Νίκησε αλλά έχασε βαθμό στην Ορεστιάδα ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός έφυγε με τη νίκη από την Ορεστιάδα με 3-2 σετ, ωστόσο έχασε έναν βαθμό.

Οι «πράσινοι» πήραν τη νίκη απέναντι σε έναν πολύ ανταγωνιστικό αντίπαλο και κοιτάζουν πλέον το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, το Σάββατο 26 Νοεμβρίου στις 21:30 στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε νωχελικά στο ματς και δε μπόρεσε να βρει λύσεις στο πρώτο σετ κόντρα στον Άθλο που προηγήθηκε 1-0 (25-20).

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟ άλλαξε πρόσωπο και με τον Ερνάντεζ στο σερβίς έχτισε διαφορά +5 (5-10) την οποία ανέβασε στους 8 (16-24) για να έρθει η ισοφάριση σε 1-1 (16-25).

Ολικό rebuilding: Αλλάζουν και 4 ξένοι του Παναθηναϊκού
Ολικό rebuilding: Αλλάζουν και 4 ξένοι του Παναθηναϊκού 2.038 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Οι «πράσινοι» στη συνέχεια διατήρησαν το ρυθμό τους και έχοντας βελτιώσει την υποδοχή και το μπλοκ τους κατάφεραν να πάρουν το σετ (17-25) και να προσπεράσουν με 2-1.

Το τέταρτο σετ ήταν αρκετά αμφίρροπο στην αρχή με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Ο Άθλος πέρασε μπροστά με +3 (12-9) αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 12-12 και ο Φράγκος διαμόρφωσε το 12-13. Οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά μπροστά με +2 (18-16) σε κρίσιμο σημείο. Ο Ερνάντεζ μείωσε στον πόντο (20-19) αλλά και πάλι ο Άθλος με σερί 3-0 προηγήθηκε (23-19). Δύο συνεχόμενοι πόντοι του Ρανγκέλ έκαναν το 23-21 αλλά τελικά ήρθε η ισοφάριση σε 2-2 (25-22).

Στο τάι μπρέικ οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν (5-8) ενώ με καθαρό μυαλό κατάφεραν να τελειώσουν το σετ με 12-15.

Τα σετ: 25-20, 16-25, 17-25, 25-22, 12-15