Αγχωτική πρόκριση για το «τριφύλλι» στο ντέρμπι της Πυλαίας

Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε πέντε σετ (3-2) για να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού ΠΑΟΚ και με 2-0 νίκες «σφράγισε» την παρουσία του, στους τελικούς της Volley League γυναικών.

Την παρουσία του στους τελικούς του πρωταθλήματος της Volley League γυναικών, επιβεβαίωσε ο Παναθηναϊκός με δύσκολο «διπλό» στην Πυλαία κόντρα στον ΠΑΟΚ. Σπουδαία απόδοση από την αρχηγό της ομάδας, Εύα Χαντάβα στο τάι μπρέικ όπου και ανέβασε τα επιθετικά ποσοστά της. Καταλυτική η παρουσία από Γκρόθες και Κρος στο «διπλό» του «τριφυλλιού».

Το ματς ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα του πρώτου σετ. Με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκοράρισμα (8-8) άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ με κορυφαίες τις Κογιάρ και Φιντόν βρήκε πιο εύκολα λύσεις στην επίθεση και εκμεταλλευόμενος κάποια λάθη από πλευράς Παναθηναϊκού έφτασε στο +4 (12-8) ύστερα από άσσο της Λι. Το «τριφύλλι» έκανε πολλά λάθη και έμεινε γρήγορα πίσω (18-10), διαφορά την οποία δεν μπόρεσε να καλύψει στη συνέχεια, με το πρώτο σετ να κλείνει υπέρ του γηπεδούχου ΠΑΟΚ (25-15).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο ενεργός στο δεύτερο σετ και παίζοντας περισσότερο με την Κρός προηγήθηκε με (2-5). Οι ρόλοι στο δεύτερο σετ είχαν αντιστραφεί, τα λάθη είχαν περάσει στην πλευρά του ΠΑΟΚ και έτσι το «τριφύλλι» πήρε προβάδισμα με (3-10) αναγκάζοντας τον τεχνικό των γηπεδούχων να καλέσει τάιμ άουτ.

Παναθηναϊκός: Αυτός είναι ο αντί – Ερνάντεζ
Παναθηναϊκός: Αυτός είναι ο αντί – Ερνάντεζ 1.868 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα με άνεση (9-15) και μπήκε στην τελική ευθεία του σετ με ακόμα μεγαλύτερο προβάρισμα (11-20). Τα «φίνα κορίτσια» με συνοπτικές διαδικασίες διαμόρφωσαν το (13-25), ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα σετ.

Η αρχή του τρίτου σετ θύμιζε κατά πολύ αυτή του πρώτου. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με (1-3), αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με (7-5), αναγκάζοντας έτσι τον Μπράνκο Γκάιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Οι «πράσινες» δεν είχαν τις λύσεις για να ανακόψουν την Κογιάρ που ήταν ζεστή και έτσι η διαφορά άνοιξε (14-10).

Ο Μπράνκο Γκάιτς πήρε το δεύτερο τάιμ άουτ στο σετ και η βελτίωση από πλευράς Παναθηναϊκού ήρθε, με την Παπαφωτίου να μειώνει με άσσο σε (17-15). Οι «ασπρόμαυρες» έδειξαν να αγχώνονται από την επιστροφή του «τριφυλλιού» που ισοφάρισε σε (17-17), μετά από δύο συνεχόμενα λάθη των γηπεδούχων. Ύστερα από πρώτο χρόνο της Χατζηευστρατιάδου οι «πράσινες» πήραν προβάδισμα (19-20) αλλά οι λεπτομέρειες ήταν με τον ΠΑΟΚ που έκανε το (27-25) παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα με 2-1.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε περιθώρια για απώλειες και έτσι ήταν μονόδρομος για εκείνον να ξεκινήσει δυνατά στο τέταρτο σετ κάτι που έκανε παίρνοντας το προβάδισμα με (3-6). Η Κρος τελείωσε τις περισσότερες μπάλες που πήρε και συνέβαλε στο (6-10), που ανάγκασε τον προπονητή του «δικεφάλου» να καλέσει τάιμ άουτ. Οι «πράσινες» ήταν καταιγιστικές στο σετ και με άσσο της Γκρόθες αύξησαν τη διαφορά πολύ γρήγορα στο (9-17).

Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να έχει συμβιβαστεί με την απώλεια του σετ και το 2-2, το οποίο όντως διαμορφώθηκε λίγο αργότερα, αφού οι παίκτριες του Γκάιτς, με κορυφαία την Κρός «έγραψαν» το (13-25), οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε το αρχικό (3-1) του ΠΑΟΚ σε (3-5), αφού η Χαντάβα είχε ξεκινήσει πολύ καλά. Η Κογιάρ ήταν και πάλι η λύση του ΠΑΟΚ, αλλά και το άλυτο πρόβλημα του Παναθηναϊκού που είδε τις γηπεδούχες να προσπερνούν και πάλι με (9-8), έπειτα από μπλοκ της Λι στην Χαντάβα.

Ο Παναθηναϊκός και η Γκρόθες είχαν τα ψυχικά αποθέματα να φέρουν τούμπα το σκορ και να προηγηθούν με (10-12), αφού η Ολλανδέζα ακραία συνέχισε να προσφέρει με καθοριστικούς πόντους. Το «τριφύλλι» δεν έχυσε την καρδάρα με το γάλα, διαμόρφωσε το (12-15), πήρε το τάι μπρέικ, τη νίκη με 2-3 σετ και την πρόκριση στους τελικούς.

Τα σετ: 25-15, 13-25, 27-25, 13-25, 12-15.

ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 9 (7/15 επ., 2 μπλοκ), Καλαντάτζε 5 (5/14 επ.), Μερτέκη 8 (7/31 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 40% άριστες), Κογιάρ 30 (29/62 επ., 1 άσσος), Φιντόν 6 (5/19 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 24% άριστες), Λι Ντα 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 35% υπ. – 15% άριστες), Παπαδοπούλου (λ), Ηλιοπούλου, Κλέπκου 2 (1/17 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. – 38% άριστες), Κυπαρίσση 1 (1/3 επ.), Τερζόγλου, Τσιόγκα 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 8 (7/15 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντίνου 8 (8/32 επ.), Κρος 16 (16/26 επ.), Γκρόθες 18 (18/50 επ., 54% υπ. – 27% άριστες), Παπαφωτίου 5 (3/3 επ., 2 άσσοι), Χαντάβα 15 (12/40 επ., 3 άσσοι, 37% υπ. – 23% άριστες) / Ρόγκα (λ, 33% υπ. – 19% άριστες), Στεπανένκο, Παπαστεργίου 1 (1 άσσος), Μεταξά 1 (1 άσσος).