Χωρίς νικητή το φιλικό ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Μίλωνα

Οι πρωταθλητές Ελλάδας έδωσαν ένα δυνατό φιλικό τεστ εκτός έδρας με τον Μίλωνα και αναδείχτηκαν ισόπαλοι 2-2

Το «τριφύλλι» είχε μια δυνατή κόντρα με την ομάδα από τη Νέα Σμύρνη και η τεχνική ηγεσία του τμήματος είχε την ευκαιρία να καταστρώσει διάφορα σχέδια και να  βγάλει αρκετά χρήσιμα συμπεράσματα.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός είχε ένα πολύ μικρό προβάδισμα από την αρχή ωστόσο το έχασε στο κρίσιμο σημείο της λήξς του σετ. Έτσι παρότι είχε κεφάλι στο σκορ με 7-8, 13-16 και 19-21, τελικά έχασε το σετ στις λεπτομέρειες με 28-26.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός δεν επανέλαβε τα ίδια λάθη και πήρε από νωρίς μεγάλο προβάδισμα με 3-8 και με 11-16 που το μετέτρεψε σε 13-21 και σε 16-25 στο τέλος του σετ, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Οριστικό για… Βοτανικό!
Οριστικό για… Βοτανικό! 2.293 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Στο τρίτο σετ πάντως έμεινε πίσω στο σκορ λίγο μετά τα μισά του σετ με 16-14, το οποίο έγινε γρήγορα 21-16 και κατέληξε σε 25-20 για τους γηπεδούχους.

Στο τελευταίο σετ ο ΠΑΟ ήταν αποφασιστικός και κατάφερε να είναι μπροστά με 4-8, το οποίο το έκανε 11-16 και στη συνέχεια 16-21.  Το τελικό 21-25 έγραψε το τελικό 2-2 σε αυτή τη φιλική συνάντηση που δεν ανέδειξε κάποιον νικητή.

Μίλωνας (Ψάρρας): Θεοδόσης 3 (2/5 επ., 1 άσος), Μαντελίδης  1 (1/3 επ.) , Δημητούλης 1 (1άσος), Χανδρινός (λ) (56% υπ.-31% αρ.) , Γκουστάβο 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ)  , Ανδρεάδης 5(4/6 επ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ  18 (17/21 επ. και 1 άσος), Νανόπουλος 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ) , Λάππας 2 (2/5 επ.)  , Πέδρο 8 (7/18 επ., 1 μπλοκ) , Στράτος 3 (3/6 επ.)  , Εφραιμίδης 6 (4/11 επ., 2 άσοι) , Χερ 1 (1 άσος)   και Κουβαράς

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Κόβαρ  12 (9/16 επ., 2 ασοι και 1 μπλοκ),  Σερεμέτης 5 (4/8 επ.,  1 άσος), Γεωργίου, Γκρουμούσας (λ)(33% υπ.-17% αρ.), Πετρέας 11 (8/12 επ., 2 μπλοκ, 1 άσος), Γιάκομπσεν 2 (1 άσος, 1 μπλοκ), Μπάσης 3 (1/2 επ. και 2 άσοι), Ζήσης (λ)(67% υπ.-17% αρ.), Μάρκου 8 (5/17 επ., 1 μπλοκ, 2 άσοι), Ρανγκέλ 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Φράγκος 1 (1/6 επ.), Κωστόπουλος 8 (8/12 επ.) και Ερνάντεζ 10 (9/13 επ., 1άσος)