ΝΕΜΑΝΙΑ-ΚΟΣ με το τρίποντο (84-90)

Ο δαιμονισμένος Νέντοβιτς πέτυχε 38 πόντους και χάρισε στον κακό Παναθηναϊκό την εκτός έδρας νίκη επί της Λάρισας με 84-90.

Το ματς Πολύ καλό και γρήγορο ρυθμό είχε το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τους Νέντοβιτς και Παπαγιάννη να στέλνουν τον Παναθηναϊκό στο +4 (8-12), στα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια, οι «πράσινοι» χαλάρωσαν, επιτρέποντας στη Λάρισα να τρέξει στο ανοικτό γήπεδο και με τον Μούντι να κάνει επιμέρους σκορ 10-2 (18-14), μέχρι το 6’. Ο Γουάιτ έφερε τη διαφορά στο καλάθι, αλλά στα τελευταία τρία λεπτά το «τριφύλλι» έχασε εντελώς τον ρυθμό του, με τον Μάριτς να ωθεί τους γηπεδούχους σε σερί 11-0, για το +13 (29-16) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με τα τρίποντα του Ζάρα η Λάρισα ξέφυγε στο +16 (37-21) στην αρχή της δεύτερης περιόδου, διατηρώντας τη διαφορά σ’ αυτά τα επίπεδα (43-28), μέχρι το 14’. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση μέσα από την άμυνα και έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (43-35), αλλά στο τελευταίο δίλεπτο ο Μούντι πήρε… φωτιά και έστειλε την ομάδα της Θεσσαλίας στα αποδυτήρια με το +13 (50-37).

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ήταν μία από τα ίδια του πρώτου, με τον Πρίφτη να ζητάει από τους παίκτες του πιο σκληρή άμυνα, αλλά να αναγκάζεται να καλέσει τάιμ άουτ μόλις 49″ μετά την έναρξη της επανάληψης, αφού η Λάρισα «έτρεξε» ένα σερί 4-0 φτάνοντας στο +17 (54-37), πριν μάλιστα στο 22 ακουμπήσει και το +19 (56-37). Ο Νέντοβιτς ήταν η μοναδική πηγή σκορ του Παναθηναϊκού, έχοντας σχεδόν του μισούς πόντους, με το «τριφύλλι» στο 25΄ να μειώνει σε 58-48, με τον Σέρβο να έχει φτάσει τους 27 πόντους. Οι «πράσινοι» μετά από ώρα κατέβασαν τη διαφορά στο -8 (59-51) στο 28′, με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τη Λάρισα μπροστά στο σκορ με 66-56 και το «τριφύλλι» να έχει να «βουνό» ενόψει της τελικής ευθείας στο παιχνίδι, αναζητώντας δεύτερο «πόλο» στην επίθεση, με τον Γιόβιτς να φτάνει τους 7 πόντους.

«Κρούση» της Μακάμπι στη Euroleague για τα ματς του Βελιγραδίου – Τι ζητούν οι Ισραηλινοί! 19.725 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Στην 4η περίοδο ο Παναθηναϊκός τα… έπαιξε όλα για όλα προκειμένου να αλλάξει την εικόνα του αγώνα! Αρχικά μείωσε στο καλάθι (68-66 στο 32′) με επιμέρους 10-2 ενώ ο φοβερός και τρομερός Νέντοβιτς ηγήθηκε για το προσπέρασμα (71-73 στο 34′) αυξάνοντας το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου σε 17-5! Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν και με 75-78 στο 35′ ύστερα από τρίποντο του Μέικον ενώ θα μπορούσαν να ανοίξουν περισσότερο τη ψαλίδα της διαφοράς. Κάτι που έγινε στο 39′ όταν και προηγήθηκαν με 79-85 με αποτέλεσμα να… γλιτώσει και τη μεγάλη έκπληξη.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 50-37, 66-56, 86-90