Βόλεϊ

Ήττα του Παναθηναϊκού από τον ΠΑΟΚ στον «Αγ. Θωμά»

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-1 σετ στον «Αγ. Θωμά» και είδε την πρώτη θέση να απομακρύνεται στην regural season. Απώλεσε το αήττητο στην έδρα του το τριφύλλι.

Το «τριφύλλι» γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τον «δικέφαλο του Βορρά» και καλείται πλέον να καλύψει το χαμένο έδαφος στα επόμενα ματς.

Σίγουρα το εξ αναβολής ματς με τον Φοίνικα Σύρου παίζει καθοριστικό ρόλο για την συνέχεια του πρωταθλήματος

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε σοβαρός και συγκεντρωμένος και ήταν ουσιαστικός όταν έπρεπε. Παρότι λίγο μετά τα μισά του σετ ήταν πίσω στο σκορ με 13-14 εντούτοις γύρισε το ματς με έναν καθοριστικό άσο του Πρωτοψάλτη στο 17-16. Εν συνεχεία πήρε άλλους δύο κρίσμους πόντους ο Ράπτης και το σκορ έγινε 21-19 για να το κατακτήσει ο ΠΑΟ με 25-23.

LIVE STREAMING: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός
LIVE STREAMING: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1.479 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Στο δεύτερο σετ το «τριφύλλι» δεν κατάφερε να δείεξι την ίδια ψυχραιμία προς το τέλος του σετ και τελικά λύγισε με 23-25. Δυστυχώς και στο τρίτο σετ ένα μίνι μπλακ άουτ στους 20 πόντους έδωσε το πλεονέκτημα στον ΠΑΟΚ να το κατακτήσει με 22-25 και να πάρει προβάδιδσμα 1-2 σετ. Αναφορικά με το τέταρτο σετ ο ΠΑΟ βρέθηκε πίσω με 14-17 και λύγισε τελικά στις λεπτομέρειες με 25-27.

Διακύμανση: 1ο σετ: 8-7, 15-16, 21-19, 25-23 2ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 20-25 3ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 22-25 4ο σετ: 8-6, 14-16, 19-21, 25-27

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν από 6 άσσοι, 5 μπλοκ, 46 επιθέσεις, 35 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 14 μπλοκ, 60 επιθέσεις, 24 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: (25-23, 20-25, 22-25, 25-27) σε 141΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 7π. (5/20επ., 2 άσσοι, 62%υπ., 38%αρ.), Ρανγκέλ 10 (8/15επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 10 (8/22επ., 2 άσσοι, 39%υπ., 16%αρ.), Βαν ντε Ντρις 15 (14/30επ., 1 μπλοκ), Στάλεκαρ 8 (7/9επ., 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ. – 37%υπ., 11%αρ.), Μπάσης, Ανδρεόπουλος 3 (3/8επ., 67%υπ., 17%αρ.).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 15π. (7/8επ., 8 μπλοκ), Πετρέας 11 (8/11επ., 3 μπλοκ), Γουόλς 5 (3/3επ., 1 μπλοκ, άσσος), Κουμεντάκης 7 (7/15επ., 61%υπ., 28%αρ.), Κουκλίνσκι 8 (7/21επ., 1 άσσος, 55%υπ.., 26%αρ.), Ούντρις 29 (28/53επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. – 39%υπ., 35%αρ.), Σωτηρίου 1 (1 μπλοκ), Γάτσης, Μπουράκης (λ).

Σε δήλωση του ο τεχνικός του ΠΑΟ Δημήτρης Ανδρεόπουλος ανέφερε «Δυσκολευτήκαμε στην αντιμετώπιση του Ούντρις. Είχε υψηλό ποσοστό στην επίθεση χωρίς να μπορέσουμε να τον αντιμετωπίσουμε. Μετά το 2ο σετ ο ΠΑΟΚ άρχισε να μας βγάζει με το σερβίς του έξω από το φιλέ. Η νίκη του ΠΑΟΚ ήταν δίκαιη. Ηταν καλύτερος. Δεν είχαμε σταθερότητα και τα στοιχεία εκείνα που θα μας επέτρεπαν να δώσουμε απαντήσεις. Πεινασμένοι είμαστε. Είναι Φλεβάρης και είμαστε ακόμα μέσα σε όλους τους στόχους. Είμαστε εδώ, δυνατοί και παρά την σημερινή ήττα θα το παλέψουμε και μέχρι το τέλος θα διεκδικήσουμε τα πάντα».

Παράλληλα ο Άξελ Γιάκομπσεν είπε «Σήμερα ήταν μια δυνατή μάχη. Είμαι απογοητευμένος. Δεν ήμασταν καλοί στα κρίσιμα σημεία. Πιστεύω ότι χάσαμε τη συγκέντρωσή μας και δε μπορούσαμε να τελειώσουμε μπάλες μετά τους 20 πόντους, κάτι το οποίο σου δίνει ή σου στερεί το σετ. Εστιάζουμε στο ευρωπαϊκό παιχνίδι».

Στον αντίποδα ο Artur Uldrys τόνισε «Ξέραμε ότι θα είναι δύσκολο ματς αλλά ότι μπορούν να κερδίσουμε ακόμα και μετά το πρώτο σετ. Είμαστε καλοί στις ελληνικές διοργανώσεις, έχουμε αυτοπεποίθηση, υπάρχουν 4 ομάδες πολύ καλές ομάδες αλλά όσο κερδίζουμε τόσο βελτιώνουμε την ψυχολογία μας».

*Πριν τον αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου 19χρονου Άλκη Καμπανού που δολοφονήθηκε στη Θεσσαλονίκη.