Τρομερός ο Παναθηναϊκός, έκανε την ανατροπή και είναι «αγκαλιά» με την πρόκριση!

Αν και βρέθηκαν πίσω με 1-0, οι «πράσινοι» του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έκαναν την ολική ανατροπή κόντρα στην Τερουέλ και πήραν τεράστια νίκη με 3-1 σετ.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με κάποια λάθη εκατέρωθεν, ωστόσο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο, πόντο στο παιχνίδι (6-6). Ένα μικρό σερί των Ισπανών (6-8) έφερε την απάντηση από πλευράς «τριφυλλιού» που με τους Πρωτοψάλτη και Στάλεκαρ προηγήθηκαν με 11-8.

Οι Ισπανοί δεν κατέθεσαν τα όπλα και εκμεταλλευόμενοι κάποια εύκολα λάθη των «πρασίνων» ισοφάρισαν σε 14-14 και ξαναμπήκαν στη διεκδίκηση του σετ. Με μπλοκ του Γιάκομπσεν το «τριφύλλι» πήρε το προβάδισμα με 20-19 μπαίνοντας στην τελική ευθεία του σετ. Ο Παναθηναϊκός απώλεσε δύο σετ μπολ και έδωσε την ευκαιρία στην Τερουέλ να κάνει το 24-22, 24-24. Οι Ισπανοί δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και με 29-31 πήραν το πρώτο σετ.

Οριστικό για… Βοτανικό!
Οριστικό για… Βοτανικό! 2.194 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε και πάλι καλύτερα παίρνοντας το προβάδισμα με 7-4, διαφορά την οποία διατήρησε και στη συνέχεια του σετ (15-12). Το «τριφύλλι» είχε ανεβάσει κατακόρυφα τα στάνταρ στην απόδοσή του και αυτό αποτυπώθηκε και στο σκορ, εκεί όπου οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου αφού προηγήθηκα με 20-17, πήραν το σετ με 25-19 και ισοφάρισαν σε 1-1 τα σετ.

Εξαιρετική ήταν και η εκκίνηση των γηπεδούχων και στο τρίτο, όταν και προηγήθηκαν με 9-2 παίζοντας εκπληκτικά σε επίθεση και μπλοκ. Το μπλοκ των «πρασίνων» ήταν απροσπέλαστο και ουσιαστικά ήταν η βασική αιτία για το 16-6 που δεν άφηνε και πολλά περιθώρια ανάλυσης για το τί γίνονταν στο τρίτο σετ. Ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να κάνει το 25-13, να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και να προηγηθεί με 2-1 στα σετ.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε και πάλι μπροστά στο σκορ με 8-5 και αυτή η διαφορά των τριών πόντων παρέμεινε και στη συνέχεια 12-9, αφού οι «πράσινοι» έδειχναν να ελέγχουν το ματς.

Η Τερουέλ προσπάθησε να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του σετ ισοφαρίζοντας σε 15-15, αλλά οι παίκτες του Ανδρεόπουλου δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και με διαδοχικούς πόντους έπειτα από καλές άμυνες έφτασαν στο 20-16. Το «τριφύλλι» δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη έφτασε στο 25-18 και πήρε τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 29-31, 25-19, 25-13, 25-18.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 24 (21/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 85% υπ. – 45% άριστες), Γιάκομπσεν 1 (1 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 12 (9/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 29% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 20 (16/26 επ., 4 μπλοκ), Στάλεκαρ 8 (4/8 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 50% υπ. – 23% άριστες), Ράπτης.

ΤΕΡΟΥΕΛ (Μιγκέλ Ριβέρα): Ζαντσέτα 5 (1/3 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπουγκάγιο 7 (4/10 επ., 3 μπλοκ), Μοντεαγκούντο 6 (2/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πέτι 11 (9/30 επ., 2 άσσοι, 44% υπ. – 37% άριστες), Βιλντοζόλα 4 (3/15 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 24% άριστες), Ερέου 14 (13/35 επ., 1 άσσος) / Γκαμίζ (λ, 55% υπ. – 27% άριστες), Κόμπζεφ 1 (1/1 επ.), Γιοβάνοβιτς, Ντιμιτρόφ 1 (1/2 επ.).