Ερασιτέχνης

«Πράσινες» βάσεις πρόκρισης για τους «16»!

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε της τσεχικής Οντολένα με 3-0 σετ στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι με τη θερμή συμπαράσταση των οπαδών του και είναι με το ένα πόδι στους «16» του Challenge Cup.

Μια σπουδαία και σημαντική νίκη πραγματοποίησε το «τριφύλλι» κόντρα στην Οντολένα και φάνηκε ότι άφησε πίσω του την κακή παρένθεση της ήττας από τον Μίλωνα πριν από λίγες ημέρες.

Οι «πράσινοι» έπαιξαν πολύ καλό βόλεϊ σε μεγάλα χρονικά διαστήματα και επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στο συγκεκριμένο ζευγάρι και πλέον χρειάζεται μόλις δύο σετ για την πρόκριση.

Στο πρώτο σετ οι «πράσινοι» δυσκολεύτηκαν στους πρώτους πόντους αφού στην αρχή του βάδιζαν μαζί με τον αντίπαλο στο σκορ και ήταν 9-9.

“Έλιωσε” τον Ολυμπιακό στο καμίνι της Λεωφόρου!
“Έλιωσε” τον Ολυμπιακό στο καμίνι της Λεωφόρου! 1.194 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Κατάφεραν να πάρουν μικρό προβάδισμα μετά τα μισά του σετ με 14-12 και 18-16 και στους κρίσιμους πόντους από εκεί και πέρα οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ήταν πολύ προσεκτικοί σε άμυνα και επίθεση και το κατέκτησαν με 25-19.

Το δεύτερο σετ ήταν ένας μονόλογος για τον Παναθηναϊκό αφού οι φιλοξενούμενοι αντιστάθηκαν μόνο στους πρώτους πόντους στο 3-3.

Η συνέχεια ανήκε στο «τριφύλλι» ολοκληρωτικά  και στο 10-6 μάλιστα μπήκε και το γκολ στο Αγρίνιο και στο άκουσμα του ξεσηκώθηκε ολόκληρο το γήπεδο με αποτέλεσμα ο ενθουσιασμός να μεταφερθεί και στην ομάδα και είναι χαρακτηριστικό ότι το σετ ολοκληρώθηκε με 25-14.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ ο ΠΑΟ ήταν και πάλι σοβαρός και παρά την ύστατη προσπάθεια της ομάδας από την Τσεχία να πάρει ότι μπορεί από το ματς, ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια και κατέκτησε και αυτό το σετ με 25-19.

Τα σετ: 25-19 25-14, 25-19

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 9 (7/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Πετρέας 8 (2/6 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Γιάκομπσεν 1 (1 μπλοκ), Ρανγκέλ 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 7 (7/12 επ., 60% υπ. – 30% άριστες), Ερνάντεζ 18 (16/25 επ., 2 άσσοι) / Γκρουμούσας (λ, 41% υπ. – 18% άριστες), Μπάσης.

ΟΝΤΟΛΕΝΑ ΒΟΝΤΑ (Μάρτσιν Κρις): Κάρμοντι 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Χλάντικ 12 (11/23 επ., 1 άσσος), Σουλτς 4 (4/13 επ., 33% υπ. – 0% άριστες), Τσάνσι, Σβόμποντα 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 47% υπ. – 24% άριστες), Χόρακ 1 (1/3 επ.) / Γιέζεκ (λ, 58% υπ. – 21% άριστες), Χάντραβα (λ), Σεβαλιέ 2 (2/6 επ.), Τόμαν, Γιατσνίτσκι, Τσούκουρ, Φεράρο 1 (1/2 επ.).