Ερασιτέχνης

Στον τελικό του Λιγκ Καπ ο Παναθηναϊκός!

Η ομάδα βόλεϊ των Ανδρών του Παναθηναϊκού με νέα νίκη επί του Φοίνικα Σύρου (1-3), πήραν την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ.

O Παναθηναϊκός έπαιξε εκπληκτικό βόλεϊ στην έδρα του Φοίνικα και πήρε τη δεύτερη νίκη του επί του Φοίνικα Σύρου, με την οποία πήρε την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ, προκειμένου να διεκδικήσει έναν ακόμη τίτλο φέτος.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, έβγαλαν ψυχή στον αγωνιστικό χώρο και έφτασαν σε μία άκρως σημαντική πρόκριση. Κορυφαίος για άλλο ένα ματς ο Πρωτοψάλτης, καθοριστικός στα δύο τελευταία σετ ο Ρανγκέλ. Τρομερό παιχνίδι από τον Γιάκομπσεν, αλλά και από τον Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο.

Ο πρώτος τελικός θα γίνει 9 Μαΐου στο «παλατάκι» και ο επαναληπτικός αγώνας στην έδρα του Παναθηναϊκού στο Μαρούσι.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα του Παναθηναϊκού την εβδομάδα 7-12 Μαΐου
Το αγωνιστικό πρόγραμμα του Παναθηναϊκού την εβδομάδα 7-12 Μαΐου 104 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

To ματς

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στην αναμέτρηση, αλλά ο Φοίνικας στη συνέχεια ανέβασε στροφές σε μπλοκ και επίθεση καταφέρνοντας για πρώτη φορά να προηγηθεί με τρεις πόντους (14-11) αναγκάζοντας έτσι τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Οι οδηγίες του Έλληνα τεχνικού έπιασαν τόπο, οι «πράσινοι» έβγαλαν τις άμυνες και ευστόχησαν στις κόντρα μπάλες προσπερνώντας με 17-20, έπειτα από άσσο του Γιάκομπσεν. Οι τελευταίες επιθέσεις στο πρώτο σετ πήγαν στον Βαν Ντεν Ντρις, ο Βέλγος δεν έκανε λάθη και έτσι με 22-25 ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 στα σετ.

Το δεύτερο σετ μετετράπη σε παράσταση για ένα ρόλο, με την ομάδα του Φοίνικα να κάνει ένα από τα καλύτερα της σετ της φετινής χρονιάς. Ο Παναθηναϊκός από την αρχή βρέθηκε σε θέση κυνηγού, με την ομάδα της Σύρου να ανακτά από τους πρώτους πόντους προβάδισμα ασφαλείας (10-3).

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την κακή απόδοση του Παναθηναϊκού κυριάρχησαν και έχοντας φτάσει σε διψήφια διαφορά (18-8), δια περιπάτου ισοφάρισαν σε 1-1 στα σετ, με σκορ 25-12.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα του Μιλενκόσκι με κεκτημένη ταχύτητα πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ (5-2), με τον Παναθηναϊκό να κάνει προσωρινά την ανατροπή (6-7). Βέβαια, οι γηπεδούχοι ανέκτησαν ξανά το προβάδισμα, φτάνοντας στο +4 (16-12) από τους  «πράσινους».

Για ακόμα μία φορά, ένα timeout του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στάθηκε κομβικό χαλώντας το ρυθμό των γηπεδούχων. Οι «πράσινοι» από εκείνη τη στιγμή έτρεξαν ένα σερί 1-8 (17-22) και κατάφεραν να κλείσουν το σετ με 25-21, για το 2-1 στα σετ.

Το τέταρτο σετ είχε αρκετές διακυμάνσεις, με τον Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του σετ. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου τελικά έβγαλαν ψυχή και με έναν εκπληκτικό Ρανγκέλ το… καθάρισαν και πήραν την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ, όπου θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 25-12, 21-25, 22-25)

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Μιχάλοβιτς 20 (19/35 επ., 1 άσσος), Παπαλεξίου 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Κόστα 11 (7/17 επ., 4 μπλοκ), Ιερεζουέλο 5 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 15 (13/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 79% υπ. – 58% άριστες), Καπετανίδης 9 (6/15 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 64% υπ. – 45% άριστες) / Καρασαββίδης (λ, 73% υπ. – 46% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παπαγγελόπουλος, Παπαδόπουλος Γαλιώτος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 15 (13/22 επ., 2 μπλοκ, 75% υπ. – 71% άριστες), Γιάκομπσεν 4 (1/1 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (8/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 9 (7/17 επ., 2 άσσοι, 59% υπ. – 23% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 11 (11/31 επ.), Στάλεκαρ 11 (8/9 επ., 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 58% υπ. – 21% άριστες), Μπάσης, Ράπτης.