Ανώδυνη ήττα από το Φοίνικα στο φινάλε του πρωταθλήματος

Ήττα χωρίς κόστος για τον Παναθηναϊκό στο φινάλε του πρωταθλήματος από τον Φοίνικα Σύρου. Ανανεώνουν το ραντεβού τους στο Λιγκ Καπ οι δύο ομάδες.

Μέσα σε εκπληκτική ατμόσφαιρα στο κλειστό του ΟΑΚΑ, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο σετ, με τον Φοίνικα να παίρνει μικρή διαφορά (6-9). Οι «πράσινοι» με πειραματική εξάδα μείωσαν (8-11), με τον Κόστα για τους φιλοξενούμενους να διατηρεί το +4 (8-12).

Η διαφορά μάλιστα έφτασε στους +5 για τον Φοίνικα (10-15). Με το έξυπνο πέρασμα από τον Στάλεκαρ, το «τριφύλλι» μείωσε (12-15) και πλησίασε στο σκορ, με το «πράσινο» σερί να αυξάνεται (13-15). Οι «πράσινοι» με εξαιρετικές επιθέσεις έφεραν το σετ στα ίσια (17-17).

Το σετ πήγαινε πόντο – πόντο (21-21), με τον Στερν να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα της Σύρου (21-22), η απάντηση από τον Ντεν Ντρις ήταν άμεση (22-22), με το σετ να κλείνει υπέρ του Φοίνικα (25-27), καθώς ο Πρωτοψάλτης δεν κατάφερε να βγάλει την άμυνα.

Ολικό rebuilding: Αλλάζουν και 4 ξένοι του Παναθηναϊκού
Ολικό rebuilding: Αλλάζουν και 4 ξένοι του Παναθηναϊκού 2.072 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός με τον κόσμο να μην σταματάει δευτερόλεπτο να ενισχύει με τη δυναμική του παρουσία, πήρε το προβάδισμα (4-3). Ο Φοίνικας είχε επιθετικές λύσεις και πέρασε γρήγορα μπροστά με +2 (4-6). Μάλιστα με πίεση στο σερβίς βρήκε και διαφορά +4 (7-11) με τον Στερν. Τα λάθη των παικτών του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ήταν πάρα πολλά, με τον Φοίνικα να αυξάνει τη διαφορά +4 (12-16).

Ο Παναθηναϊκός είχε ξεμείνει από ενέργεια, ο Φοίνικας παρέμενε σταθερά μπροστά και με νέο πόντο η διαφορά πήγε στο +5 (13-18). Ο φιλοξενούμενος Φοίνικας πήγαινε ολοταχώς για το 0-2, με τη διαφορά να είναι σταθερή στους +6 (16-22), με το σετ να κλείνει (18-25) για την ομάδα της Σύρου.

Το τρίτο σετ στο ξεκίνημά του ήταν μια επανάληψη των προηγούμενων δύο. Οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι, με το Φοίνικα να βρίσκει γρήγορο +2 (1-3). Ο Φοίνικας ήθελε το ματς για βαθμολογικούς λόγους, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +6 (5-11). Οι «πράσινοι» βρήκαν επιθετική αντίδραση και μείωσαν (7-11), αλλά ατομικά λάθη έφεραν και πάλι το +6 (7-13).

Ο Παναθηναϊκός είχε κάκιστες επιλογές στην επίθεση και επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν ακόμα και με +10 (7-17). Οι «πράσινοι» αν και μείωσαν, τελικά και το τρίτο σετ κατέληξε στο Φοίνικα που πήρε το «τρίποντο» με 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-27, 18-25, 14-25.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 6 (5/11 επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 40% άριστες), Γιάκομπσεν, Μπάσης, Μάρκου 7 (5/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ράπτης 3 (2/8 επ., 1 άσσος, 56% υπ. – 33% άριστες), Στάλεκαρ 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 67% υπ. – 27% άριστες), Συναδινός (λ, 53% υπ. – 0% άριστες), Ρουσόπουλος, Αραμπόπουλος, Ρανγκέλ 3 (3/5 επ.), Ανδρεόπουλος 4 (4/14 επ., 80% υπ. – 10% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 7 (7/16 επ.).

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Μιχάλοβιτς 6 (6/13 επ.), Παπαλεξίου 10 (6/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κόστα 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ), Γαλιώτος 1 (1 μπλοκ), Φράγκος 15 (13/18 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ. – 13% άριστες), Στερν 12 (11/20 επ., 1 μπλοκ, 46% π. – 15% άριστες) / Καρασαββίδης (λ, 67% υπ. – 50% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Καπετανίδης 1 (1/1 επ.), Παπαγγελόπουλος 1 (1 άσσος), Παπαδόπουλος.