Άνετη επικράτηση επί του ΠΑΟΚ – Κέρδος ο Παπαπέτρου

Το αήττητο σερί του στο ελληνικό πρωτάθλημα συνέχισε ο Παναθηναϊκός που επικράτησε εύκολα του ΠΑΟΚ (77-67) στο ΟΑΚΑ, στην αναμέτρηση για τη 19η αγωνιστική της Basket League. Επέστρεψε στη δράση ο Ιωάννης Παπαπέτρου έπειτα από δύο μήνες.

Άνετη επικράτηση επί του ΠΑΟΚ - Κέρδος ο Παπαπέτρου

Επέστρεψε στη δράση ο Ιωάννης Παπαπέτρου έπειτα από δύο μήνες. Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ο Γιώργος Παπαγιάννης με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και πέντε ασιστ.

Στο πρώτο τρίλεπτο ο Παναθηναϊκός βρήκε πόντους κυρίως πίσω από τη γραμμή των 6,75 με Νέντοβιτς και Σάντ Ρος και προηγήθηκε με 9-2.

Θορυβώδες χτύπημα Γιαννακόπουλου για Ναν!
Θορυβώδες χτύπημα Γιαννακόπουλου για Ναν! 25.555 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Οι «πράσινοι» συνέχισαν με ενέργεια πάνω στο παρκέ και εκμεταλλευόμενοι τον Παπαγιάννη προηγήθηκαν με 15-4 στο 5’, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βρει τις λύσεις και να μειώσει σε 17-11 στο 8’.

Στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου δεν άλλαξε κάτι δραματικά με τους «πράσινους» να διατηρούν το +6 και να πηγαίνουν στον πάγκο στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 22-16, έχοντας ως μελανό σημείο στην στατιστική τους τα πέντε λάθη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (29-19 στο 14’) με το παιχνίδι να έχει αργό τέμπο και τους «πράσινους» να επιλέγουν να επιτεθούν με σετ παιχνίδι, κυρίως με τους Σαντ Ρος και Νέντοβιτς.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και αύξησαν τη διαφορά (42-26) οδεύοντας στην τελική ευθεία του πρώτου ημιχρόνου. Το πρώτο 20λεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν χτίσει μία διαφορά 13 πόντων (44-31) με τον Παπαγιάννη να ηγείται στο σκοράρισμα έχοντας ήδη 11 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε με σκοπό να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη και εν μέρει τα κατάφερε. Οι παίκτες του Πρίφτη βγάζοντας ενέργεια σε επίθεση και άμυνα μπόρεσαν να ανοίξουν τη διαφορά στο +22 (55-33 στο 25’), αναγκάζοντας τον Άρη Λυκογιάννη να καλέσει τάιμ άουτ.

Στο χρόνο που απέμεινε οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μαζέψουν κάπως τη διαφορά παίρνοντας πόντους από τους Ρίβερς και Λοβ, ολοκληρώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο όντας στο -15 (63-48).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και μαζί του παρέσυρε και το σκοράρισμα. Έτσι ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αυξήσει ελαφρώς τη διαφορά (71-53) στο 34’, αναγκάζοντας τον Άρη Λυκογιάννη να καλέσει τάιμ άουτ αφού έβλεπε την ομάδα του να μην έχει το καθαρό μυαλό.

Σε εκείνο το σημείο η αποβολή του Λοβ με πέντε φάουλ έκανε τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα για τον «δικέφαλο» και πιο εύκολα για τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» πήγαν εκ νέου στο +20 (73-53 στο 35’), αλλά με ένα μικρό σερί δια χειρός Γκριν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 73-62, τρία λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι νωχελικοί, ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύτηκε κατεβάζοντας και άλλο τη διαφορά (73-64) στο 38’, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τον Παναθηναϊκό να φτάσει στη νίκη με τελικό σκορ 77-67.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 44-31, 63-48, 77-67.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Παπαγιάννης 17 (7/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κασελάκης 7 (1), Γουάιτ 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 10 (2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Σαντ Ρος 11 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μέικον 7 (1/4 τρίποντα), Καββαδάς 4 (5 ριμπάουντ), Χουγκάζ, Έβανς, Μαντζούκας.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Ρίβερς 13 (3/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Λι (0/4 σουτ), Λαβ 13 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μάντζαρης (0/3 τρίποντα), Γιάνκοβιτς (0/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκριν 15 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ασίστ), Καμαριανός 4, ΝτιΛέο 8 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρούμογλου, Καμπερίδης (0/4 τρίποντα), Τολιόπουλος 14 (4/10 τρίποντα).