Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός με σούπερ Παπαγιάννη

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες, μιας και επικράτησε της Καρδίτσας με 99 -82 εκτός έδρας, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να πραγματοποιεί μια τρομερή εμφάνιση.

Η διαφορά δυναμικότητα αποτυπώθηκε από το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός ήθελε να βάλει από νωρίς ένα τέλος στην υπόθεση της νίκης και παρά το συνεχόμενο rotation του Ράντονιτς δεν έχασε τον ρυθμό που προσπάθησε να επιβάλλει. Μπορεί κάποιες ατομικές ενέργειες των Μπεχάιμ και Γόντικα να κρατούσαν την Καρδίτσα στις διψήφιες παρυφές αλλά οι περισσότερες λύσεις των «πρασίνων» και η ευστοχία σε δίποντα (5/5 στο δεκάλεπτο) και τρίποντα (4/7 στο δεκάλεπτο) του είχαν κρατήσει σταθερά το προβάδισμα στο σκορ (19-27 στην α’ περίοδο).

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στη δεύτερη περίοδο δεν ήταν ιδανικό επιτρέποντας στην Καρδίτσα να κατεβάσει στη διαφορά σε 23-29 στο 12’. Γρήγορα όμως οι «πράσινοι» επανήλθαν σε διψήφια διαφορά (23-35 στο 14’),την ώρα που ο Λι έχει φτάσει ήδη στους 12 πόντους, όσους και η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες. Η επιστροφή των Παπαγιάννη και Ουίλιαμς στο παρκέ βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να «γράψει» το +16 (23-39 στο 15’) και στη συνέχεια για πρώτη φορά το +21 (27-48 στο 17’) με τρίποντο του Μποχωρίδη. Η Καρδίτσα δεν έδειχνε ικανή να βάλει δύσκολα στο «τριφύλλι», που αφού έφτασε τη διαφορά στο +25 (31-56), πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενο με 38-57, έχοντας τους Παπαγιάννη, Λι και Μποχωρίδη με 12 πόντους έκαστο!

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο εντυπωσιακός Παπαγιάννης, που είχε 7/7 δίποντα στο ματς, διαμόρφωσε το 41-62, στέλνοντας και πάλι τον Παναθηναϊκό στο +21. Η Καρδίτσα μείωσε για λίγο σε 45-63 στο 23′, με τον αρχηγό του «τριφυλλιού» να είναι απλά ασταμάτητος, να φτάνει τους 16 πόντους με 8/8 δίποντα και να διαμορφώνει το 45-67 στο 25′. Στο 27′ η Καρδίτσα αντέδρασε, εκμεταλλεύτηκε το χαλάρωμα των «πράσινων» και με σερί 5-0 μείωσε σε 52-69 με τον Μπέιτμον να φτάνει τους 10 πόντους. Ο Αμερικανός άσος στο 28′ έστειλε τους γηπεδούχους ακόμα πιο κοντά (54-69), με το επιμέρους σκορ να φτάνει το 7-0 και τον Γ. Καλαϊτζάκη να «σπάει» το σερί στο 29′ για το 54-71 και τον Μποχωρίδη στο 30′ να κάνει το 56-76, για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 59-76.

«Κρούση» της Μακάμπι στη Euroleague για τα ματς του Βελιγραδίου – Τι ζητούν οι Ισραηλινοί! 19.237 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Με την έναρξη του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου η Καρδίτσα μπήκε με τη λογική να πιέσει πολύ στην άμυνα για να καταφέρει να μπει και πάλι στο ματς. Η ομάδα του Αγγέλου κατάφερε να μειώσει σε 65-78 στο 32’, ωστόσο οι «πράσινοι» γρήγορα έκοψαν τον αέρα στους γηπεδούχους παίρνοντας βοήθειες από τους Μαντζούκα και Γ. Καλαϊτζάκη που διαμόρφωσε το 68-85 στο 34’. Τo 70-90 στο 35’ δεν άφηνε περιθώρια για την αμφισβήτηση του νικητή, που θα ήταν ο Παναθηναϊκός. Το μόνο που απέμενε στο 5λεπτο για τη λήξη του ματς, ήταν να φανεί εάν ο Παναθηναϊκός θα ξεπερνούσε τους 100 πόντους. Οι «πράσινοι» πήραν εν τέλει τη νίκη με τελικό σκορ 82-99.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 38-57, 59-76, 82-99

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Αγγέλου): Μπεχάιμ 15 (3), Μπέιτμον 22 (6/12 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Αγραβάνης 8 (2), Ντελόριε 11 (1), Αθηναίου 13 (3/6 τρίποντα, 5 ασίστ, 5 λάθη), Τσούκας 2, Γόντικας 10 (5/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Αλεξιάδης, Πεφάνης 1

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 6 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Γουόλτερς, Λι, Παπαγιάννης 20 (10/10 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ) , Γουίλιαμς 6 (2), Γ. Καλαϊτζάκης 14 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Πονίτκα 6 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Μαντζούκας 6 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Γκουντάιτις 10 (3/3 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ)