Ξέρω τι (δεν) έκανες πέρσι στο Βελιγράδι

Το Panathinaikos24.gr θυμάται τις τελευταίες επισκέψεις του «τριφυλλιού» στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα.

Το πρώτο εκτός έδρας παιχνίδι της σεζόν για τον Παναθηναϊκό στην Ευρωλίγκα έρχεται σε μια πόλη που υποφέρει τα τελευταία χρόνια.

Το Panathinaikos24.gr θυμήθηκε και σας παρουσιάζει τις 7 πιο πρόσφατες επισκέψεις του «τριφυλλιού» στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα, στις 6 εκ των οποίων έφυγε με σκυμμένο κεφάλι: Το μοναδικό «διπλό» του ήρθε τον Δεκέμβριο του 2017 με τον Τσάβι Πασκουάλ στον πάγκο.

Η πιο οδυνηρή ήττα εξ αυτών ήρθε την περασμένη περίοδο (4/11/2021), όπου οι «πράσινοι» διασύρθηκαν 81-48 από την ομάδα του Βελιγραδίου στην πιο βαριά ήττα της ιστορίας τους στην Ευρωλίγκα. Η ομάδα του Πρίφτη δεν μπήκε ποτέ στο πνεύμα του αγώνα κι έσπασε τα καλάθια έχοντας μόλις 3/22 τρίποντα.

Τη σεζόν 2020-21, ο Παναθηναϊκός -υπό τις οδηγίες του Βόβορα- έφτασε κοντά στη νίκη με πρωταγωνιστή τον Παπαπέτρου (σ.σ. 20 πόντοι), όμως του έλειψε το κάτι παραπάνω στην τελική ευθεία και ηττήθηκε 74-71.

Το 2019-20, το «τριφύλλι» εμφάνισε αυτοκτονικές τάσεις στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα κι έχασε μέσα από τα χέρια του το ροζ φύλλο. Με τον Ρικ Πιτίνο στον πάγκο, έφτασε στο +11 στο φινάλε της τρίτης περιόδου, αλλά οι γηπεδούχοι το γύρισαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 32-16 για το τελικό 78-73.

Στις 21 Δεκεμβρίου του 2019, οι «πράσινοι» επέβαλαν την ανωτερότητά τους κι έφτασαν στο διπλό (63-69) με κορυφαίους τους Ντένμον (16 πόντοι) και Γκιστ (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Την περίοδο 2016-17, ο Παναθηναϊκός του Πασκουάλ πλήρωσε το γεγονός πως πέτυχε μόλις 10 πόντους στην τέταρτη περίοδο και μοιραία ηττήθηκε 72-66 από τους Σέρβους. Γκέιμπριελ (23 πόντοι) και Τζέιμς (19 πόντοι) ξεχώρισαν για το «τριφύλλι».

Το 2015-16, οι «πράσινοι» επιχείρησαν ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο (25-16 υπέρ τους το επιμέρους σκορ), αλλά λύγισαν (69-67). Πάλεψαν οι Γουίλιαμς (17 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα) και Ραντούλιτσα (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Παναθηναϊκός του Ιβάνοβιτς ηττήθηκε 69-68 από τον Ερυθρό Αστέρα για τη σεζόν 2014-15. Μπατίστα (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Παππάς (11 πόντοι, 4 ασίστ) και Διαμαντίδης (12 πόντοι, 6 ασίστ) διακρίθηκαν για το «τριφύλλι», με τον «Μήτσο» να αστοχεί σε τρίποντο… νίκης στο φινάλε. Το τρομερό της υπόθεσης είναι πως σε αυτά τα 7 ματς το «τριφύλλι» δεν ξεπέρασε τους 73 πόντους (66 μέσο όρο)!