Μπάσκετ

Άγγιξε την ανατροπή, ηττήθηκε στο φινάλε από Αρμάνι και διαιτησία!

Ο Παναθηναϊκός το πάλεψε κόντρα σε αστοχία και διαιτησία, έκανε ανατροπή από το -13, έφερε το ματς στα ίσια, αλλά μια βολή του Χάινς του στέρησε τη νίκη στο ΟΑΚΑ κόντρα στην Αρμάνι (75-76).

Ο Παναθηναϊκός άρχισε καλά το παιχνίδι και με δυο καρφώματα του Παπαγιάννη, αλλά και ένα γκολ – φάουλ του Γουάιτ πήρε προβάδισμα με 7-0. Στο 5λεπτο το ματς ήταν στο 10-7 με την Αρμάνι να προσπαθεί να βγάλει αντίδραση, εκμεταλλευόμενη το κακό ποσοστό των πράσινων στο τρίποντο. Οι πράσινοι διατηρούσαν το προβάδισμα με τους Νέντοβιτς και Κασελάκη να βοηθούν επιθετικά και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 19-14.

Η Αρμάνι μείωσε στον πόντο (22-21), αλλά με καλάθι του Καββαδά η διαφορά πήγε πάλι στους 3 πόντους, ενώ με κάρφωμα του Σαντ Ρος στον αιφνιδιασμό το σκορ έγινε 26-21. Στο 5λεπτο το σκορ ήταν 28-24 με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά. Το τριφύλλι έδειχνε υπομονή στο παιχνίδι του γι’ αυτό και βρισκόταν σταθερά μπροστά, έστω και με μικρή διαφορά. Με τρίποντο του Γουάιτ το σκορ έγινε 33-28. Η Αρμάνι έβγαλε αντίδραση και πέρασε μπροστά (33-37) σε ένα διάστημα με… μπλακ άουτ για τον Παναθηναϊκό. Με νέο τρίποντο του Ουάιτ η διαφορά μειώθηκε στον πόντο κι ενώ απέμεναν 49 δευτερόλεπτα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 36-40.

Η διαφορά έπεσε στους 8 πόντους, αλλά ακόμα υπήρχε δρόμος. Η Αρμάνι έβρισκε τις λύσεις, τη στιγμή που ο Μέικον δεν έκανε καλό ματς και αυτό ήταν πρόβλημα. Οι πράσινοι, παρά την καλή τους άμυνα, είχαν χάσει τον ρυθμό τους επιθετικά. Ο Καββαδάς έδινε μάχες και έπαιρνε φάουλ κάτω από τη ρακέτα. Με δυο βολές του Έλληνα σέντερ το σκορ έγινε 57-65. Ο Σάντ Ρος έκλεψε εντυπωσιακά από τον Ροντρίγκες, αλλά ο Μέικον ήταν άστοχος από το τρίποντο ξανά.

«Κρούση» της Μακάμπι στη Euroleague για τα ματς του Βελιγραδίου – Τι ζητούν οι Ισραηλινοί! 19.771 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Η διαφορά παρέμενε στους 10 πόντους κι ενώ απέμεναν κάτι παραπάνω από 5 λεπτά. Με ½ βολές του Μέικον το σκορ έγινε 61-69. Οι διαιτητές δεν έδωσαν φάουλ σε αγκωνιά πάνω στον Καββαδά σε μια φάση που θα μπορούσε να αλλάξει ισορροπίες. Η διαφορά πήγε ξανά στους 10 και ο Νέντοβιτς με τρεις μείωσε στους 7. Ο Μέικον έκανε το 68-73. Οι διαιτητές δεν έδωσαν ξανά καθαρό φάουλ στον Κασελάκη και στη συνέχεα έγνε λάθος πάσα στον Νέντοβιτς. Ο Χάινς κάρφωσε για το 68-75.

Ο Νέντοβιτς με νέο τρίποντο μείωσε στους 4 πόντους. Στα 30 δευτερόλεπτα το τριφύλλι είχε κατοχή. Ο Μέικον πήρε φάουλ και με βολές μείωσε στους 2 πόντους. Ο Νέντοβιτς με εκπληκτικό κλέψιμο, σκόραρε για το 75-75! Ο Ροντρίγκες αστόχησε, αλλά ο Χάινς πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ για δυο βολές, ενώ απέμεναν 2 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Ο Αμερικανός έκανε το 75-76 και έχασε τη δεύτερη. Η μπάλα προσγειώθηκε πάνω του και το ματς τελείωσε με τον Παναθηναϊκό να φτάνει κοντά σε μια μεγάλη ανατροπή, αλλά να μην τα καταφέρνει, έχοντας απέναντί του και μια εχθρική διαιτησία.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 36-40, 51-63, 75-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 9 (1/6 σουτ, 7/8 βολές, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη), Παπαγιάννης 11 (5/7 δίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης (0/2 τρίποντα), Καββαδάς 7 (2/2 δίποντα, 3/4 βολές), Κασελάκης 7 (1), Γουάιτ 11 (2), Νέντοβιτς 19 (4/5 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Έβανς 2, Σαντ Ρος 9.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 8 (4/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκραντ 3 (1), Ροντρίγκεθ 9 (1/6 τρίποντα, 9 ασίστ), Ταρζούσκι, Ρίτσι 10 (2), Χολ 8 (0/3 τρίποντ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντιλέινι 15 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μήτογλου 2 (1/5 δίποντα), Ντάνιελς 8 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Χάινς 13 (5/8 δίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Μπέντιλ.