Δύσκολο πέρασμα από το Μαρκόπουλο – Πήρε τη νίκη, αλλά άφησε βαθμό

Ο Παναθηναϊκός αιφνιδιάστηκε από το Μαρκόπουλο, βρέθηκε να χάνει με 2-1, όμως όταν ανέβασε την απόδοσή του, έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ (3-2). Πρώτη απώλεια βαθμού για τις «πράσινες» τη νέα χρονιά.

Δύσκολο πέρασμα από το Μαρκόπουλο - Πήρε τη νίκη, αλλά άφησε βαθμό

Δύσκολα έβαλε στον Παναθηναϊκό το Μαρκόπουλο στο ξεκίνημα του πρώτο σετ. Οι «πράσινες» πήραν το αρχικό προβάδισμα (0-2), οι γηπεδούχες ανέκαμψαν και αφού πλησίασαν το «τριφύλλι» πήραν και τα ηνία (5-4 και 6-5). Μάλιστα από θέση σερβίς, δυσκόλευαν τις παίκτριες του Παναθηναϊκού, που έβγαζαν δύσκολες άμυνες. Το μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου έφερε ακόμα μια ισοπαλία (7-7).

Τα εντυπωσιακά ράλι, πήγαιναν όλα υπέρ των γηπεδούχων που πήραν και μίνι διαφορά +3 (10-7), με τον προπονητή της ομάδας του Παναθηναϊκού να βλέπει ανορθογραφίες πάνω στο τάραφλεξ και να καλεί σε τάιμ άουτ, με σκοπό να ανακόψει το ρυθμό του Μαρκόπουλου. Η μίνι διακοπή φάνηκε ευεργετική για την ομάδα του Παναθηναϊκού, που έτρεξε ένα μικρό σερί και έφερε το σετ στην απόλυτη ισορροπία (10-10), μάλιστα με πόντο της Χατζηευστρατιάδου, οι «πράσινες» πήραν και το προβάδισμα, μεγαλώνοντας το σερί τους σε 4-0 για το (10-11).

Ολικό rebuilding: Αλλάζουν και 4 ξένοι του Παναθηναϊκού
Ολικό rebuilding: Αλλάζουν και 4 ξένοι του Παναθηναϊκού 1.511 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν πολλές, με την Γκρόθες να δίνει εκ νέου το προβάδισμα με +2 (14-16). Μάλιστα η διεθνής Ολλανδέζα με μονό μπλοκ πήρε ακόμα ένα πόντο για την ομάδα της, με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει (14-17) και να βάζει πλώρη για την κατάκτηση του πρώτου σετ.

Οι «πράσινες» ήταν ασταμάτητες, συνέχιζαν να βρίσκουν πόντους με την Γκρόθες και την Χατζηευστρατιάδου (16-20), με τις γηπεδούχες να επιστρέφουν και με άσο της Γιοβάνοβιτς, μείωσαν στον πόντο (19-20), ενώ ισοφάρισαν και σε (20-20) εκμηδενίζοντας σε χρόνο μηδέν τη διαφορά που είχε πάρει ο Παναθηναϊκός. Ο πόντος της Αλαγιάννη έδωσε και το προβάδισμα (21-20), με τις «πράσινες» να μοιάζουν σαστισμένες. Στην τελική ευθεία του πρώτου σετ, το Μαρκόπουλο βρήκε νέο άσο με την Ντε Ζίσους (23-21), με τις γηπεδούχες να κάνουν το 1-0 στο ματς, κλείνοντας το σετ (25-22).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ και πάλι ο Παναθηναϊκός ήταν αυτό που πήρε το προβάδισμα (0-2). Με Χατζηευστρατιάδου και Κρος, μεγάλωσε το προβάδισμα για το «τριφύλλι» (1-5), με τις παίκτριες του Απόστολου Οικονόμου να βγάζουν αποφασιστικότητα και ηρεμία για να πάρουν το σετ.

Η Στεπανένκο με νέο πόντο ανέβασε τη διαφορά στο +5 (1-6), με το Μαρκόπουλο να αντιδρά και με την Αλαγιάννη να βρίσκει δυο άσους, μείωσε (4-6). Η Κρος με δυναμικό πέρασμα έδωσε τέλος στο σερί των γηπεδούχων (4-7), με την Παπαφωτίου να πλασάρει για το double σκορ (4-8). Το Μαρκόπουλο είχε και πάλι απαντήσεις και με συνεχόμενους πόντους μείωσε (8-9), μετατρέποντας άμεσα σε ντέρμπι και το δεύτερο σετ.

