Επιβλητικός ο Παναθηναϊκός, έστειλε από την Πυλαία μήνυμα τίτλου!

«Πράσινος» κυρίαρχος στην Πυλαία ο Παναθηναϊκός, πήρε σπουδαία νίκη με 3-1 σετ και πήρε κεφάλι στη βαθμολογία του πρωταθλήματος, στέλνοντας παράλληλα και μήνυμα τίτλου στους ανταγωνιστές του.

Οι «πράσινοι» με αυτή την καθαρή νίκη πέρασαν πρώτοι στο βαθμολογικό πίνακα με 16 βαθμούς, κάτι που τους φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στον στόχο για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. O Παναθηναϊκός αν και κουρασμένος μετά τη Χάλκμπανκ εμφανίστηκε συγκεντρωμένος και αποφασισμένος να πάρει αυτόν τον «μικρό τελικό», με δεδομένο πως δεν υπάρχουν πλέι οφ για την ανάδειξη του πρωταθλητή.

Με πρωταγωνιστή τον Πρωτοψάλτη με 24 πόντους, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να «λυγίσει» την ομάδα της Θεσσαλονίκης, δείχνοντας έτοιμος για τη συνέχεια.

Οριστικό για… Βοτανικό!
Οριστικό για… Βοτανικό! 2.203 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Δυναμικά ξεκίνησε το πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός, που εκμεταλλεύτηκε το μπλοκ και έκανε το (1-5) με την επίθεση του Στάλεκαρ και τον άσο του Γιάκομπσεν. Οι «πράσινοι» έπαιζαν τέλεια, ο ΠΑΟΚ έκανε λάθη και γρήγορα ήρθε το πρώτο τάιμ αουτ στο ματς με το σκορ στο (1-7) υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η πρώτη αντίδραση από πλευράς ΠΑΟΚ ήρθε με μικρό σερί (2-0), που μείωσε γρήγορα σε (3-8). Ο Γκαράς δεν μπόρεσε να βγάλει την άμυνα με τον πόντο να πηγαίνει στον Δικέφαλο (4-8). Με Πρωτοψάλτη και Ανδρεόπουλο, οι «πράσινοι» διεύρυναν το προβάδισμά τους, με τον Ντεν Ντρις να αυξάνει το σκορ στο (4-11).

Όλα πήγαιναν όπως τα σχεδίαζε ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος με την ομάδα του να πιάνει υψηλά στάνταρ απόδοσης και με πόντο του Ράνγκελ το «τριφύλλι» συνέχισε να δίνει αυξητικές τάσεις στο σκορ (5-12). Το δυναμικό παιχνίδι του Πρωτοψάλτη συνεχιζόταν, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει ακόμα ένα πόντο (7-14). Το διπλό μπλοκ από Στάλεκαρ και Ντεν Ντρις έδωσε στο σετ double σκορ (8-16), με το «τριφύλλι» να μοιάζει ανίκητο και έτοιμο για το πρώτο βήμα.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του «τριφυλλιού» μείωσαν (11-17), αλλά ακόμα ένας πόντος από τον Πρωτοψάλτη επανέφερε τη διαφορά στο +7 (11-18). Ο Κουκλίνσκι μείωσε στους πέντε (13-18), με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί σε τάιμ άουτ για να «σπάσει» το ρυθμό του ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό, είχαν λύσεις και με άσο του Πετρέα μείωσαν στους 3 (16-19).

Ο Ντεν Ντρις με πόντο στη μεγάλη διαγώνιο σταμάτησε το σερί του ΠΑΟΚ (16-20), με τον Πρωτοψάλτη να κερδίζει το μπλοκ άουτ για το (16-21) και το +5. Το σετ είχε δρόμο, ο ΠΑΟΚ είχε αποθέματα ενέργειας και μείωσε στους δύο (19-21). Ο Ούντρις έστειλε τη μπάλα άουτ, η διαφορά μεγάλωσε στο +4 (19-23) και το σετ στο φινάλε του κατέληξε υπέρ του Παναθηναϊκού (23-25).

Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι το προβάδισμα, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, πέρασε μπροστά (2-1), όμως και πάλι από λάθη των γηπεδούχων οι «πράσινοι» πήραν κεφάλι στο σκορ (2-3). Ο ΠΑΟΚ είχε μπει καλύτερο στο δεύτερο απ’ ότι στο πρώτο σετ πίεζε το «τριφύλλι» που έβρισκε σκορ με τους Πρωτοψάλτη και Ντεν Ντρις (3-6).

Το «πράσινο» σερί διεκόπη με τον πόντο του Μπαρνς (4-6), αλλά ο Ράνγκελ έκανε το (4-7) και το +3. Τα λάθη στα σερβίς από την πλευρά των γηπεδούχων έδιναν πόντους στο «τριφύλλι» (5-8), με τον ΠΑΟΚ να μειώνει (7-8) και να ισοφαρίζει με τον Ούντρις (8-8). Με άσο του Κουκλίνσκι ο ΠΑΟΚ έτρεξε σερί 4-0 και πήρε τα ηνία (9-8).

Το σερί του Δικεφάλου το διαδέχθηκε ο Παναθηναϊκός, με τους παίκτες του Ανδρεόπουλου να τρέχουν 3-0 και να κάνουν το (9-11) μετά από άσο του Ράνγκελ. Ο Πρωτοψάλτης με προσωπικούς πόντους συνέχισε να είναι μπροστά στο σκορ, με τον Στάλεκαρ να «γράφει» το +4 (10-14) και τον Καλμαζίδη να καλεί εσπευσμένα σε τάιμ άουτ.

Ο Ντεν Ντρις βρήκε σκορ (11-17), με τον Βέλγο διαγώνιο να ανεβάζει ρυθμό στο παιχνίδι του και να δίνει σημαντικό προβάδισμα και στο δεύτερο σετ στον Παναθηναϊκό. Το πέρασμα του Ανδρεόπουλου διεύρυνε το προβάδισμα (11-18), το λάθος του Ούντρις πρόσθεσε ένα ακόμα πόντο στο «τριφύλλι» (11-19) και όλα πήγαιναν υπέροχα για τους «πράσινους» που βρίσκονταν κοντά στο 0-2. Ο ΠΑΟΚ είχε αντίδραση, αλλά οι «πράσινοι» είχαν ενέργεια και με πόντο του Ανδρεόπουλο έκαναν το (14-22). Ξανά ο Ανδρεόπουλος με πόντο έφερε το σετ μπολ στον Παναθηναϊκό (16-24), με τον Ντεν Ντρις να το κλείνει (16-25).

Και στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που πήρε το προβάδισμα και με τον Ντεν Ντρις έκανε το (0-2). Οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο, ο ΠΑΟΚ πίεζε καθώς δεν είχε περιθώρια και αφού αρχικά μείωσε, πέρασε και μπροστά (8-7).  Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είχαν το καθαρό μυαλό και απάντησαν άμεσα (8-9).

Το ματς στο τρίτο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι, ο ΠΑΟΚ έβρισκε λύσεις από τον Πετρέα και συνεπικουρούμενος από το λάθος του Ντεν Ντρις, πήρε εκ νέου το προβάδισμα (12-11). Οι εναλλαγές στο σκοράρισμα για τις δύο ομάδες ήταν συνεχείς, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει πολύτιμο +2 (14-12 & 15-13). Ο Παναθηναϊκός έψαχνε ηρεμία για να ξαναπάρει τα ηνία στο σετ και μείωσε με τον Πρωτοψάλτη (15-14).

