Ερασιτέχνης

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Παναθηναϊκού κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας επικρατώντας του ΑΟ Θήρας με 3-1 σετ, επέστρεψε μετά από 11 χρόνια στους τίτλους και δείχνει έτοιμη να γράψει τη δική της ιστορία.

Έπαιξαν σαν φαβορί και πήραν πανηγυρικά το Κύπελλο τα φίνα κορίτσια του Παναθηναϊκού! | panathinaikos24.gr

Τα φίνα κορίτσια του τριφυλλιού παρότι έχασαν το πρώτο σετ, έφεραν το ματς τούμπα και με απόλυτη προσήλωση πήραν τη νίκη με 3-1 σετ. Φοβερή η Ρόγκα, τρομερή η Χαντάβα, επιβλητική η Κροος και μαέστρος η Παπαφωτίου. Μια ομάδα φτιαγμένη για να κερδίσει κατέκτησε τον πρώτο της τίτλο και δείχνει ότι αυτά που έρχονται είναι πολύ καλύτερα.

Παναθηναϊκός: Ευρωπαϊκή αρχή με Σπάρτακ Μιγιάβα
Παναθηναϊκός: Ευρωπαϊκή αρχή με Σπάρτακ Μιγιάβα 544 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και στους πρώτους πόντους το ματς υπήρξε απόλυτη ισορροπία (3-3). Με όμορφο πόντο της Στεπανένκο και υπέροχο καρφί από την πάιπ της Χαντάβα το τριφύλλι προηγήθηκε με 6-5. Η Χαντάβα με κερδισμένο μπλοκ ΄άουτ έδωσε αέρα δύο πόντων στο τριφύλλι (10-8). Ο Θήρας αντέδρασε όμως και έφερε ξανά το παιχνίδι στην ισοπαλία (10-10). Οι πράσινες προηγήθηκαν με 15-13, ωστόσο και πάλι ο ΑΟ Θήρας έφερε το ματς στο 15-15. Ο Παναθηναϊκός παρότι προηγήθηκε 20-19, τελικά έχασε το πρώτο σετ του τελικού με 25-21.

Ο ΑΟ Θήρας πήρε τον πρώτο πόντο στο δεύτερο σετ, ωστόσο με την Χαντάβα το τριφύλλι προηγήθηκε 3-1. Στη συνέχεια η Χαντάβα με ωραίο καρφί έδωσε στο τριφύλλι προβάδισμα τριών πόντων (6-3). Ο Παναθηναϊκός με κερδισμένο μπλοκ άουτ της Γκόθεες έκανε το 7-3 και ανάγκασε τον προπονητή του ΑΟ Θήρας να καλέσει τάιμ άουτ. Οι πράσινες είχαν μπει αποφασισμένες σε αυτό το σετ και με απόλυτη πρωταγωνίστρια την αρχηγού τους προηγήθηκαν με 11-4. Τη σκυτάλη στη συνέχεια πήρε η Χατζηευστρατιάδου, που διαμόρφωσε το σκορ στο 14-6. Ο ΑΟ Θήρας αντέδρασε και μείωσε σε 17-11, με τον Οικονόμου να καλεί το τριφύλλι σε τάιμ άουτ. Οι τυπικά φιλοξενούμενες μείωσαν σε 18-14 και μπήκαν ξανά στη διεκδίκηση του σετ. Οι πράσινες με υπέροχο πρώτο χρόνο έκαναν το 19-15 και πήραν ανάσα. Τελικά τα «φίνα κορίτσια» κατακτούν το σετ με 25-21.

Με φόρα από το δεύτερο σετ τα κορίτσια του Οικονόμου μπήκαν δυνατά και με άσο της Παπαφωτίου προηγήθηκαν με 6-3. Ο ΑΟ Θήρας δεν τα έβαζε κάτω βέβαια και έφερε το σετ στον πόντο σχετικά γρήγορα 8-8, με ένα σερί 3-0. Η Εύα Χαντάβα με τρομερό πέρασμα έκανε το 10-8 και έδωσε ανάσα στις πράσινες. O Παναθηναϊκός είχε το πάνω χέρι συνεχώς, αλλά ο ΑΟ Θήρας δεν μπορούσε σημαντικό προβάδισμα (16-15, 17-16). Οι πράσινες προηγήθηκαν 20-18 και 21-19 και ήταν πολύ κοντά στην κατάκτηση του τρίτου σετ. Με άσο της Γκρόθεες και δύο πόντους της Χατζηευστρατιάδου οι πράσινες πήραν το σετ με 25-19.

Με άσο της Χατζηευστρατιάδου και επίθεση της Στεπανένκο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 4-1 στο τρίτο σετ. Το τριφύλλι προηγήθηκε με 8-3 μετά από χαμένη επίθεση της Μίτροβιτς. Με μπλοκ της Παπαφωτίου ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 12-4 με την ομάδα της Σαντορίνης να μειώνει με την Άμποτ και την Αδαμοπούλου.

Μετά από λάθος της Αδαμοπούλου και άσο της Παπαφωτίου η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου έφτασε στο 15-7 με τη διαφορά να διατηρείται σε υψηλά επίπεδα. Ο ΑΟ Θήρας μείωσε σε 19-14 με την Άμποτ με την Κρος να κάνει το 24-14 σερί πόντους της Κρος και ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το Κύπελλο.

Τα σετ 3-1 (21-25, 25-22, 25-19, 25-15)