Με σούπερ Παπαγιάννη, έκανε φινάλε στο ΟΑΚΑ με νίκη επί της Ρεάλ!

Ο Παναθηναϊκός... γύρισε το κουμπί, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και νίκησε 87-86 τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ για την 33η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα! Απίθανη εμφάνιση από τον Παπαγιάννη με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 τάπες!

Ο Παναθηναϊκός… γύρισε το κουμπί, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και νίκησε 87-86 τη Ρεάλ Μαδρίτης με στο ΟΑΚΑ για την 33η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα! Απίθανη εμφάνιση από τον Παπαγιάννη με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 τάπες!

Αυτό ήταν το τελευταίο φετινό εντός έδρας ματς για τη φετινή Ευρωλίγκα για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, η οποία πήγε στο 8-18 στη διοργάνωση. Ο Παπαπέτρου είχε 15 πόντους, ενώ στους 13 σταμάτησε ο Νέντοβιτς.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά το παιχνίδι με τη Ρεάλ παίρνοντας προβάδισμα 7-4, χάρη σε Νέντοβιτς, Παπαγιάννη και Παπαπέτρου. Οι πράσινοι τα πήγαιναν καλά στην άμυνά τους και έδειχναν αποφασισμένοι για μεγάλη μάχη. Ο Παπαγιάννης ήδη μέσα σε 4 λεπτά είχε μαζέψει τρία ριμπάουντ, τη στιγμή που ο Ταβάρες είχε ένα.

Ο Έλληνας σέντερ σκόραρε για το 9-4. Με νέο τρίποντο του Νέντοβιτς στον αιφνιδιασμό το σκορ έγινε 12-5 με την πράσινη άμυνα να είναι εξαιρετική. Με εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Έβανς η διαφορά πήγε στους 9 για τον Παναθηναϊκό (14-5). Ο Παπαπέτρου με ωραία προσπάθεια έκανε το 16-5 με το «τριφύλλι» να είναι εντυπωσιακό. Ο Παπαγιάννης… τάπωσε στα ίσια τον Πουαριέ και ξεσήκωσε τους λίγους οπαδούς στο ΟΑΚΑ. Όλα αυτά κι ενώ είχαν περάσει 6,5 λεπτά στο παιχνίδι. Ο Σαντ Ρος μπήκε στην εξίσωση για το 18-7, τη στιγμή που ο Παπαγιάννης σκέπαζε το καλάθι με φοβερές άμυνες. Με καλάθι από τον Καββαδά έγινε το 20-9. Οι πράσινοι είχαν σε εκείνο το σημείο 7/10 δίποντα. Ο Νέντοβιτς «χόρεψε» την άμυνα της Ρεάλ και έκανε το 22-9, φτάνοντας τους 8 πόντους. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 22-11.

Με καλάθι του Πουαριέ, η Ρεάλ μείωσε σε 22-13. Ο Καββαδάς με εντυπωσιακό σουτ έκανε το 24-13, αλλά ο Ερτέλ με τρίποντο μείωσε στους 8 πόντους. Ο Μαντζούκας απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 27-16. Ο Παπαγιάννης νίκησε στα… ουράνια τον Ταβάρες για το 29-19. Η Ρεάλ μείωσε σε 31-25 και ο Πρίφτης κάλεσε τάιμ άουτ. Με τρίποντο του Νέντοβιτς το σκορ έγινε 34-25. Ο εντυπωσιακός Παπαγιάννης «χάζεψε» με δυο προσποιήσεις τον Ταβάρες και με τον 10ο πόντο του έκανε το 36-25. Ο Έλληνας σέντερ είχε επίσης 8 ριμπάουντ και 5 τάπες, προτού ολοκληρωθεί το ημίχρονο! Η Ρεάλ μείωσε ξανά στους 6 πόντους (36-30). Ο Έβανς με τρίποντο έκανε το 39-30. Ο Τέιλορ μείωσε σε 39-32, αλλά ο Παπαπέτρου απάντησε για το 41-32. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Οι πράσινοι πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και ήθελαν ανάλογη συνέχεια. Ο Νέντοβιτς έφτασε τους 13 πόντους για το 43-34. Ο Παπαγιάννης με νέο καλάθι έστειλε ξανά τη διαφορά στους 11 (45-34), αλλά ο Ταβάρες απάντησε. Ο Έβανς σκόραρε και έκανε το 47-36. Στη συνέχεια ο ίδιος έκλεψε, έφυγε στον αιφνιδιασμό και πήρε το φάουλ, δίχως να καταφέρει και να σκοράρει σε λέι απ. Με ½ βολές το σκορ έγινε 48-36. Ο Παπαγιάννης συνέχιζε τις εντυπωσιακές άμυνες και με αιφνιδιασμό ο Παπαπέτρου κάρφωσε για το γκολ φάουλ. Το σκορ στα 6 και 25 πριν από το τέλος της περιόδου ήταν 51-39. Στο 5λεπτο η Ρεάλ είχε ήδη 4 φάουλ ενώ ο Παναθηναϊκός ένα. Ο Τόπκινς με τρίποντο έκανε το 51-42, αλλά ο Σαντ Ρος έστειλε ξανά τη διαφορά στους 11. Η Ρεάλ μείωσε σε 56-51. Οι πράσινοι είχαν μπλοκάρει και ο Γιουλ με τρίποντο μείωσε στο καλάθι. Ο Παπαπέτρου με τρίποντο στην εκπνοή έδωσε μεγάλη ανάσα για το 59-54 που ήταν και το σκορ περιόδου.

