Μυθική… Παναθηναϊκή ανατροπή στο «καυτό» ο ΟΑΚΑ με σούπερ Μπέικον και Λι!

Ο Παναθηναϊκός των πολλών προβλημάτων βρέθηκε να χάνει με 15 πόντους από την Αρμάνι, αλλά με εντυπωσιακή ανατροπή πήγε πρώτα το ματς στην παράταση και στη συνέχεια νίκησε με 90-77. Τέταρτη σερί επικράτηση για το τριφύλλι που είχε εντυπωσιακούς Μπέϊκον και Λι και ένα ΟΑΚΑ στο πόδι από 12.000 οπαδούς! Στο 6-6 το πράσινο ρεκόρ.

Μυθική... Παναθηναϊκή ανατροπή στο «καυτό» ο ΟΑΚΑ με σούπερ Μπέικον και Λι!

Ο Μπέικον ήταν εξωπραγματικός και καθοριστικός αφού με ρεκόρ καριέρας σημείωσε 31 πόντους! Ρεκόρ καριέρας και από τον σπουδαίο Λι με 22 πόντους, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Ο Παναθηναϊκός, δίχως τον τραυματία Γουόλτερς, αλλά και τον νεαρό Μαντζούκα, άρχισε νευρικά το παιχνίδι στην επίθεση με αποτέλεσμα να μη σκοράρει εύκολα. Έπειτα από 4 λεπτά το σκορ ήταν 3-4 με το τριφύλλι να ψάχνει να βρει το δικό του μομέντουμ. Αμυντικά οι «πράσινοι» τα πήγαιναν πολύ καλά, αλλά έπρεπε να βρουν ρυθμό στην απέναντι πλευρά του παρκέ. Με τρίποντο του Παπαγιάννη το σκορ έγινε 6-4.

Πόσο κοστίζει το «Tony Montana» μπουφάν του Δημήτρη Γιαννακόπουλου
Πόσο κοστίζει το «Tony Montana» μπουφάν του Δημήτρη Γιαννακόπουλου 30.054 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Η Αρμάνι με ένα μικρό σερί προηγήθηκε 6-11. Ο Μπέικον με… ακροβατικό μείωσε στους 3 πόντους για να ανοίξει λογαριασμό. Ο Πονίτκα συνδέθηκε κι αυτός με το καλάθι για το 10-14. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε καλή απόδοση και η Αρμάνι έκανε το 11-20, αναγκάζοντας τον Ράντονιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Με καλάθι του Γ. Καλαϊτζάκη στον αιφνιδιασμό το σκορ έγινε 13-20 με τους διαιτητές στη συνέχεια να «ανακαλύπτουν» φάουλ του νεαρού! Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 13-22.

Η Αρμάνι ξέφυγε με 11 (14-25) και ήταν αναγκαία η πράσινη αντίδραση. Ο Μπέικον με γκολ φάουλ έκανε το 17-25. Οι Ιταλοί άρχισαν να παίρνουν μαζεμένα επιθετικά ριμπάουντ κι αυτό ήταν πρόβλημα διότι είχαν δεύτερες και τρίτες ευκαιρίες. Ο Μήτρου Λονγκ έκανε το 17-27, ενώ η διαφορά πήγε και στους 14 πόντους για το 17-31. Οι πράσινοι είχαν ξεκάθαρο επιθετικό πρόβλημα με κακές επιλογές και η έλλειψη Γουόλτερς ήταν εμφανής. Ο Μπέικον με βολές έκανε το 19-31.

Ο Γουίλιαμς πήρε ωραία προσπάθεια για το γκολ – φάουλ και το 22-31. Ο Μπάρον με τρίποντο έκανε το 22-34. Ο Μπέικον ξανά μείωσε στους 10 πόντους, και έγινε διψήφιος. Ο ασταμάτητος Αμερικανός με γκολ – φάουλ, έπειτα από δύσκολη προσπάθεια, έκανε το 28-34. O Ντεσόν Τόμας έκανε το 28-37 για να μειώσει με δίποντο ο Καλαϊτζάκης. Ο Τόμας, όμως, ξανά έκανε το 30-39. Ο Καλαϊτζάκης σκόραρε για τρεις για το 33-39. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 33-42.

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με καλάθι του Λι για το 35-42 και ο Μπέικον έκανε το 37-42. Οι πράσινοι έχασαν δυο σερί επιθέσεις και η Αρμάνι έκανε το 37-48 με δυο τρίποντα. Ο Γουίλιαμς σκόραρε για το 39-50, αλλά με τρίποντο του Λονγκ το σκορ πήγε στο 39-53. Η Αρμάνι έκανε το 40-55 και ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ κακός και στις δυο πλευρές του παρκέ.

