Πάλεψε, αλλά αποκλείστηκε από την Χάλκμπανκ

Ο Παναθηναϊκός έχασε τα πρώτα δυο σετ, αποκλείστηκε, έφερε το ματς στα ίσα, αλλά τελικά ηττήθηκε και αποχώρησε με ψηλά το κεφάλι από την διοργάνωση. Πρώτη φορά στη σεζόν στο Challenge Cup έχασε 2 σετ η Χάλκμπανκ.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε καθόλου καλά στην αναμέτρηση με την Χάλκμπανκ. Οι Τούρκοι πήραν ένα γρήγορο προβάδισμα με 4-0 και έτσι αναγκάστηκε ο Ανδρεόπουλος να πάρει γρήγορα το πρώτο τάιμ άουτ στο ματς. Και όντως το τάιμ άουτ έπιασε τόπο και οι πράσινοι έφεραν το ματς στα ίσα. Στη συνέχεια υπήρξαν συνεχόμενες ισοπαλίες, μέχρι η ομάδα από την Τουρκία να πάρει ξανά προβάδισμα. Συγκεκριμένα, πήρε εκ νέου αέρα τριών πόντων βάζοντας δύσκολα και πάλι στον Παναθηναϊκό. Όσο φτάναμε προς το τέλος η διαφορά μεγάλωνε, με την Χάλκμπανκ να παίρνει αέρα 7 πόντων (14-21). Οι πράσινοι μείωσαν στους δύο πόντους, αλλά και πάλι οι Τούρκοι πήραν το σετ με 25-19.

Στην αρχή του δεύτερου σετ τα πράγματα ήταν ισορροπημένα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ και οι πράσινοι για πρώτη φορά στο ματς με 4-3. Στη συνέχεια η Χάλκμπανκ αντέδρασε και πήρε προβάδισμα δύο πόντων (5-7). Το τριφύλλι με δύο υπέροχους πόντους έφερε το ματς στα ίσα (7-7). Ένα εκπληκτικό μπλοκ του Ανδρεόπουλου  και άλλο ένα του Ρανγκέλ έδωσαν προβάδισμα δύο πόντων στον Παναθηναϊκό (11-9). Ο τρομερός άσος του Ντεν Ντρις έδωσε αέρα τριών πόντων στους πράσινους (13-10). Παρόλα αυτά οι Τούρκοι αντέδρασαν και γύρισαν την εις βάρος τους κατάσταση και προηγήθηκαν με 14-16. Οι πράσινοι έφεραν ξανά το ματς στην ισοπαλία και έπαιζαν το τελευταίο τους χαρτί. Τελικά το τριφύλλι έχασε και το δεύτερο σετ, αυτή τη φορά με 22-25.

Ολικό rebuilding: Αλλάζουν και 4 ξένοι του Παναθηναϊκού
Ολικό rebuilding: Αλλάζουν και 4 ξένοι του Παναθηναϊκού 2.029 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Ο ΠΑΟ κατάφερε και ήταν μπροστά στο σκορ λίγο μετά τα μισά του σετ με 14-12 ωστόσο η τουρκική ομάδα είχε απαντήσεις και κατάφερε και πήρε και πάλι προβάδισμα με 17-18 και τελικά κατέκτησε το σετ με 22-25.

Η συνέχεια άνηκε στον Παναθηναϊκό αφού κατάφερε και πήρε το τρίτο σετ έπειτα από μια συγκλονιστική μάχη με 30-28 και αυτό ήταν το πρώτο σετ που έχασε η Χαλκμπανκ στη διοργάνωση.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν με το γκάζι πατημένο και στο τέταρτο σετ και το κατέκτησαν με άνεση αφού ήταν μπροστά στο σκορ με 21-13 και εν συνεχεία με 25-17. Το τάι μπρέικ ήταν επίσης συγκλονιστικό και τελικά βρήκε νικητές τους φιλοξενούμενους με 18-20.

Διακύμανση: 1ο σετ: 7-8, 13-16, 14-21, 19-25 2ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 22-25 3ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 30-28 40 σετ: 8-7, 16-12, 21-13, 25-17 5ο σετ: 5-4, 10-8, 11-12, 18-20 Τα σετ: 19-25, 22-25, 30-28, 25-17, 18-20 σε 140΄.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 57 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 41 λάθη αντιπάλων και της Χάλκμπανκ προήλθαν από 5 άσσους, 61 επιθέσεις, 15 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 15 (12/25 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ.-41% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (7/14 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χ. 8 (7/10 επ., 50% υπ.-42% άριστες), Βαν ντε Ντρις 19 (14/37 επ., 3 άσσους, 2 μπλοκ), Στάλεκαρ 5 (5/10 επ.) / Γκαράς (λ, 45% υπ.-24% άριστες), Μπάσης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 10 (9/23 επ., 1 άσσος, 23% υπ.-15% άριστες).

ΧΑΛΚΜΠΑΝΚ (Τανέρ Ατίκ): Κεσκίν 3 (3 μπλοκ), Βίγκρας 16 (10/15 επ., 1 άσσοι, 5 μπλοκ), Μπρούνο 12 (12/18 επ., 53% υπ.-40% άριστες), Καράσου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ερνάντες 15 (14/24 επ., 1 άσσο), Γκουλμέζογλου 12 (8/19 επ., 4 μπλοκ, 46% υπ.-29% άριστες) / Ντονέ (λ, 60% υπ.-43% άριστες), Εργκιούλ (λ), Εκτσί 3 (1/1 επ., 2 άσσοι), Βουτσίτσεβιτς 12 (12/26 επ.), Αϊντίν 3 (2/6 επ., 1 άσσος), Μπαϊράμ 3 (1/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59% υπ.-29% άριστες).