Ο ΠΑΟΚ σε εκείνο το σημείο του σετ βρήκε ρυθμό, με τον Παναθηναϊκό να μην έχει απαντήσεις, με τον Πετρέα να δίνει στο Δικέφαλο το +3 (17-14). Οι γηπεδούχοι ήταν συνεχώς μπροστά, ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να είναι πάντα σε απόσταση αναπνοής και με τον Πρωτοψάλτη μείωσαν στον πόντο (19-18). Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε το προβάδισμα, έβρισκε πόντους από τον Μπαρνς (23-21), ενώ με λάθος του Ντεν Ντρις το σετ έκλεισε υπέρ των γηπεδούχων (25-21) που ξαναμπήκαν στο ματς μειώνοντας σε 1-2.

Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός πήρε εξ αρχής προβάδισμα (1-3) με διπλό μπλοκ από Ανδρεόπουλο και Στάλεκαρ. Ο άσος του Πρωτοψάλτη δημιούργησε το +3 (1-4), με τον Ντεν Ντρις να παίρνει το μπλοκ άουτ για το (1-5). Το «πράσινο» σερί μεγάλωνε με τον Πρωτοψάλτη να σκοράρει για το (1-6).

Με τον Πετρέα βρήκε πόντο ο ΠΑΟΚ μετά από αρκετή ώρα (3-7) και τον Ντεν Ντρις με μπλοκ άουτ να δημιουργεί (4-8). Οι «πράσινοι» συνέχιζαν να βρίσκονται μπροστά (6-10) με τον Μπαρνς να βγάζει πόντο για την ομάδα του και να μειώνει (7-10). Ο Ούντρις αφού έβγαλε άμυνα πήρε και πόντο για τον ΠΑΟΚ (8-11).

Οι γηπεδούχοι με μπλοκ πήραν ακόμα ένα πόντο (10-12), με τον Ντεν Ντρις να περνάει δυναμικά (10-13). Το «τριφύλλι» παρά την αντίδραση του ΠΑΟΚ συνέχιζε σε υψηλό ρυθμό, βρισκόταν μπροστά στο σκορ (13-17) με τον Ράνγκελ να βγάζει πόντο σε πρώτο χρόνο. Το πέρασμα του Ανδρεόπουλου με πάιπ έφερε το +4 (14-18). Με Τακουρίδη και Κουκλίνσκι, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε ακόμα μια φορά (17-18), ενώ το λάθος του Ανδρεόπουλου έφερε το σετ στην ισοπαλία (18-18).

Ο Δικέφαλος είχε το μομέντουμ στο σετ, πήρε το προβάδισμα με τον Κουκλίνσκι (19-18) σε κρίσιμο σημείο, με τον Ανδρεόπουλο να καλεί σε τάιμ άουτ για να ηρεμήσει τους παίκτες του. Οι ισοπαλίες στο τέταρτο σετ διαδέχονται η μία την άλλη. Η άουτ επίθεση από τον Κουκλίνσκι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (20-21), με τον Πετρέα να ισοφαρίζει (21-21).

Το αριστουργηματικό χτύπημα του Ανδρεόπουλου έφερε το (22-22) με το χαμένο σερβίς του Ντεν Ντρις να δίνει και πάλι το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (23-22). Το μπλοκ άουτ του Ανδρεόπουλου έφερε την ισοπαλία (23-23). Με το σετ στην κόψη του ξυραφιού, ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα (24-25) και έκλεισε το σετ και τη νίκη με (24-26).

Τα σετ: 23-25, 16-25, 25-21, 24-26.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Πετρέας 14 (7/13 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Γουόλς 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Γάτσης 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Κουκλίνσκι 13 (10/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 26% υπ. – 13% άριστες), Μπαρνς 12 (10/24 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. – 31% άριστες), Ούντρις 19 (17/43 επ., 2 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ, 61% υπ. – 61% άριστες), Μπουράκης (λ), Σωτηρίου, Τακουρίδης 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 24 (19/36 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 50% υπ. – 32% άριστες), Γιάκομπσεν 1 (1 άσσος), Ρανγκέλ 8 (7/9 επ., 1 άσσος), Ανδρεόπουλος 11 (11/22 επ., 50% υπ. – 15% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 20 (17/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στάλεκαρ 8 (5/12 επ., 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 42% υπ. – 27% άριστες), Μπάσης, Ράπτης.