«Καθάρισε» την Θέτιδα Βούλας

Η ομάδα βόλεϊ των Γυναικών του Παναθηναϊκού είχε εύκολο απόγευμα κόντρα στην Θέτιδα Βούλας, καθώς επικράτησε με 3-0 σετ.

Οι «πράσινες» ήταν σοβαρές από την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και έφτασαν σε ένα εύκολο τελικά τρίποντο.

Η Θέτιδα Βούλας είναι μια ομάδα που δυσκολεύει τους αντιπάλους φέτος ωστόσο το «τριφύλλι» δεν τους επέτρεψε να κάνουν κάτι. Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά και συγκεντρωμένα και δεν επέτρψε στον αντίπαλο να κάνει όνειρα κατάκτησης του σετ.

Το «τριφύλλι» πήρε γρήγορο προβάδισμα με 7-4 και εν συνεχεία με 11-5 και οι συνεχόμενες επιτυχημένες επιθέσεις έφεραν το ματς στο 21=-11 για να κατακτηθεί τελικά το σετ με 25-17.

Να «τελειώσει» την υπόθεση πρόκριση
Να «τελειώσει» την υπόθεση πρόκριση 400 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι το 7-7 ωστόσο στα κρίσιμα σημεία οι «πράσινες» δήλωσαν παρούσες και με καλές άμυνες πήραν προβάδισμα 14-10 που στην πορεία το μετέτρεψαν σε 19-13. Το δεύτερο σετ κατέληξε στις «πράσινες» με 25-18.

Σε ότι αφορά το τρίτο σετ οι φιλοξενούμενες αιφνιδίασαν με 1-3 και κατόπιν με 4-8. Το «τριφύλλι» κάπου εκεί αφυπνίστηκε και με συνεχόμενες επιθέσεις και μπλοκ το ισορρόπησε σε 12-12.Με προσοχή στην άμυνα και δυνατό μπλοκ το σκορ πήγε στο 19-15 και τελικά κατακτήθηκε με 25-20.

Η γνώμη του πάγκου

Μπράνκο Γκάιτς (προπονητής Παναθηναϊκού): «Στα δύο πρώτα σετ παίξαμε όπως έπρεπε, αλλά στο τρίτο σετ είχαμε έλλειψη συγκέντρωσης και δώσαμε κάποια δικαιώματα. Ήταν ένα δύσκολο ματς αφού κι οι δύο προερχόμασταν από ευρωπαϊκά ματς και εύχομαι να περάσουν και οι δύο ομάδες»

Γιώργος Ρούσης (προπονητής Θέτιδας): «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στις αθλήτριες μου αν και θα ακουστεί παράξενο μετά από τέτοιο αποτέλεσμα. Όμως οι περισσότερες αντιμετώπιζαν πρόβλημα τραυματισμού ή ήταν άρρωστες. Ήταν μια πολύ δύσκολη εβδομάδα και συνεχίζει να είναι καθώς έχουμε το ταξίδι στην Πολωνία. Προσπαθήσαμε σήμερα ιδιαίτερα στο τρίτο σετ αλλά το έργο μας ήταν πολύ δύσκολα».

Διαιτητές: Κουτσούλας, Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Σπίγγου, Σταθοπούλου, Γραμματεία: Οικονόμου Δ..