Ο αρχηγός με το πρώτο καλάθι της τέταρτης περιόδου έκανε το 61-54. O Έβανς είχε ένα ακόμη εντυπωσιακό κάρφωμα, ενώ το σκορ έπειτα από δυο λεπτά ήταν 63-58. Ο Μέικον πήρε φάουλ σε προσπάθειά του για τρίποντο. Ο Αμερικανός είχε το απόλυτο για το 66-58. Ο Πουαριέ με φοβερή κίνηση νίκησε τον Έβανς και κάρφωσε για το 66-60. Ο Λάσο δέχθηκε τεχνική ποινή και έγινε το 67-60. Ο Μέικον ύψωσε εντυπωσιακά στον Παπαγιάννη ο οποίος κάρφωσε για το 69-60. Αμέσως ο Ρούντι με τρίποντο μείωσε σε 69-63. Ο Παπαγιάννης με νέο φόλου – κάρφωμα, έπειτα από προσπάθεια του Μέικον σε νεκρό χρόνο, έκανε το 71-63. Οι Μαδριλένοι έκαναν λάθος στην επίθεσή τους κι ενώ απέμεναν 5:50. Ο Παπαγιάννης ήδη ήταν σε double – double (16 πόντους, 10 ριμπάουντ). Ο Μέικον με ωραία προσπάθεια έκανε το 73-63.

Το μομέντουμ ήταν για τον Παναθηναϊκό με τη Ρεάλ να έχει νέα κακή και εν τέλει άστοχη επίθεση. Ο Μέικον είχε πάρει μπρος και με τρίποντο η διαφορά πήγε στους 13 πόντους για το 76-63. Η Ρεάλ απάντησε με τον Γιούλ για το 76-66, αλλά ο Κασελάκης απάντησε αμέσως με δίποντο. Ο Ερτέλ με τρίποντο έκανε το 78-69. Ο Παπαγιάννης με νέο καλάθι έκανε το 80-69. Η Ρεάλ βρήκε πάλι τρίποντο για το 80-72. Πάλι ο Ερτέλ μείωσε στους 5 πόντους (80-75) κι ενώ απέμεναν 2 λεπτά για το φινάλε.

Ο Σαντ Ρος σε κρίσιμο σημείο σκόραρε για τρεις γα το 83-75. Η διαφορά μειώθηκε στους 6 και στη συνέχεια ο Νέντοβιτς έκανε λάθος. Ωστόσο, ο Ντεκ υπέπεσε σε βήματα και η μπάλα πήγε ξανά στον Παναθηναϊκό. Ο Παπαπέτρου αστόχησε σε τρίποντο, αλλά η Ρεάλ δεν έβγαλε αιφνιδιασμό, χάρη στην εξαιρετική άμυνα του Νέντοβιτς. Απέμεναν 32 δευτερόλεπτα για το τέλος με τους Μαδριλένους να έχουν επίθεση. Ο Γιουλ αστόχησε σε τρίποντο και κάπου εκεί φάνηκε ότι η νίκη ήταν κλειδωμένη για το τριφύλλι. Ο Σαντ Ρος έβαλε δυο βολές, ο Τόπκινς πήρε τρίποντο και το σκορ έγινε 85-80. Ο Κασελάκης πήγε στις βολές στα 16 δευτερόλεπτα. Ο παίκτης του Παναθηναϊκού είχε 1/2 για το 86-80. Ο Γιουλ μείωσε στους τρεις πόντους με νέο τρίποντο, στα τρια δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Ο Παπαπέτρου πήρε φάουλ από τον Ρούντι. Ο αρχηγός του τριφυλλιού με 1/2 βολές έκανε το 87-83. Η Ρεάλ σκόραρε για τρεις πόντους, για το 87-86 με το οποίο ήρθε η νίκη για τον Παναθηναϊκό στο τελευταίο φετινό εντός έδρας ματς για την Ευρωλίγκα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-11 41-32, 59-54, 87-86.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Μέικον 9 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 18 (9/11 δίποντα, 0/1 βολή, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 μπλοκ), Καββαδάς 4, Παπαπέτρου 15 (5/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Κασελάκης 3, Νέντοβιτς 13 (3/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Έβανς 13 (3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Μαντζούκας 3 (1), Σαντ Ρος 9 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Γουίλιαμς – Γκος (0/3 δίποντα), Κοζέρ 2, Ερτέλ 18 (2/4 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Φερνάντεθ 9 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντεκ 12 (2), Πουαριέ 6 (3/5 δίποντα), Ταβάρες 12 (5/11 δίποντα, 2/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Γιουλ 15 (3/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Γιαμπουσέλε (0/3 σουτ, 6 ριμπάουντ), Τόμπκινς 8 (2), Τέιλορ 4 (0/3 τρίποντα).