Ερασιτέχνης

Έχασε την ευκαιρία στη Σύρο – Ήττα από τον Φοίνικα

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε νωθρός και έχασε σπουδαία ευκαιρία να πάρει προβάδισμα τίτλου, καθώς ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον Φοίνικα, με το πρωτάθλημα να παίρνει «φωτιά». Τρίτη νίκη για την ομάδα των Κυκλάδων σε τέσσερις αναμετρήσεις τη φετινή σεζόν.

Έχασε την ευκαιρία στη Σύρο – Ήττα από τον Φοίνικα | panathinaikos24.gr

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε νωθρός και έχασε σπουδαία ευκαιρία να πάρει προβάδισμα τίτλου, καθώς ηττήθηκε στη Σύρο με 3-0 σετ από τον Φοίνικα, με το πρωτάθλημα να παίρνει «φωτιά» και τους «πράσινους» ωστόσο να παραμένουν με μικρή διαφορά δύο βαθμών στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Παναθηναϊκός: Πήρε Ίβκοβιτς το τριφύλλι! (pic)
Παναθηναϊκός: Πήρε Ίβκοβιτς το τριφύλλι! (pic) 883 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Ντέρμπι ήταν το ξεκίνημα του πρώτου σετ στη Σύρο. Ο γηπεδούχος Φοίνικας ήταν από την αρχή μπροστά στο σκορ, με τους «πράσινους» να τους ακολουθούν στο σκοράρισμα και τις διαφορές να είναι μικρές (4-2, 6-4, 7-5). Ο Φοίνικας είχε λύσεις και απαντήσεις στα προβλήματα που του έβαζε ο Παναθηναϊκός με τον Πρωτοψάλτη (8-6). Το μπλοκ άουτ του Μιχάιλοβιτς έφερε το +3 (9-6), με τον Κόστα να σερβίρει άουτ (9-7).

Ο Φοίνικας έτρεξε σερί, βρήκε πόντους και κατάφερε να ξεφύγει σταδιακά, με το Παναθηναϊκό να είναι εκτός ρυθμού και με σπασμοδικές κινήσεις να θέλει να παραμείνει. Ο Τζούριτς από θέση σερβίς έκανε μεγάλη ζημιά και έδωσε σαφέστατο προβάδισμα κατάκτησης του πρώτου σετ στην ομάδα του (17-10). Οι γηπεδούχοι είχαν το ρυθμό, έβγαζαν επιθέσεις, χτυπούσαν στα αδύνατα σημεία τον Παναθηναϊκό με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +9 (19-10). Οι «πράσινοι» με τον Πρωτοψάλτη μείωσε (21-13), αλλά η διαφορά συνέχιζε να είναι μεγάλη για να την ανατρέψει ο Παναθηναϊκός.

Ο Φοίνικας με τον Μιχάιλοβιτς δημιούργησε σκορ (22-13), με τον Στάλεκαρ να απαντά με προσωπικούς πόντους και να μειώνει (22-15). Ο Ντεν Ντρις έδωσε συνέχεια στο «πράσινο» σερί (22-16) με τον προπονητή των γηπεδούχων να καλεί σε τάιμ άουτ για να σπάσει τον ρυθμό των φιλοξενούμενων. Ο Φοίνικας παρά την αντεπίθεση του «τριφυλλιού» συνέχιζε να είναι μπροστά (23-18) και έκλεισε το σετ (25-19) με πλασέ του Ιερεσουέλο.

Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός είχε πολύ δυνατό ξεκίνημα, με τον Στάλεκαρ να βγάζει αλλεπάλληλα μπλοκ και να δίνει διαφορά +4 (0-4) στην ομάδα του. Το «πράσινο» σερί διακόπηκε, ο Φοίνικας μείωσε (2-4), αλλά ο Ράπτης συνέχισε να διατηρεί μπροστά το «τριφύλλι» (3-6).

Τα λάθη των παικτών του Φοίνικα από τη θέση σερβίς διατηρούσαν τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού (4-7), με τον Ντεν Ντρις να βγάζει δυνατό «χτύπημα» στην ευθεία (5-8). Με μικρό σερί του Φοίνικα είχαμε και την πρώτη ισοπαλία (8-8), με τον Ντεν Ντρις να διατηρεί με βραχεία κεφαλή τον Παναθηναϊκό μπροστά (8-9). Δύο λάθος επιθέσεις από τον Παναθηναϊκό, έφεραν το προβάδισμα για τον Φοίνικα (10-9), με τον Βέλγο να δίνει και πάλι τη λύση (11-10). Ένας «άσος» από τον Γιάκομπσεν έφερε και πάλι την απόλυτη ισορροπία (11-11).

