Έχασε από τον κακό του εαυτό!

Ο Παναθηναϊκός ήταν κατώτερος των περιστάσεων και ηττήθηκε με 3-1 από τον Ολυμπιακό στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη».

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε εκτός έδρας από τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ ωστόσο παραμένει πάντα στην κορυφή της βαθμολογίας και για να τερματίσει εκεί χρειάζεται πέντε βαθμούς στους εναπομείναντες αγώνες με Αίαντα Ευόσμου εντός έδρας και με ΠΑΟΚ εκτός έδρας.
Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι, το «τριφύλλι» ξεκίνησε στο πρώτο σετ με προβλήματα στην υποδοχή, κάτι που επέτρεψε στον Ολυμπιακό να προηγηθεί από νωρίς (13-7) και να πάρει το πρώτο σετ 25-15.

Στο δεύτερο σετ δόθηκε «μάχη» με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 18-18. Παρόλο που οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά 21-18 και πήραν πόντο από διαιτητικό λάθος (22-18) σε κρίσιμο σημείο, οι «πράσινες» κατάφεραν να προηγηθούν (22-23) αλλά τελικά έχασαν το σετ 24-26.

Ο ΠΑΟ στη συνέχεια μείωσε σε 2-1 σετ με 18-25, αφού από νωρίς πήρε προβάδισμα (6-11) και ανέβασε τη διαφορά στο +8 (12-20).

Ολικό rebuilding: Αλλάζουν και 4 ξένοι του Παναθηναϊκού
Ολικό rebuilding: Αλλάζουν και 4 ξένοι του Παναθηναϊκού 1.918 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Στο τελευταίο σετ το «τριφύλλι» πάλεψε όσο μπορούσε να μείνει κοντά στο σκορ, ακόμα κι όταν βρέθηκε πίσω (20-13), μείωσε σε 20-17. Η ομάδα του κόουτς Οικονόμου δε μπόρεσε όμως να «κλείσει» κι άλλο τη διαφορά με αποτέλεσμα να χάσει το σετ (25-19) και το ματς.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Βελώνης, Επόπτες: Παπαγιαννόπουλος, Ιωάννου Δημ., Γραμματεία: Μπίτσικα, Παρατηρητής:  Γεωργουλέας.