Ο Πονίτκα σκόραρε για το 42-55. Με τρίποντο του Λι το σκορ έγινε 45-57, αλλά ακόμη υπήρχε δρόμος με το τριφύλλι να χάνει με τραυματισμό στον αστράγαλο και τον Μποχωρίδη. Ο Πονίτκα σκόραρε με τρίποντο για το 48-57. Ο Μπέικον μείωσε περισσότερο σε 50-57 και οι 12.000 φίλοι του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ είχαν ξεσηκωθεί. Ο Λι με δυο βολές έκανε το 52-57. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 52-59, χάρη σε καλάθι του Χάινς σε νεκρό χρόνο.

Ο Παναθηναϊκός έπρεπε να βγάλει τελική αντίδραση για να διεκδικήσει το παιχνίδι. Ο Γκουντάιτις έκανε το 54-61, αλλά η Αρμάνι βρήκε τρίποντο για το 54-64. Ο Λι πήρε γκολ φάουλ και το σκορ έγινε 57-64. Ο Γουίλιαμς με δυο βολές έκανε το 59-64 και ο Γκουντάιτις μείωσε στο 61-64. Ο Μπέικον με εντυπωσιακή προσπάθεια έκανε το 63-64, αλλά η Αρμάνι απάντησε με τρίποντο για το 63-67. Ο Μπέικον πήγε στις βολές και με ½ έκανε το 64-67. Ο Ντέιβιτς με τρίποντο έκανε το 64-70.

Ο Γκουντάιτις έκανε το 65-70 με ½ βολές ξανά για τον Παναθηναϊκό. Απέμεναν 3’ και 15’’ δευτερόλεπτα με τους πράσινους να ψάχνουν ολική ανατροπή. Ο Μέλι έκανε το 65-72. Ο Λι σκόραρε για το 67-72. Ο Αμερικανός έκλεψε, αλλά αστόχησε σε τρίποντο. Ο Μπέικον, όμως, βρήκε στόχο έξω από τα 6,75 για το 70-72. Απέμενε 1’ και 30’’ στο ΟΑΚΑ. Η άμυνα βγήκε, αλλά ο Μπέικον αστόχησε σε τρίποντο και χάθηκε η ευκαιρία για προσπέρασμα. Απέμεναν 48’’ για τη λήξη. Ο Λι ύψωσε για τον Παπαγιάννη, ο οποίος κάρφωσε για το 72-72 κι ενώ απέμεναν 8’’. Ο Καλαϊτζάκης πήρε επιθετικό φάουλ και η κατοχή πέρασε στον Παναθηναϊκό κι ενώ απέμεναν 2,5’’ για το τέλος μέσα σε πανδαιμόνιο στο ΟΑΚΑ! Ο Μπέικον αστόχησε σε τρίποντο και το ματς πήγε στην παράταση.

Η παράταση άρχισε με καλάθι του Ντέιβιτς για το 72-74. Ο Λι με δυο βολές ισοφάρισε σε 74-74. Η Αρμάνι έκανε λάθος και η μπάλα πέρασε ξανά στο τριφύλλι. Με καλάθι του Μπέικον το σκορ έγινε 76-74. Στο παρκέ του ΟΑΚΑ γινόταν μεγάλη μάχη με τον Παναθηναϊκό να θέλει να ολοκληρώσει μια μεγάλη ανατροπή. Η Αρμάνι μείωσε με μια βολή του Μήτρου Λονγκ. Ο Μπέικον έκανε το 78-75, πετυχαίνοντας δεύτερο σερί καλάθι και φτάνοντας τους 28 πόντους. Απέμενε 1’ και 35’’ για το τέλος με τον Πονίτκα να χρεώνεται με πέμπτο φάουλ σε μια… περίεργη φάση. Στο challenge, οι διαιτητές άλλαξαν την απόφαση αφού ο Πονίτκα ήταν στημένος και η μπάλα πέρασε στον Παναθηναϊκό.

Ο εκρηκτικός Λι, που μαζί με τον Μπέικον ήταν κορυφαίοι, πήρε το φάουλ για δυο βολές. Ο Αμερικανός έκανε το 80-75. Η άμυνα βγήκε ξανά και οι πράσινοι πήραν ξανά την κατοχή σε λιγότερο από ένα λεπτό! Ο Μπέικον με τρίποντο έκανε το 83-75 και στη συνέχεια έκλεψε την μπάλα για να γίνει το 85-75. Οι πράσινοι πήραν μια σπουδαία επικράτηση με τελικό σκορ 90-77, χάρη σε τρίποντο του Λι στο φινάλε και έφτασαν στην 4η σερί τους νίκη, πηγαίνοντας στο 6-6.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 33-42, 52-59, 72-72 90-77 (παρ.)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 5 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Λι 22 (3/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 10/11 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Παπαγιάννης 7 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 9 (0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μπέικον 31 (9/12 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 7/9 βολές, 7 ριμπάουντ), Πονίτκα 8 (1/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη), Γκουντάιτις 6 (3 ριμπάουντ)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέιβις 13 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Λουγουαγού-Καμπαρό 15 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 16 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 5 λάθη), Μέλι 7 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ρίτσι, Χολ 7 (1), Μπαλντάσο, Χάινς 8 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ)