Έδωσε μάχη για μεγάλη ανατροπή, αλλά ο Τζέιμς του τη στέρησε!

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο -16, κατάφερε να φέρει στον πόντο το παιχνίδι με τη Μονακό, αλλά τα λάθη στα κρίσιμα σημεία και ο Μάικ Τζέιμς υποχρέωσαν το τριφύλλι σε νέα ήττα (80-83). Στο 1-3 υποχώρησαν οι «πράσινοι. Εντυπωσιακός ο Ντέρικ Ουίλιαμς με 28 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο -16, κατάφερε να φέρει στον πόντο το παιχνίδι με τη Μονακό, αλλά τα λάθη στα κρίσιμα σημεία και ο Μάικ Τζέιμς υποχρέωσαν το τριφύλλι σε νέα ήττα (80-83). Στο 1-3 υποχώρησαν οι “πράσιινοι”. Εντυπωσιακός ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 28 πόντους.

Με τρίποντο του Λι, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 3-4, ενώ ο Γουίλιαμς με δυο βολές έδωσε προβάδισμα στους πράσινους. Με ωραία ασίστ του Λι, ο Γκουντάιτις από κοντά σκόραρε για το 7-6. Ο ίδιος ο Λιθουανός έκανε το 9-6. Στα 4.23 πριν από το φινάλε το σκορ ήταν 9-10 με τους πράσινους να έχουν τρεις σερί άστοχες επιθέσεις. Ο Τζέιμς με τρίποντο έκανε το 9-13. Ο Οκόμπο με τρίποντο έκανε το 9-16 με τη Μονακό να έχει σερί 10-0. Ο Παναθηναϊκός είχε πολλά προβλήματα και η Μονακό έκανε το 10-21. Τα λάθη συνεχίζονταν και η Μονακό έκανε το 10-27. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 13-29.

Με τρίποντο του Άντριους το σκορ έγινε 16-29. Ο Γκουντάιτις σκόραρε για το 18-29, αφού είχε προηγηθεί τάπα του Πονίτκα. Ενώ η άμυνα είχε σφίξει, τα λάθη επιθετικά συνεχίζονταν και μαζί χάνονταν ευκαιρίες για μεγαλύτερη μείωση της διαφοράς. Ο Μπράουν έκανε το 18-31. Ο Γκριγκόνις με τρίποντο έκανε το 21-31. Έπειτα από νέο λάθος ο Λόιντ έκανε το 21-33 και ο Ράντονιτς κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ. Νέο λάθος στη συνέχεια (!) και 21-35… Ο Παναθηναϊκός έδειχνε αδιόρθωτος με αβίαστα λάθη και κακό μπάσκετ επιθετικά! Ηδη, η ομάδα είχε 12 λάθη κι ενώ απέμεναν 3.30 για το φινάλε του ημιχρόνου.

ΣΟΚ για Μακάμπι πριν το ΟΑΚΑ!
ΣΟΚ για Μακάμπι πριν το ΟΑΚΑ! 218.443 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Ο Πονίτκα με ωραία κίνηση έκανε το 23-35. Με τρίποντο από τον Λι το σκορ έγινε 26-35. Ο Τζέιμς έκανε το 26-37. Ο Γουίλιαμς με δυο βολές μείωσε ξανά στους 9 πόντους, αλλά πάλι ο Τζέιμς είχε απάντηση. Ο Λι σκόραρε για το 30-39. Με ωραίο αιφνιδιασμό και καλάθι του Γουίλιαμς το σκορ έγινε 32-39. Με κάρφωμα του Γουίλιαμς πριν το φινάλε, το σκορ έγινε 34-40 και το ημίχρονο έληξε με τον κόσμο να ξεσπάει και να προσπαθεί να τονώσει το ηθικό των παικτών.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με καλάθι από τη Μονακό για το 34-42. Ο Γουίλιαμς με τρίποντο έκανε το 37-42. Ο Αμερικανός με δεύτερο σερί τρίποντο έκανε το 40-42. Αμέσως, όμως, ο Ντιαλό απάντησε με γκολ – φάουλ, ενώ οι διαιτητές έδειξαν τεχνική ποινή στον Γκριγκόνις με τον Λιθουανό να φτάνει τα τέσσερα φάουλ! Το σκορ έγινε 40-46. Πάλι ο Γουίλιαμς σκόραρε για το 42-46. Ο Αμερικανός είχε φτάσει τους 18 πόντους. Ο Μπράουν απάντησε για το 42-48. Με νέο τρίποντο από τον Γουίλιαμς το σκορ έγινε 45-48, αλλά ο Τζέιμς σκόραρε για το 45-50. Ο εντυπωσιακός Γουίλιαμς έβαλε νέο τρίποντο και πήρε φάουλ! Το σκορ έγινε 49-50. Ο ίδιος ο Αμερικανός με ½ ισοφάρισε σε 50-50. Ο Γουίλιαμς είχε 24 σερί πόντους και το ΟΑΚΑ είχε πάρει «φωτιά»!

