Πράσινο γλέντι και πρωτάθλημα μέσα στο Ρέντη!

Ο Παναθηναϊκός πέρασε εμφατικά από το Ρέντη και με 1-3 πήρε το ματς και το πρωτάθλημα μέσα στην έδρα του Ολυμπιακού!

Στο γήπεδο που πριν δύο χρόνια είχε αναρτηθεί το περιβόητο πανό με τις 50-0 νίκες το όποιο θεωρήθηκε ύβρις, ο Παναθηναϊκός τιμώρησε τον Ολυμπιακό και με καθαρή νίκη, ετοιμάζεται για φιέστα τίτλου στην έδρα του κόντρα στον Φοίνικα την τελευταία αγωνιστική.

Ο πρώτος πόντος στο ντέρμπι που θα κρινόταν τίτλος ήρθε από την πλευρά των γηπεδούχων. Οι δύο ομάδες στις πρώτες στιγμές του σετ έκαναν αρκετά λάθη από θέση σερβίς (2-2). Ο Πέριτς με χτύπημα πήρε και το +2 (4-2), με το τριφύλλι να επιστρέφει και με Ρανγκέλ και Ντεν Ντρίς βρήκε λύσεις για το ισόπαλο (4-4).

Με τον Ανδρεόπουλο να δίνει δύο πόντους, ο Παναθηναϊκός πήρε και το προβάδισμα (5-6), αλλά το λάθος του Ρανγκέλ στο φιλέ έδωσε εκ νέου το +1 (7-6) στον Ολυμπιακό.

Οριστικό: Τότε θα γίνει η συζήτηση για τον Βοτανικό
Οριστικό: Τότε θα γίνει η συζήτηση για τον Βοτανικό 1.060 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Το σετ ήταν οριακό, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να παραμένει μπροστά (9-7), μια διαφορά μάλιστα που ανέβηκε στο +3 για πρώτη φορά (10-7), μετά από πόντο του Τέπαν.

Ο Παναθηναϊκός με κύριο εκφραστή τον Ντεν Ντρίς εξανέμισε τη διαφορά (10-10), αλλά ο Πέριτς επανάφερε σχετικά γρήγορα το +2 για τους γηπεδούχους (12-10). Το τριφύλλι και πάλι βρήκε τον τρόπο και επέστρεψε στο ματς με το μπλοκ άουτ του Ανδρεόπουλου (13-13).

Το σετ πήγαινε πόντο-πόντο, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει γρήγορα και πάλι με +3 (17-14), με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί άμεσα σε τάιμ άουτ για να σπάσει το ρυθμό των γηπεδούχων.

Το τάιμ άουτ δεν ευνόησε το τριφύλλι που είδε τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με +5 (19-14) με τον άσο του Μιγιαίλοβιτς. Ο Τέπαν είχε ρυθμό για τον Ολυμπιακό, οι πράσινοι δεν μπορούσαν να μειώσουν το σκορ (21-16), ωστόσο στο τριφύλλι δεν τα παρατούσαν.

Δύο λάθη από την πλευρά των γηπεδούχων επέτρεψε στην ομάδα του Παναθηναϊκού να μειώσει και να ξαναμπεί στο σετ (22-19). Το σερί του τριφυλλιού συνεχιζόταν με τον άσο του Πρωτοψάλτη (22-20), με τον Στάλεκαρ να τον ακολουθεί και να βγάζει μονό μπλοκ (22-21).

Ο Ντεν Ντρίς έβγαλε τον πιο δύσκολο πόντο του σετ, ο Ανδρεόπουλος έδωσε και το προβάδισμα (23-24), αλλά το λάθος σερβίς του Ράπτη έδωσε μικρή παράταση και ανάσα στον Ολυμπιακό. Στο τριφύλλι δεν εκμετταλεύονταν τα σετ μπολ (27-27), με τους πράσινους εν τέλει να κάνουν το 0-1, με τρομερό πόντο του Ντεν Ντρίς στη μεγάλη διαγώνιο (27-29).

Με πρώτο χρόνο του Παγενκ ξεκίνησε το δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός, με τους Πειραιώτες να διατηρούν το προβάδισμα (2-1). Οι πράσινοι με άσο του Γιάκομπσεν και πόντο από τα τρία μέτρα του Ανδρεόπουλου πήραν και το προβάδισμα με +2 (2-4).

Ο Ντεν Ντρίς διατηρούσε το +2 (3-5) για το τριφύλλι, με τον Βέλγο να είναι μόνιμη πηγή κινδύνων. Το χτύπημα του Παγένκ κατέληξε άουτ, με την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να ξεφεύγει +3 (4-7) και τον προπονητή του Ολυμπιακού να καλεί εσπευσμένα ταιμ άουτ.