Ο Μιχάιλοβιτς για τον Φοίνικα έκανε σπουδαίο ματς και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (13-12), με τον Ντεν Ντρις να βγάζει πόντο (13-13). Ο πρώτος χρόνος του Ρανγκέλ έφερε ακόμα μια ισοπαλία (14-14). Το σετ ήταν στην κόψη του ξυραφιού, οι εναλλαγές στο σκορ ήταν πάρα πολλές, με τον Ντεν Ντρις να ισοφαρίζει (15-15) και τον Ράπτη να βγάζει «άσο» για το προβάδισμα (15-16). Ο Ρανγκέλ με μπλοκ έδωσε το +2 στο «τριφύλλι» (15-17).

Το λάθος σερβίς του Ιερεσουέλο έφερε και πάλι το +2 για τους φιλοξενούμενους (16-18), ο Μιχάιλοβιτς βρήκε πόντους, με τον Φοίνικα να ισοφαρίζει εκ νέου (18-18), ο Πρωτοψάλτης βρήκε πόντο (18-19), αλλά ο Στερν ισοφάρισε (19-19), με τον Γκαρά να μην μπορεί να βγάλει την άμυνα στην πίσω ζώνη. Ο Φοίνικα από λάθος του Ράπτη πέρασε και πάλι μπροστά (20-19), με τον Τζούριτς να βγάζει μονό μπλοκ στον Στάλεκαρ (21-19) και να δίνει πολύτιμο +2 στον Φοίνικα.

Ο Στάλεκαρ απάντησε με τον ίδιο τρόπο στον Τζούριτς (21-20) και ο Ντεν Ντρις τελείωσε τη φάση για το απόλυτο (21-21). Ο Μιχάιλοβιτς έβγαλε δύσκολη επίθεση (22-21), ο Ανδρεόπουλος που επέστρεψε στο τερέν ισοφάρισε εκ νέου (22-22), αλλά και πάλι στο φινάλε ο Φοίνικας βρήκε τον τρόπο και έφτασε στο +2 (24-22) με τον Ντεν Ντρις να μειώνει και πάλι (24-23), αλλά ο Φράγκος έκλεισε και πάλι το σετ για το 2-0 του Φοίνικα (25-22).

Στο τρίτο σετ, ο Φοίνικας ήταν αυτός που πήρε πρώτος μικρή διαφορά (3-1), οι «πράσινοι» μείωσαν μετά από λάθος (3-2), ο Ντεν Ντρις και πάλι μείωσε (4-3), με τον Ανδρεόπουλο να σερβίρει στην εξέδρα (5-3) και να τον αντιγράφει ο Τζούριτς (5-4). Οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί, οι διαφορές ήταν οριακές με τον Φοίνικα να είναι σταθερά μπροστά (10-9) και τον Φράγκο να βγάζει πόντο για το +2 (11-9). Το σετ συνέχιζε να είναι ντέρμπι, με τον Φοίνικα να διατηρεί διαφορά +2 (13-11), αλλά ο Ντεν Ντρις μείωσε (13-12).

Ο Ιερεσουέλο έδωσε και πάλι το +2 στην ομάδα του (14-12), οι δύο ομάδες έκαναν και λάθη, με τον Φοίνικα να βρίσκεται συνεχώς μπροστά με +2 (18-16), με τους «πράσινους» να υποπίπτουν σε λάθη και να δίνουν το ξεκάθαρο προβάδισμα στον Φοίνικα που έφυγε με +3 (20-17) σε κρίσιμο σημείο.

Το εντυπωσιακό τελείωμα το Γιάκομπσεν έδωσε ανάσα στο «τριφύλλι», με τον Ανδρεόπουλο να βγάζει «άσο» και να εξανεμίζει γρήγορα τη διαφορά (20-19). Ο Παναθηναϊκός στις κρίσιμες επιθέσεις δεν μπορούσε να βγάλει άμυνες, με τον Μιχάιλοβιτς να τελειώνει τη φάση (21-19), ενώ ο Ρανγκέλ έστειλε άουτ το δυνατό χτύπημά του, με τον Φοίνικα να ανακτά και πάλι το +3 (22-19). Το «τριφύλλι» δεν μπορούσε να τελειώσει τις φάσεις, ο Φοίνικας είχε ψυχραιμία και πήρε μια μεγάλη νίκη, με το σετ τελικά να κλείνει (25-20).

Τα σετ: 25-19, 25-22, 25-20