Ο Τζέιμς με τρίποντο έκανε το 50-53. Ο ίδιος ο Αμερικανός πήρε γκολ φάουλ, εκμεταλλευμένος λάθος του Παναθηναϊκού. Το σκορ έγινε 50-56. Ο Λι μείωσε στους τέσσερις. Ο Πονίτκα μείωσε σε 54-56 από ωραία ασίστ του Άντριους. Ο Οκόμπο με βολές έκανε το 54-58. Ο Μποχωρίδης σκόραρε για τρεις και το σκορ πήγε στο 57-58. Ο Γουίλιαμς με νέο καλάθι έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με σκορ 59-58. Ο Οκόμπο πήγε ξανά στις βολές για το 60-59. Στην τελευταία επίθεση ο Μαντζούκας σκόραρε για τρεις, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε.

Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με τον Πονίτκα να πηγαίνει στις βολές και να κάνει τα 61-60. Ο Λόιντ απάντησε για το 61-62. Ο Μποχωρίδης αστόχησε σε δυο σερί τρίποντα. Από λάθος του Άντριους το σκορ έγινε 61-64 και ο Ράντονιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Πονίτκα έκανε νέο λάθος και ο Οκόμπο έκανε το 61-66. Οι πράσινοι έχασαν μια ακόμη επίθεση και ακολούθησε τεχνική ποινή στον Ντιάλο με τον Πονίτκα να κάνει το 62-66. Ο ίδιος ο παίκτης δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντά, παίρνοντας το φάουλ. Με δυο βολές, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 64-66. Ο Τζέιμς με πολύ δύσκολο καλάθι έκανε το 64-68 και ακολούθησε καλάθι του Γκουντάιτις για το 66-68. Ο Ντιαλό έκανε 5ο φάουλ και αποβλήθηκε.

Ο Γκουντάιτς με ωραίο χουκ ισοφάρισε σε 68-68. Μπαίναμε πλέον στο τελευταίο 5λεπτο του ματς με τον Μποχωρίδη να παίρνει επιθετικό φάουλ. Οι πράσινοι έχασαν την ευκαιρία να προσπεράσουν, με άστοχο δίποντο του Γουίλιαμς, Ο Τζέιμς πήρε καλάθι και φάουλ και έκανε το 68-71. Κάθε επίθεση από εδώ και πέρα ήταν κρίσιμη. Ο Γκουντάιτις έχασε την μπάλα με υποψία φάουλ. Ο Πονίτκα πήρε φάουλ και πήγε στις βολές. Ο Πολωνός έκανε το 70-71. Ο Τζέιμς είχε πάρει φωτιά και με τρίποντο έκανε το 70-74. Ο Γουίλιαμς αστόχησε σε τρίποντο κι ενώ απέμεναν τρία λεπτά. Ο Τζέιμς πήρε φάουλ και πήγε στις βολές. Όλα αυτά στα 2.33.

Ο Αμερικανός αστόχησε, αλλά η Μονακό πήρε επιθετικό. Ο Τζέιμς πήρε ξανά φάουλ και πήγε στις βολές. Ο άσος της Μονακό έκανε το 70-76. Απέμεναν 2.17 για το τέλος. Ο Γκριγκόνις αστόχησε σε τρίποντο. Στη συνέχεια ο Γκουντάιτις έκανε επιθετικό φάουλ και η κατάσταση έγινε πολύ δύσκολη. Ο Λιθουανός σκόραρε για το 72-76 και ξανά ο Λιθουανός έκανε το 74-76 κι ενώ απέμεναν 49 δευτερόλεπτα. Ο Χολ κάρφωσε για το 74-78 στα 24 δευτερόλεπτα με τον Ράντονιτς να καλεί σε τάιμ άουτ. Ο Πονίτκα αστόχησε. Στα 12 δευτερόλεπτα ο Οκόμπο πήγε στις βολές και έκανε το 74-80.

Ο Λι έβαλε τρίποντο για το 77-80 στα 8 δευτερόλεπτα. Ο Λόιντ πήγε στις βολές και έκανε το 77-82. Ο Καλαϊτζάκης σκόραρε για τρεις κι ενώ απέμεναν τρία δευτερόλεπτα. Η μπάλα πήγε στον Τζέιμς ο οποίος οδηγήθηκε στις βολές. Απέμεναν 2 δευτερόλεπτα. Ο Αμερικανός με 1/2 έκανε το 80-83, αλλά το μακρινό σουτ του Καλαϊτζάκη δε βρήκε στόχο και ο Παναθηναϊκός γνώρισε νέα ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 34-40, 59-60, 80-83.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 3 (1), Λι 11 (3/5 τρίποντα), Παπαγιάννης (0/1 δίποντο σε 3’03”), Μποχωρίδης 5 (1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ, 1 λάθος), Γουίλιαμς 28 (5/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Άντριους 4 (1), Πονίτκα 12 (2/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 8/9 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη), Γκριγκόνις 7 (1), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 10 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη).

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 13 (1), Μπράουν 10 (5/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Λόιντ 9 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μπλόσομγκεϊμ (0/4 σουτ), Ντιάλο 7, Μόερμαν 3 (1/8 σουτ), Μοτιεγιούνας 2, Ουαταρά 2, Στραζέλ, Χολ 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Τζέιμς 27 (6/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη).