Βόλεϊ

«Καθάρισαν» τα φίνα κορίτσια τον Ολυμπιακό!

Με επιβλητική εμφάνιση τα «φίνα κορίτσια» του Παναθηναϊκού επικράτησαν με 3-0 του Ολυμπιακού στον «Αγ. Θωμά».

Σε εξαιρετική βραδιά βρέθηκαν οι πρωταθλήτριες Ελλάδας που νίκησαν με άνεση τις «ερυθρόλευκες» με 3-0 και ρέφαραν κατά κάποιο τρόπο την ήττα από τον ΠΑΟΚ με 3-1 στη Θεσσαλονίκη στην πρεμιέρα.

Το «τριφύλλι» έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο του και έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στο τρίποντο κάτι άλλωστε που μαρτυράνε και τα σκορ στα σετ.

Στο αγωνιστικό μέρος ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι και πήρε μεγάλο προβάδισμα από νωρίς με 7-2 χάρη σε συνεχόμενες επιτυχημένες επιθέσεις κυρίως με την Ανθούλη.

LIVE STREAMING: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός
LIVE STREAMING: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1.548 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Οι «πράσινες» επένδυσαν σε αυτή την διαφορά καθώς δεν έπεσαν ποιοτικά και τελικά πήραν το σετ με σχετική άνεση με 25-19.

Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο σετ με το «τριφύλλι» να είναι καταιγιστικό και να παίρνειο πόντους με όλους τους τρόπους. Παράλληλα στην άμυνα με συγκέντρωση και υπομονή δεν επέτρεψε τους εύκολους πόντους και τελικά το κατέκτησε άνετα με 25-18.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενες αιφνιδίασαν και εκμεταλλεύτηκαν κάποιες στιγμές αδράνεις με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα με 3-6. Παρόλα αυτά ο ΠΑΟ είχε άμεσες απαντήσεις και πήρε επιτόπου το προβάδισμα με 7-6 και στην συνέχεια με 10-6.

Από κει και πέρα το ματς είχε πάρει το δρόμο της…λήξης και ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το σετ με 25-16.

Διαιτητές ήταν οι Κουτσούλας, Ράντσιου, και Παρατηρητής του αγώνα: Γεωργουλέας, Παρατηρητής διαιτησίας ήταν ο  Ράπτης και επόπτες: Αρβανίτης, Ζαρμπίνης, Γραμματεία: Μπίτσικα. Διακύμανση: 1ο σετ: 8-3, 16-10, 21-13, 25-19 2ο σετ: 8-3, 16-13, 21-15, 25-18 3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-14, 25-15 .

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 50 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 30 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-18, 25-15) σε 72′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 7 (5/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανάε 12 (10/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρότους 3 (3/13 επ., 73% υπ. – 45% άριστες), Παπαφωτίου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ανθούλη 24 (22/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μέντιτς 11 (8/12 επ., 3 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 75% υπ. – 50% άριστες), Μεταξά 1 (1/1 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 7 (4/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γουίντερς 5 (5/14 επ., 58% υπ. – 27% άριστες), Όλμπρεχτ 1 (1/2 επ.), Σάλας 4 (4/8 επ., 59% υπ. – 41% άριστες), Κούμπουρα 15 (13/35 επ., 2 άσσοι), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 54% υπ. – 31%), Αντωνακάκη (λ, 67% υπ. – 50% άριστες), Γιώτα 1 (1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 2 (2/4 επ., 67% υπ. – 17% άριστες).

Σε δήλωση του ο τεχνικός του Παναθηναϊκού Μπράνκο Γκάιτς «Δεν νομίζω ότι κάναμε τέλειο ματς αλλά σίγουρα κάναμε πολλά καλά πράγματα και βελτιωνόμαστε συνεχώς.

Δείξαμε ότι μπορούμε να αντιμετωπίσουμε αντιπάλους όπως ο Ολυμπιακός με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και να παίξουμε εύκολα. Πιστεύω ότι η ομάδα θα γίνει ακόμα καλύτερη στην πορεία.

Θέλουμε να γίνει η ομάδα πιο δυνατή στο μπλοκ αλλά νομίζω αυτό που πρέπει είναι να αντιληφθούν όλες οι παίκτριες τη φιλοσοφία του Παναθηναϊκού ως Σύλλογος.

Το βάρος της φανέλας και η ιστορία του είναι τεράστια και τον ακολουθούν εκατομμύρια φίλαθλοι. Για την Ανθούλη νομίζω είναι η μεγαλύτερη της νίκη και σίγουρα μπορεί να γίνει ακόμα καλύτερη. Έχει πολλά πράγματα να βελτιώσει και σε συνδυασμό με τη βοήθεια της υπόλοιπης ομάδας να πάει ακόμα καλύτερα».

Μάρθα Ανθούλη «Νομίζω είναι η πρώτη φορά που κάνω μια τέτοια νίκη στην καριέρα μου και δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμα. Σαν ομάδα ξέραμε τι πρέπει να κάνουμε και η κάθε μία είχε τον ρόλο της. Μιλούσαμε μεταξύ μας συνεχώς κατά την διάρκεια του ματς και είχαμε καλή συνεννόηση. Την πρώτη αγωνιστική με τον ΠΑΟΚ ηττηθήκαμε αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα είναι αρχή και προχωράμε».