Μπάσκετ

Μπλακ άουτ και αδιανόητη «πράσινη» αυτοκτονία στο ΟΑΚΑ!

Ο Παναθηναϊκός δεν βγήκε στο παρκέ στο τρίτο δεκάλεπτο, έδωσε δικαίωμα στον Ολυμπιακό να επιστρέψει στο ματς και να «τρέξει» και διαφορά και η ήττα (72-78) ήρθε φυσιολογικά, στον δεύτερο τελικό της σειράς για το πρωτάθλημα.

Χαμηλό σκορ είχε το ξεκίνημα του δεύτερου τελικού. Με τον Ολυμπιακό να βρίσκει περιφερειακά σουτ με Ουόκαπ και Ντόρσει και τον Παναθηναϊκό να έχει απαντήσεις με Παπαπέτρου και Μποχωρίδη (4-6) στο 3΄.

Τα δύο γρήγορα φάουλ του Σίβα, ώθησαν τον Βόβορα να ρίξει στο παρκέ τον Σαντ Ρος που και καλύτερος αμυντικός είναι αλλά και να χειρίζεται τη μπάλα από τον συμπατριώτη του. Οι δύο ομάδες συνέχισαν νευρικά, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να αξιοποιήσει τον Φαλ, αλλά και το «τριφύλλι» δεν είχε εύκολη πρόσβαση προς το ερυθρόλευκο καλάθι. Οι βολές του Παπαγιάννη έφεραν σκορ στο «τριφύλλι» (6-6) και την ισοπαλία.

Χτύπημα Γιαννακόπουλου με Ναν!
Χτύπημα Γιαννακόπουλου με Ναν! 47.987 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Πνευματικά ο Παναθηναϊκός ήταν καλά σχετικά με την εικόνα του πρώτου τελικού στο ΣΕΦ, με τους «πράσινους» να έχουν πάθος στο παιχνίδι τους και να βάζουν τα χέρια τους σε κάθε μπάλα. Το πρώτο «πράσινο» προβάδισμα ήρθε και πάλι από τη γραμμή των βολών με τον Παπαγιάννη (8-6), με τον Παπανικολάου να απαντά και πάλι από τα 6,75 (8-9). Ο Έλληνας σέντερ έδωσε και πάλι λύση στην επίθεση του «τριφυλλιού» αλλά και το προβάδισμα (10-9), με τον Παπαπέτρου μετά το τάιμ άουτ να δημιουργεί το +3 (12-9).

Ο Ολυμπιακός ήταν αλάνθαστος από την γραμμή των 6,75, με τον Βεζένκοφ να σκοράρει (12-12). Πέντε σερί πόντοι από τον Σλούκα, έδωσαν σκορ στον Ολυμπιακό και το +3 (14-17) για να έρθει ο Παπαπέτρου και να βάλει τέλος στο ερυθρόλευκο σερί (16-17) ένα λεπτό πριν το φινάλε του δεκαλέπτου.

Ο Νέντοβιτς μπήκε για τα καλά στην «πράσινη» επιθετική εξίσωση, πέτυχε τους πρώτους του πόντους – με highlight το τρίποντο στη λήξη του δεκαλέπτου-, απαντώντας στον Σλούκα που είχε σκοράρει εκ νέου με τρίποντο δευτερόλεπτα νωρίτερα (21-20).

Το πρώτο καλάθι στο β΄ δεκάλεπτο, ήρθε δια χειρός Έβανς μετά από περιπέτεια (23-20) με τον ΜακΚίσικ να σκοράρει με ½ βολές (23-21). Ο Ουάιτ με 4 πόντους συνεχόμενους έδωσε και το +6 (27-21) στον Παναθηναϊκό με ελεύθερο τρίποντο. Το «τριφύλλι» βρήκε άλλους δύο πόντους σε fast επίθεση με τον Ουάιτ (29-22), με τον Σλούκα να παίρνει το γκολ-φάουλ (29-25) και να μειώνει στους 4 πόντους.

Με γκολ-φάουλ του Έβανς οι «πράσινοι» βρήκαν και πάλι λύση στην επίθεση (31-25), με τον Παπαπέτρου να διευρύνει το σκορ από μέση απόσταση για το +8 (33-25). Ο Μάρτιν σκόραρε με βολές (33-27), αλλά ο Παναθηναϊκός με Έβανς και Παπαπέτρου -τρίποντο στο φινάλε της επίθεσης-, βρήκε το +11 (38-27). Οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν ενέργεια, έβγαζαν εύκολα pick n roll και με τον Παπαγιάννη διευρύναν το σκορ (40-29).

Ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ από βολές και πάλι με τον Μάρτιν (40-32), με τον Μέικον να σκοράρει με τρίποντο και να παίρνει και το φάουλ (44-32) για το +12 των «πρασίνων». Ο Παπαπέτρου είχε ένταση, πάθος και με τη δύναμή του, σκόραρε άλλους δύο πόντους (46-32), σκορ που έμεινε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Το πρώτο καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε με τρίποντο του Βεζένκοφ (46-35), με τον Παπαγιάννη να απαντά άμεσα (48-37). Δύο νέα τρίποντα από τον Ντόρσει, ο Ολυμπιακός εξανέμισε τη διαφορά των 14 πόντων, μειώνοντας στους πέντε (48-43). Οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί και με νέο καλάθι του Φαλ έφτασαν τη διαφορά στο τρίποντο (48-45), με το «τριφύλλι» να μοιάζει εκτός ρυθμού στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου.

Με επιθετική αιχμή τον Ντόρσει, ο Ολυμπιακός πήρε και το προβάδισμα (48-50), με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να τον αντιμετωπίσει και τον ομογενή γκαρντ να κάνει το ματς της ζωής του. Ο Παπανικολάου βρήκε νέο τρίποντο και έφυγε με +7 (48-55), με το επιμέρους σκορ να είναι 23-2 υπέρ των ερυθρολεύκων. Μετά από αρκετά λεπτά, ο Παπαπέτρου σκόραρε για τον Παναθηναϊκό (50-55), με τον Σαντ Ρος να σκοράρει με τρίποντο (53-55) για το γρήγορο 5-0 σερί. Ο Σλούκας σκόραρε πάνω σε άμυνα (53-57) και τον Βεζένκοφ να βρίσκει τρίποντο σε αιφνιδιασμό για το +7 (53-60). Με νέο τρίποντο του Σαντ Ρος ο Παναθηναϊκός μείωσε στους τέσσερις (56-60), αλλά ο Ντόρσει σε «νεκρό» χρόνο βρήκε βολές για το (56-61) στο φινάλε του 3ου δεκαλέπτου.

Ο Βεζένκοφ βρήκε σκορ μετά από επιθετικό ριμπάουντ (56-63) με το μομέντουμ να είναι καθαρά υπέρ της ομάδας του, μάλιστα με εύστοχο τρίποντο έφερε τη διαφορά στο +10 (56-66). Με ωραίο καλάθι του Ουάιτ, οι «πράσινοι» μείωσαν (58-66), ενώ το γκολ φάουλ του Νέντοβιτς, έδωσε το δικαίωμα στον Σέρβο γκαρντ να ξαναφέρει τη διαφορά στους 5 (61-66). Ο Βεζένκοφ πήρε τη σκυτάλη από τον Ντόρσει βρήκε και πάλι ελεύθερο τρίποντο (61-69), με τον Σλούκα να σκοράρει ξανά (61-71).

Ο Παπαγιάννης μετέτρεψε σε καλάθι την εξαιρετική πάσα του Μποχωρίδη (63-71). Το τριφύλλι έχασε την ευκαιρία να μειώσει και το πλήρωσε στην επίθεση με τον Φαλ να βγάζει γκολ-φάουλ (63-74). Το καλάθι του Έβανς μείωσε και πάλι κάτω από τους δέκα (65-74), ο Μέικον μείωσε ακόμα πιο πολύ (67-74), αλλά ο Σλούκας είχε τη λύση (67-76). Ο Νέντοβιτς βρήκε νέο καλάθι για το (70-76), οι βολές του Παπαπέτρου απλά μείωσαν στους τέσσερις (72-76) αλλά δεν αρκούσαν για τον Παναθηναϊκό, που γνώρισε νέα ήττα (72-78) από τον Ολυμπιακό, που έγινε το απόλυτο φαβορί με το 2-0 υπέρ του, να «καθαρίσει» το πρωτάθλημα στην έδρα του, το βράδυ της Παρασκευής στην τρίτη αναμέτρηση των δύο ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 46-32, 56-61, 72-78.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Σίβα (0/2 τρίποντα), Παπαγιάννης 12 (4/5 δίποντα, 4/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2, Παπαπέρτου 17 (4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Γουάιτ 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μέικον 6 (2/7 σουτ), Νέντοβιτς 11 (3/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 2 ασίστ, 4 λάθη), Έβανς 8 (8 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1), Ντόρσεϊ 17 (2/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/3 βολές, 2 ασίστ), Φαλ 5 (10 ριμπάουντ, 2 λάθη, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 19 (2/7 δίποντα, 5/ 7τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (2), Λαρεντζάκης (0/2 τρίποντα), Σλούκας 20 (5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ασίστ), Μάρτιν 7 (1/5 δίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Πρίντεζης, ΜακΚίσικ 1.