Με δύο πόντους από τον Τέπαν, ο Ολυμπιακός επέστρεψε αρχικά και στη συνέχεια ισοφάρισε (7-7) μετά το λάθος των πρασίνων. Τα λάθη από θέση σερβίς ώρα πάρα πολλά για τις δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί το προβάδισμα (10-11). Με Μιγιαίλοβιτς και το λάθος του Γιάκομπσεν ο Ολυμπιακός πέρασε και μπροστά (13-12), που βρήκε και +2 (15-13) με τον άσο του Τέπαν.

Τα λάθη από θέση σερβίς συνεχίζονταν για τις δύο ομάδες με το σετ να είναι ισόπαλο (16-16) και τον Πρωτοψάλτη να χαρίζει το πράσινο προσπέρασμα (16-17). Με Πρωτοψάλτη ο Παναθηναϊκός είχε επιθετική λύση (17-18) αλλά γρήγορα οι ερυθρόλευκοι ισορρόπησαν εκ νέου το σετ (20-20). Ο πρώτος χρόνος του Στάλεκαρ ήταν έξοχος (20-21) με τον Μπάση να σερβίρει άουτ (21-21). Με τον Ανδρεόπουλο ο Παναθηναϊκός ανέκτησε το προβάδισμα (21-22), αλλά ο Πέριτς βρήκε μπλοκ άουτ (22-22).

Το μπλοκ άουτ του Γιάκομπσεν έδωσε μάλιστα σαφέστατο προβάδισμα για το σετ (22-24), ο Ολυμπιακός βρήκε πόντο με τον Πέριτς και πάλι (23-24), αλλά ο Πρωτοψάλτης έκλεισε το σετ (23-25) για το 0-2

Στο ξεκίνημα του τρίτου και καθοριστικού σετ, ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα, βρήκε μικρή διαφορά +2 (3-1), με τους πράσινους να μειώνουν (3-2) με μπλοκ του Στάλεκαρ. Το μπλοκ άουτ του Ανδρεόπουλου μείωσε και πάλι στον πόντο (4-3), με τον Ζουπάνι να βγάζει πρώτο χρόνο (5-3).

Το τρίτο σετ συνέχιζε να είναι ντέρμπι, ο Ολυμπιακός έβρισκε μικρές διαφορές, οι πράσινοι επέστρεφαν (12-10), με τον Τέπαν να επαναφέρει το +3 (13-10).

Με Ντεν Ντρίς και Ρανγκέλ το τριφύλλι βρήκε επιθετικές λύσεις (14-13), ο Μιγαίλοβιτς διατηρούσε το +2 (16-14), με τον Γιάκομπσεν να είναι και πάλι παρόντας και με προσωπικές επιθέσεις να ισοφαρίζει (16-16).

Με τον άσο του Μιγαίλοβιτς ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πάλι με +2 (18-16), ο Παναθηναϊκός όμως ήθελε να τελειώσει το σετ, επέστρεψε και ισοφάρισε (19-19).

Ο άσος του Τέπαν έδωσε και πάλι το +2 (21-19) στους γηπεδούχους, ο Ρανγκέλ σε πρώτο χρόνο μείωσε (21-20) αλλά το λάθος του Ντεν Ντρίς έφερε το (22-20).

Ο Ρανγκέλ έβγαλε και πάλι εξαιρετικό πρώτο χρόνο (22-21), ο Ζουπάνι απάντησε με τον ίδιο τρόπο (23-21), με τον Ανδρεόπουλο να καλεί σε τάιμ άουτ για να ανακόψει τον ρυθμό του Ολυμπιακού.

Οι πράσινοι αντέδρασαν με side out (23-22) αλλά ο Πέριτς έδωσε το σετ μπολ στον Ολυμπιακό (24-22), αλλά ο Μιγαίλοβιτς έκλεισε το σετ (25-23) για τη μείωση σε 1-2.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, όντας πίσω στο σκορ (13-12) έτρεξαν ένα σερί 9-3 και να παίρνουν διαφορά πέντε πόντων (21-16).

Εκεί, οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν προσωρινά, μειώνοντας σε 19-22, αλλά το τέλος της αναμέτρησης βρήκε νικήτρια ομάδα τον Παναθηναϊκό, μετά από δύο λάθη του μοιραίου Τέπαν.

Κάπως έτσι οι πράσινοι πήραν και μαθηματικά τον τίτλο.

Τα σετ: 27-29, 23-25, 25-23, 21-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτσο Τζουλιάνι): Παγένκ 7 (5/13 επ., 2 άσσοι), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 15 (13/33 επ., 2 άσσοι, 77% υπ. – 46% άριστες), Τέπαν 24 (21/47 επ., 3 άσσοι), Ζουπάνι 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Πέριτς 11 (9/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 43% άριστες) / Ζήσης (λ, 62% υπ. – 33% άριστες), Ανδρεάδης, Παπαδόπουλος, Δαλακούρας (67% υπ. – 33% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 16 (13/37 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ. – 50% άριστες), Γιάκομπσεν 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (9/12 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χ. 14 (12/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 32% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 18 (15/30 επ., 3 άσσοι), Στάλεκαρ 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 58% υπ. – 25% άριστες), Μπάσης, Ράπτης.