Όταν βρήκε ρυθμό, σκόρπισε και τις Αμαζόνες!

Οι «πράσινες» αν και δυσκολεύτηκαν από τις Αμαζόνες, ήταν γι' ακόμα ένα ματς εντυπωσιακές καθώς βρήκαν ρυθμό και κατέκτησαν ακόμα ένα «τρίποντο» επικρατώντας εύκολα 3-0 σετ για την 21η αγωνιστική της Volley League γυναικών.

Οι «πράσινες» αν και δυσκολεύτηκαν από τις Αμαζόνες, ήταν γι’ ακόμα ένα ματς εντυπωσιακές καθώς βρήκαν ρυθμό και κατέκτησαν ακόμα ένα «τρίποντο» επικρατώντας εύκολα 3-0 σετ για την 21η αγωνιστική της Volley League γυναικών.

Εντυπωσιακό το ντεμπούτο της Μαριάννα Μπραμπίλα με την «πράσινη» φανέλα στις εγχώριες διοργανώσεις. Πολύ καλή η Κωνσταντέλλου, έδωσε λύσεις σε κρίσιμα σημεία των σετ για την ομάδα της.

Πολύ νωθρό ήταν το ξεκίνημα για την ομάδα του Παναθηναϊκού, που είδε τις φιλοξενούμενες Αμαζόνες να μπαίνουν δυναμικά στο πρώτο σετ και να παίρνουν και διαφορά (0-4), με τις «πράσινες» να παραμένουν κοντά στο σκορ με τις Μπραμπίλα και Κωνσταντίνου (3-5). Με σερί πόντων, ο Παναθηναϊκός πέρασε και μπροστά με την Μπραμπίλα από θέση σερβίς (6-5).

Οριστικό για… Βοτανικό!
Οριστικό για… Βοτανικό! 2.107 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Το πρώτο σετ πήγαινε πόντο-πόντο για τις δύο ομάδες με πολλές εναλλαγές στο σκορ και τον Παναθηναϊκό κατά διαστήματα να βγάζει στο τάραφλεξ υψηλού επιπέδου βόλεϊ. Σε κάθε προβάδισμα των παικτριών του Οικονόμου, η πρώην «πράσινη» Καραγκούνη είχε τις απαντήσεις για την ομάδα της, όμως με τον «άσο» της Κωνσταντέλλου ήρθε και το +2 για το «τριφύλλι» (14-12).

Οι Αμαζόνες δεν πτοήθηκαν και με σερί πόντους έφεραν και πάλι το σετ στα ίσια (15-15), προσθέτοντας προβληματισμούς στο «πράσινο» τιμ, καθώς πήραν και το προβάδισμα (15-16). Το θέαμα που πρόσφεραν οι δύο ομάδες ήταν εντυπωσιακό, με τα ράλι να είναι άκρως εντυπωσιακά και τις φιλοξενούμενες να βγαίνουν κερδισμένες (16-19).

Τα λάθη των «πρασίνων» έδιναν πόντους στις Αμαζόνες που έφτασαν κοντά στην κατάκτηση του σετ (18-21). Ωστόσο ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις, πήρε πόντους και πλησίασε στον πόντο (20-21) εξανεμίζοντας γρήγορα τη διαφορά που είχαν πάρει νωρίτερα οι φιλοξενούμενες. Με το momentum να είναι ξεκάθαρα υπέρ του «τριφυλλιού», ήρθε το 23-21 και το +2. Με το πρώτο σετ να κλείνει υπέρ του «τριφυλλιού» με 25-22 για το 1-0.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε και πάλι με τις Αμαζόνες να αναλαμβάνουν τα ηνία στο σκοράρισμα και τον Παναθηναϊκό να απαντά άμεσα με Χαντάβα, Παπαφωτίου και Κρος για το προβάδισμα (3-2). Σωρεία λαθών από τις Αμαζόνες, έφεραν και μίνι διαφορά για το «τριφύλλι» (6-2). Η Μπραμπίλα συνέχισε να εντυπωσιάζει στο ντεμπούτο της με την «πράσινη» φανέλα (8-5). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η βενζίνη στο ντεπόζιτο των φιλοξενούμενων φάνηκε να εξαντλείται με τις «πράσινες» να εκμεταλλεύονται το γεγονός και να ξεφεύγουν (12-7).

