Παναθηναϊκός: Άνετη νίκη στη Λαμία

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Παναθηναϊκού νίκησε 3-0 σετ εκτός έδρας τη Λαμία για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινες» πήγαν με… φόρα από τη νίκη επί του Ολυμπιακού και με συνοπτικές διαδικασίες επικράτησαν άνετα της ομάδας της Φθιώτιδας. Το «τριφύλλι» κυριάρχησε στο παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος και πήρε αυτό που ήθελε με ευκολία.

Στο πρώτο σετ οι «πράσινες» ξεκίνησαν με προβλήματα στην υποδοχή, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στη Λαμία να προηγηθεί με 5-2. Ο Παναθηναϊκός, πολύ γρήγορα ανέβασε την απόδοσή του και πιέζοντας από το σερβίς πήρε το προβάδισμα με 8-6, αλλά Λαμία συνέχισε να είναι ιδιαιτέρως ανταγωνιστική στο πρώτο σετ ακολουθώντας κατά πόδας το «τριφύλλι» (11-12).

Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενες με καλές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκαν με 12-16, αλλά και πάλι η μαχητική Λαμία με άσσο της Λίβινγκστον μείωσε στο ελάχιστο τη διαφορά (16-17), αναγκάζοντας τον Μπράνκο Γκάιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Στην τελική ευθεία του σετ οι «πράσινες» έβγαλαν στο παρκέ την ποιότητά τους και έφτασαν στο 21-25, κάνοντας το 0-1 στα σετ.

ΜΠΑΜ με Χαντάβα!
ΜΠΑΜ με Χαντάβα! 391 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο σετ μπήκε ακόμα καλύτερος από το πρώτο. Οι «πράσινες» αφού μπήκαν μπροστά με 2-5, συνεχίζοντας να έχουν σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση μεγάλωσαν ακόμα περισσότερο το προβάδισμα τους με 8-13.

Η Λαμία δεν είχε πλέον το ανταγωνιστικό πρόσωπο του πρώτου σετ και έτσι, ξεκούραστα το «τριφύλλι» έφτασε στο 10-17, βάζοντας στο παιχνίδι του και το μπλοκ. Ο Παναθηναϊκός έφτασε πολύ εύκολα στο 15-25, «γράφοντας» το 0-2 στα σετ.

Στους πρώτους πόντους του τρίτου σετ το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (8-8) και τον Μπράνκο Γκάιτς να ζητάει τάιμ άουτ. Τα προβλήματα στην υποδοχή του Παναθηναϊκού είχαν κάνει και πάλι την εμφάνισή τους και οι γηπεδούχες δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη προσπερνώντας με 10-8 και 14-10, αναγκάζοντας έτσι τον Σέρβο προπονητή του «τριφυλλιού» να καλέσει και πάλι τάιμ άουτ.

Το «τριφύλλι» έφτασε στην τελική ευθεία του σετ όντας πίσω στο σκορ με 20-17, αλλά εκεί με μαχητική ψυχή τα «φίνα κορίτσια» κατάφεραν να μειώσουν σε 21-20 και να ξαναμπούν στο σετ. Τα εξαιρετικά σερβίς της Γκρότες είχαν συμβάλει στην επιστροφή του Παναθηναϊκού και με άσσος της Ολλανδέζας ακραίας διαμορφώθηκε το 21-23. Οι «πράσινες» είχαν την ουσία στους τελευταίους πόντους και με πλασέ της Ανθούλη έκαναν το 22-25, πήραν και το τρίτο σετ, φεύγοντας από τη Φθιώτιδα με τη νίκη με 0-3 σετ.

Τα σετ: 21-25, 15-25, 22-25.

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Ρωσσιάδου 3 (3/7 επ.), Μέμπους 5 (2/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Περέιρα 11 (11/24 επ.), Βαρμπάνοβα 5 (4/19 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 8% άριστες), Λίβινγκστον 11 (8/27 επ., 3 άσσοι, 56% υπ. – 18% άριστες), Μητακίδου 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 57% υπ. – 29% άριστες), Κουτρουμπή, Κτιστάκη, Γκόλτσιου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 6 (5/9 επ., 1 άσσος), Ανάε 10 (9/18 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 24% άριστες), Γκρόθες 7 (6/13 επ., 1 άσσος, 67% υπ. – 33% άριστες), Παπαφωτίου 3 (3/4 επ.), Ανθούλη 16 (13/29 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μέντιτς 11 (6/7 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 67% υπ. – 56% άριστες), Νικολογιάννη, Μεταξά 1 (1 μπλοκ).