενες επιτυχημένες επιθέσεις της Κόστα, ο Ολυμπιακός πήρε και διαφορά +4 (8-4), με τις «πράσινες» να μειώνουν με ανέλπιστο πόντο από την Κρος (9-8). Η Καναδή με νέο πόντο έφερε το σετ στα ίσια (9-9), αναγκάζοντας τον προπονητή του Ολυμπιακού, σε εσπευσμένο τάιμ άουτ για να διακοπεί ο ρυθμό του Παναθηναϊκού.

Με διπλό μπλόκ από Παπαφωτίου και Κρος, ο Παναθηναϊκός πήρε και τη διαφορά (9-12) και το μομέντουμ να ανήκει ξεκάθαρα στο «τριφύλλι». Ο Ολυμπιακός επέστρεψε, μείωσε (12-14), αλλά η εξαιρετική αρχηγός της ομάδας του «τριφυλλιού» Εύα Χαντάβα διατηρούσε με προσωπικούς πόντους το «πράσινο» προβάδισμα (12-16). Η Χίπε έβρισκε λύσεις για την ομάδα της (14-16), με την Σάλας να «ψαλιδίζει» τη διαφορά (15-16) και το ερυθρόλευκο σερί να είναι στο 3-0.

Βλέποντας τον Ολυμπιακό να πλησιάζει επικίνδυνα, ο Απόστολος Οικονόμου κάλεσε σε τάιμ άουτ για να δώσει «ανάσες» στην ομάδα του, αλλά και να «σπάσει» το ρυθμό. Με το σετ στην απόλυτη ισορροπία (17-17), η Χαντάβα δήλωσε και πάλι παρούσα (17-18), με την Κρος να παίρνει πολύτιμο πόντο για το +2 (17-19) σε κρίσιμο σημείο.

Ο πόντος της Τσιτσιγιάννη έδωσε το +3 (17-20), με τον Ολυμπιακό να μειώνει (18-20). Με πόντο της Σάλας ο Ολυμπιακός μείωσε και πάλι (19-20), αλλά ο Παναθηναϊκός με διπλό μπλοκ στη Χίπε πήρε βαθιά ανάσα (19-21). Το λάθος των αθλητριών του Ολυμπιακού έδωσε και πάλι το +2 (20-22), με την Κρος να «υψώνει» τοίχος για το +3 (20-23). Ένας πόντος από την Γκρόθες (20-24) έδωσε το σετ μπολ στο «τριφύλλι», με την Χαντάβα να κλείνει το σετ (20-25) και να ισοφαρίζει το ματς.

Στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει με την Χαντάβα (2-2) και να παίρνει και το προβάδισμα (2-3). Το διπλό μπλοκ από Κρος και Χαντάβα έφεραν το «τριφύλλι» στο +2 (2-4) με την Καναδή να προσθέτει ακόμα ένα πόντο (2-5).

Ο Παναθηναϊκός είχε βάλει γερές βάσεις πρόκρισης, με την ομάδα να διευρύνει το σκορ (2-8) και να ετοιμάζεται για «παράσταση» νίκης στην έδρα του αιώνιου αντιπάλου (2-10). Οι ερυθρόλευκες ήταν ανήμπορες να αντιδράσουν και με το «τριφύλλι» να μην αφήνει το πόδι από το γκάζι, η διαφορά έφτασε στο +9 (2-11). Το σετ τελικώς, ολοκληρώθηκε (6-15) πανηγυρικά για τον Παναθηναϊκό που πήρε πανάξια την πρόκριση μέσα στο Ρέντη με 3-2 σετ.

Τα σετ: 25-22, 17-25, 25-20, 20-25, 6-15.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 11 (5/15 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Σάλας 14 (13/34 επ., 1 άσσος, 40% υπ. – 20% άριστες), Μαριάνα Κόστα 8 (7/39 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 38% άριστες), Χριστοδούλου 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 21 (18/56 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 36% υπ. – 24% άριστες), Ζιώγα, Γενιτσαρίδη 3 (3/7 επ., 89% υπ. – 44% άριστες), Κελεσίδη 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ξανθοπούλου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 8 (5/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 3 (3/7 επ., 45% υπ. – 45% άριστες), Κρος 26 (16/29 επ., 10 μπλοκ), Στεπανένκο 12 (9/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρόθες 10 (10/29 επ., 29% υπ. – 18% άριστες), Παπαφωτίου 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 41% υπ. – 26% άριστες), Κωνσταντέλλου, Τσιτσιγιάννη 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Χαντάβα 21 (19/45 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ. – 31% άριστες).