Η Γκρόθες με επιβλητικό τρόπο διεύρυνε το «πράσινο» προβάδισμα, ενώ ένα λάθος από τις φιλοξενούμενες, έφεραν το «τριφύλλι» στο +5 (14-9). Η «πράσινη» χαλάρωση έφερε λάθη και μείωση του σκορ στον πόντο (18-17) για τις Αμαζόνες, που είχαν επιστρέψει στο σετ και το διεκδικούσαν στα ίσια. Σε εκείνο το σημείο, μίλησε η αρχηγός των «πρασίνων», Εύα Χαντάβα με κρίσιμο πόντο για το +2 (20-18). Η εξαιρετική Κωνσταντέλλου δημιούργησε το +3 (23-20), με τον Παναθηναϊκό να κλείνει και το δεύτερο με πρωταγωνίστρια την Χαντάβα (25-21) για το 2-0.

Στο τρίτο σετ, αυτός που προηγήθηκε ήταν ο Παναθηναϊκός (2-0), οι Αμαζόνες απάντησαν και πήραν και το προβάδισμα (2-3). Το σετ πήγαινε και πάλι πόντο-πόντο (5-5), με την Μεταξά να βρίσκει «άσο» για το προβάδισμα (6-5). Δυο λάθη από τις «πράσινες» έδωσαν στις Αμαζόνες το προβάδισμα (6-7), με τον Παναθηναϊκό να ξαναφέρνει το σετ στην ισοπαλία (8-8). Η απόλυτη ισορροπία στο σετ συνεχιζόταν, με τις εναλλαγές στο σκορ και τις Αμαζόνες να βρίσκουν λύσεις, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στον πόντο (13-14).

Οι φιλοξενούμενε βρήκαν διαφορά +3 (14-17) με μια ακόμα πρώην «πράσινη» την Κασδοβασίλη. Δύο σερί πόντοι από τον Παναθηναϊκό μείωσαν και πάλι το σκορ (16-17). Η Καραγκούνη έδωσε σημαντικό +2 (17-19) για την ομάδα της, με την Χαντάβα να αναλαμβάνει και πάλι δράση και να μειώνει (19-20). Ένα λάθος από τις Αμαζόνες στην περιστροφή έφεραν την ισοπαλία (21-21).

Η αρχηγός του Παναθηναϊκού έδωσε και πάλι πολύτιμη λύση (22-21), με την Μορέϊρα να ισοφαρίζει (22-22). Το εντυπωσιακό τελείωμα από την Γκρόθες επανέφερε το προβάδισμα στο «τριφύλλι», οι Αμαζόνες δεν τα παρατούσαν και το σετ έμενε ισόπαλο (23-23), με την Τσιτσιγιάννη να «καθαρίζει» το σετ και τη νίκη για τον Παναθηναϊκό (25-23).

Τα σετ: 25-22, 25-21, 25-23.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου, Κωνσταντίνου 4 (3/20 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 42% άριστες), Κρος 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Γκρόθες 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1/5 επ.), Μπραμπίλα 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 56% υπ. – 44% άριστες), Κωνσταντέλλου 8 (3/6 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Παπαστεργίου, Τσιτσιγιάννη 2 (1/9 επ., 1 μπλοκ), Χαντάβα 15 (14/28 επ., 1 άσσος, 15% υπ. – 15% άριστες), Μεταξά 3 (1/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).

ΑΟΝ ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Λεωνίδας Γαϊτανάκης): Αρβανιτοπούλου 6 (1/4 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γουάτκινς 2 (1/4 επ., 1 άσσος), Κασδοβασίλη 6 (1/9 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Καραγκούνη 10 (9/34 επ., 1 μπλοκ, 10% υπ. – 10% άριστες), Χριστοδούλου 1 (1/5 επ., 27% υπ. – 27% άριστες), Γκρέκα 6 (6/19 επ.) / Σαμπάτη (λ, 41% υπ. – 29% άριστες), Μορέιρα 12 (12/23 επ., 25% υπ. – 20% άριστες), Μαστοράκη 2 (1/1 επ., 1 άσσος).