«Καθάρισαν» τον Άρη τα «φίνα» κορίτσια!

Ο Παναθηναϊκός μετά τον αποκλεισμό του από την Τενερίφη, επέστρεψε στις νίκες, με μια εύκολη επικράτηση επί του Άρη με 3-0 σετ στον «Αγ. Θωμά».

Ο Παναθηναϊκός συνήλθε γρήγορα από τον αποκλεισμό στην Ευρώπη και επιβλήθηκε του Άρη με 3-0 σετ σε ένα καθοριστικό ματς και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος.
Οι «πράσινες» παρουσιάστηκαν με μεγάλη σοβαρότητα και συγκέντρωση και πέτυχαν τον στόχο τους που δεν ήταν άλλος από το τρίποντο.Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν ισοπεδωτικός και δεν άφησε κανένα περιθώρια αντίδρασης στον Άρη. Οι «πράσινες» μπήκαν από την αρχή δυνατά στο ματς και είναι χαρακτηριστικό ότι το κατέκτησαν με 25-Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟ μπήκε πιο χαλαρά με αποτέλεσμα να βρίσκεται πίσω στο σκορ λίγο μετά τα μισά του σετ με 12-13. Οι γηπεδούχες κατάφεραν με δυσκολία να το γυρίσουν σε 21-19 και στα κρίσιμα σημεία το «τριφύλλι» είχε οξυδέρκεια και το κατέκτησαν με 25-23 κάνοντας το 2-0.

Αναφορικά με το τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν και πάλι επιβλητικός και νίκησε εύκολα τον αντίπαλο του με 25-14.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Μενεσλής, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Σπίγγου, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Πεσίνογλου.

Βράζουν με τη διαιτησία του πρώτου τελικού στον Παναθηναϊκό: «Ο… νόμος του ΣΕΦ είναι διαχρονικός – Σταματήστε να σφυράτε… κλέφτικα » 743 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Διακύμανση: 1ο σετ: 8-5, 16-7, 21-11, 25-14 2ο σετ: 7-8, 16-15, 21-19, 25-23 3ο σετ: 8-4, 16-9, 21-10, 25-15 . Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 45 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 2 άσσους, 33 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-23, 25-15) σε 75′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 10 (6/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κρος 14 (11/15 επ., 3 μπλοκ), Στεπανένκο 3 (3/17 επ.), Γκρόθες 9 (8/17 επ., 1 άσσος, 92% υπ. – 58% άριστες), Παπαφωτίου 6 (3/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χαντάβα 13 (13/28 επ., 58% υπ. – 38% άριστες) / Ρόγκα (λ, 75% υπ. – 38% άριστες), Κωνσταντίνου, Τσιτσιγιάννη 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λάππα, Μερκάδο 14 (13/39 επ., 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 1 (1/3 επ.), Σουάν 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. – 9% άριστες), Έβανς 13 (12/28 επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 42% άριστες) / Κουρτίδου (λ, 20% υπ. – 17% άριστες), Καμπούρη (λ, 10% υπ. – 10% άριστες), Τάνη, Μυλωνά 1 (1/2 επ.), Γαϊτανίδου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον αδικοχαμένο οπαδό του Άρη, Άλκη Καμπάνο.

Σε δήλωση του ο Απόστολος Οικονόμου: «Το σημερινό ματς ήταν ματς αντίδρασης. Την Τετάρτη ήμασταν φαντάσματα. Οι παίκτριες δεν είναι ρομπότ ειδικά μετά τα κρούσματα covid. Αυτό που κρατάω είναι ότι σήμερα ήταν μια επιβλητική εμφάνιση και κρατάω και την αντίδραση. Ο Άρης είναι μια πολύ καλή ομάδα και εμείς με την τακτική μας δεν τους επιτρέψαμε να κάνουν σήμερα το παιχνίδι τους. Η ομάδα της ΑΕΚ είναι πολύ καλή. Δε μας αρέσει να χάνουμε αγώνες .Θα παλέψουμε για κύπελλο και πρωτάθλημα για να δείξουμε ότι ο Παναθηναϊκός επέστρεψε».

Παράλληλα η Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου επισήμανε «Κοιτάζουμε μπροστά, δεν έχουμε περιθώρια για λάθη. Την Τετάρτη έχουμε δύσκολο ματς με την ΑΕΚ. Είναι ένα νοκ άουτ ματς, πρόκειται για έναν από τους στόχους της χρονιάς και θα κάνουμε ότι μπορούμε για να κερδίσουμε

Από την πλευρά της η ομάδα του Άρη δεν έκανε δηλώσεις καθώς πενθεί για τον αδικοχαμένο οπαδό της.