Στο ΟΑΚΑ δεν το χάνει!

Ο Παναθηναϊκός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 σετ, το γύρισε σε 2-2, αλλά «έπεσε» ηρωικά στο τάι μπρέικ και έχασε τον πρώτο τελικό με 3-2 από τον ΠΑΟΚ, όμως στην Αθήνα και με τον κόσμο στο πλευρό του, θα πάρει το τρόπαιο του Λιγκ Καπ.

Έτσι την Παρασκευή στο ΟΑΚΑ, μαζί με τον κόσμο που θα σταθεί για άλλη μια φορά στο πλευρό του, θα έχει την ευκαιρία να πάρει τη νίκη ή να στείλει το ματς στο «χρυσό σετ» όπου εκεί θα κριθεί ο τίτλος του Λιγκ Καπ.

Ολικό rebuilding: Αλλάζουν και 4 ξένοι του Παναθηναϊκού
Ολικό rebuilding: Αλλάζουν και 4 ξένοι του Παναθηναϊκού 2.072 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Ο Παναθηναϊκός πήρε νωρίς προβάδισμα με (3-5), όμως πολύ γρήγορα ο ΠΑΟΚ ανέβασε την ποιότητά των σερβίς του και δυσκολεύοντας την υποδοχή του «τριφυλλιού» κατάφερε να προσπεράσει με (8-6). Το αντίδοτο του Παναθηναϊκού ήταν τα καλά σερβίς του Ανδρεόπουλου και το μπλοκ του Ρανγκέλ που έφεραν τους «πράσινους» στο (9-10), αλλά ένα κακό διάστημα των φιλοξενούμενων επέτρεψε στους γηπεδούχους να προηγηθούν με (14-11).

Το τάιμ άουτ του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ηρέμησε τους «πράσινους» και στη συνέχεια με πρωταγωνιστές τους κεντρικούς του Στάλεκαρ και Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε (17-17). Το «τριφύλλι» με πάιπ του Ανδρεόπουλου προσπέρασε με (20-21), όμως στις τελευταίους πόντους το μπλοκ του ΠΑΟΚ λειτούργησε καλύτερα και έδωσε το πρώτο σετ στους γηπεδούχους με (28-26).

Οι δύο ομάδες στο δεύτερο σετ πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (6-6), μέχρι το σημείο όπου ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξεφύγει με (11-7), βρίσκοντας πόντους από το μπλοκ.

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ, όμως οι «πράσινοι» δεν είχαν τις απαντήσεις, εν αντιθέσει με τους γηπεδούχους που άνοιξαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (18-12), εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη των παικτών του Παναθηναϊκού που έδειχναν να έχουν χάσει τον προσανατολισμό τους. Στην εξέλιξη του σετ το «τριφύλλι» δεν μπόρεσε να ανακάμψει και έτσι ο ΠΑΟΚ με (25-20) πήρε και το δεύτερο σετ κάνοντας το 2-0.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος και προηγήθηκε με (1-4), διαφορά την οποία αύξησε σε (7-11), αφού ο Βαν Ντεν Ντρις είχε βρει ρυθμό στην επίθεση. Τα καλά σερβίς του Πετρέα έφεραν και πάλι μπελάδες στην υποδοχή των φιλοξενούμενων που είδαν τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε (11-11). Στην εξέλιξη του σετ οι «πράσινοι» κατάφεραν να προηγηθούν με (16-19) και (17-20) αφού ο Ράπτης είχε ζεσταθεί για τα καλά δίνοντας συνεχόμενους πόντους στον Παναθηναϊκό. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου όντας προσεκτικοί διατήρησαν ακέραιο το προβάδισμα με (22-25), πήραν το σετ μειώνοντας σε 1-2.

Με ορμή ο Παναθηναϊκός μπήκε και στο τέταρτο σετ παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα με (1-4) ύστερα από άσσο του Βαν Ντεν Ντρις. Το «τριφύλλι» ήταν βελτιωμένο σε όλους τους τομείς και αυτό του έδωσε την ευκαιρία να προσπεράσει με 3 πόντους (8-11).

Ο ΠΑΟΚ έκανε την αντεπίθεσή του και ισοφάρισε σε (14-14), έπειτα από λάθος του Στάλεκαρ, αλλά στην τελική ευθεία του αγώνα οι πρωταθλητές κατάφεραν να έχουν και πάλι αβαντάζ δύο πόντων (18-20). Ένα τρομερό μονό μπλοκ του Γιάκομπσεν στον Κουμεντάκη διαμόρφωσε το (19-22) και λίγο αργότερα ο Ράπτης τελείωσε τη δουλειά και με (22-25) έδωσε το τέταρτο σετ στον Παναθηναϊκό, οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο ται μπρέικ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με (6-1) χάρη στο καλό του μπλοκ και τις επιθέσεις του Ούντρις, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε εξίσου εμφατικά μειώνοντας σε με μικρό σερί (7-6). Ο Πετρέας με άσο έγραψε το (10-7), διαφορά την οποία οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να καλύψουν στο τέλος, γνωρίζοντας την ήττα με (15-9) και 3-2 σετ.

Τα σετ: 28-26, 25-20, 22-25, 22-25, 15-9.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 10 (6/9 επ., 4 μπλοκ), Πετρέας 8 (3/7 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γουόλς 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (12/30 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. – 29% άριστες), Μπαρνς 18 (17/33 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. – 52% άριστες), Ούντρις 33 (31/49 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 65% υπ. – 40% άριστες), Γάτσης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 14 (13/27 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. – 54% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (3 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (11/18 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 4 (4/9 επ., 57% υπ. – 14% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 16 (15/35 επ., 1 άσσος), Στάλεκαρ 7 (4/11 επ., 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 66% υπ. – 29% άριστες), Ρουσόπουλος 1 (1 άσσος), Μπάσης, Ράπτης 12 (12/23 επ., 40% υπ. – 30% άριστες).