Πάτησε… γκάζι στο τέλος και πήρε τη νίκη επί του Ηρακλή

Ο Παναθηναϊκός πάτησε... γκάζι στο τέλος και πήρε το ματς κόντρα στον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη με 81-59 και σφράγισε τον υποβιβασμό των γηπεδούχων.

Πάτησε... γκάζι στο τέλος και πήρε τη νίκη επί του Ηρακλή

Οι πράσινοι ανέβασαν την απόδοσή τους στο τελευταίο μέρος του αγώνα και πήραν την… αγγαρεία κόντρα στον Ηρακλή.

To ματς

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι και με τους Μέικον, Παπαγιάννη να εκτελούν, απέκτησε διψήφια διαφορά (4-14 στο 4’). Παρ’ όλα αυτά, οι «πράσινοι» βραχυκύκλωσαν κι έδωσαν το δικαίωμα στην ομάδα του Μέξα να τρέξει σερί 11-0 και να ανατρέψει την κατάσταση (15-14 στο 6’). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με buzzer beater του Μέικον, που έφερε τους φιλοξενούμενους στο +1 (19-20).

Το πρώτο ημίχρονο είχε ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χένρι, που έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, πήγε στα αποδυτήρια έχοντας παραπάνω από τους μισούς πόντους του Ηρακλή, 21 από τους 41, με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει την… αγγαρεία και ο μόνος που ξεχώρισε να είναι ο Μέικον (13 π.).

Πρόβλημα με Χεζόνια!
Πρόβλημα με Χεζόνια! 8.248 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 19-23 στο 11′, με τους Θεσσαλονικείς να φέρνουν και πάλι… τούμπα το ματς με σερί 8-0 και να διαμορφώνουν το 27-23 στο 14′. Το «τριφύλλι» απάντησε με δικό του επιμέρους 4-0, ισοφάρισε σε 27-27 στο 15′, προηγήθηκε με 29-31 στο 17′, όμως ο Χένρι ήταν αυτός που ανέλαβε και πάλι δράση, για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 41-41.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ έως και το 24′ (47-47) αλλά από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα του Γιώργου Βόβορα πραγματοποίησε σερί 8-0 χάρη στην καλή του άμυνα πάνω στη μπάλα, την άνοδο του Οκάρο Ουάιτ και τα εύκολα καλάθια στο τρανζίσιον για το +8 (47-55) τρία λεπτά πριν από το τέλος της 3ης περιόδου. Τελικά το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 50-59, με το «πράσινο» επιμέρους να ανέρχονταν στο 12-3 μετά την τελευταία ισοπαλία των δύο ομάδων.

Η διαφορά των εννέα πόντων παρέμενε για τον Παναθηναϊκό (52-63 στο 33′) αν και οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ, αν και ο Μέικον με τρίποντο και φάουλ έστειλε τον δείκτη του σκορ για πρώτη φορά στο +11 για την ομάδα του (55-66) πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Έκτοτε το ματς εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία καθώς το μόνο που έκαναν οι «πράσινοι» ήταν να αυξάνουν την διαφορά έως το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 41-41, 50-59.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σταμάτης 6 (2/10 σουτ, 3 ριμπάουντ), Χένρι 24 (9/17 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 7 λάθη), Γκάρετ 12 (5/10 δίποντα, 2/5 βολές, 10 ριμπάουντ), Φίλλιος 3 (1/5 τρίποντα), Έιμπραμς 9 (2), Αργυρούλης, Χαριτόπουλος, Πετανίδης 5, Παπαδάκης (0/6 σουτ, 4 ασίστ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Μέικον 21 (4/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 8 (4/5 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 21 (4/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/2 βολές), Γουάιτ 21 (6/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 5 (1/5 τρίοποντα, 6 ασίστ), Σίβα (0/3 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μποχωρίδης, Κασελάκης 3 (1/6 σουτ), Αβδάλας, Γιόβιτς (0/1 δίποντο), Χουγκάζ, Μαντζούκας 2.