Οι «πράσινες» με νέο σερί, πήραν διαφορά +3 (10-13), με την Τσιτσιγιάννη να προσφέρει πόντο (11-14). Η Καλανταρίδου με υπομονή κέρδισε πόντο για την ομάδα της (12-14). Ο Παναθηναϊκός με ρυθμό, έβρισκε συνεχώς πόντους και είχε μετατρέψει σε περίπατο το δεύτερο σετ (14-18). Το έξυπνο πέρασμα της Παπαφωτίου μεγάλωσε τη διαφορά (14-19), με την Γκρόθες να «γράφει» το 15-21. Το Μαρκόπουλο με δυο σερί πόντους μείωσε (17-21), αλλά η Γκρόθες εκτελούσε συνεχώς (17-22). Εν τέλει το σετ έκλεισε με τις Τσιτσιγιάννη και Χατζηευστρατιάδου να βρίσκουν πόντους για το 1-1 (17-25).

Στο τρίτο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν καθώς το Μαρκόπουλο έχοντας συγκέντρωση στις επιθέσεις της ήταν αυτό που πήρε το προβάδισμα με 9-5, αναγκάζοντας έτσι τον τεχνικό του Παναθηναϊκού να καλέσει τάιμ άουτ. Η αντίδραση του «τριφυλλιού» ήρθε μειώνοντας σε 12-11, αλλά η καλή απόδοση των «φίνων κοριτσιών» δεν είχε συνέχεια με αποτέλεσμα οι γηπεδούχες να ξεφεύγουν και πάλι με 19-15, φλερτάροντας με το δεύτερο νικηφόρο σετ.  Εν τέλει το σετ κατέληξε στο Μαρκόπουλο με 25-19, στερώντας από νωρίς έναν τουλάχιστον βαθμό στον Παναθηναϊκό.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε περιθώρια για άλλες απώλειες. Έτσι στο τέταρτο σετ οι «πράσινες» μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια και αφού αρχικά προηγήθηκαν (4-8), στη συνέχεια έφτασαν στο +7 (10-17), οδεύοντας ολοταχώς προς την ισοφάριση στα σετ. Το Μαρκόπουλο σε εκείνο το σημείο φάνηκε να αντιλαμβάνεται πως θα απολέσει το σετ και έτσι κρατούσε δυνάμεις για το τάι μπρέικ που θα έκρινε το νικητή. Ο Παναθηναϊκός έφτασε πολύ εύκολα στο (13-25), ισοφάρισε σε 2-2 και οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός συνέχισε με φόρα από το τέταρτο σετ και αφού προηγήθηκε με (0-4) πήγε πολύ εύκολα στο (1-8). Οι «πράσινες» δεν δυσκολεύτηκαν να διαμορφώσουν το (9-15) και να πάρουν τη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ:25-22, 17-25, 25-19, 13-25, 9-15.

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Δημήτρης Μαρκάκης): Αλαγιάννη 8 (3/11 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Γράβαρη 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ), Ντε Χεσούς 13 (10/31 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 29% άριστες), Καλανταρίδου 10 (10/34 επ., 33% υπ. -24% άριστες), Γιοβάνοβιτς 3 (2/6 επ., 1 άσσος), Κούλερκαν 24 (24/54 επ.) / Κόττα (λ, 26% υπ. – 10% άριστες), Γαροφαλάκη, Κωτσαρά, Μερκουριάδη 1 (1/1 επ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 12 (9/15 επ., 3μ πλοκ), Κρος 18 (11/17 επ., 7 μπλοκ), Στεπανένκο 8 (5/24 επ., 3 μπλοκ), Γκρόθες 20 (18/27 επ., 2 μπλοκ, 36% υπ. – 32% άριστες), Παπαφωτίου 3 (2/2 επ., 1μ πλοκ), Χαντάβα 4 (4/13 επ., 29% υπ. – 0% άριστες) / Ξηντάρα (λ, 40% υπ. – 30% άριστες), Ρόγκα (λ, 56% υπ. – 38% άριστες), Κωνσταντίνου 11 (9/27 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ. – 39% άριστες), Κωνσταντέλλου 1 (1/2 επ.), Παπαστεργίου, Τσιτσιγιάννη.