Στον πρώτο αγώνα το «τριφύλλι» είχε νικήσει 3-2 σετ στο κλειστό του Αγίου Θωμά, επομένως όποια ομάδα πάρει καθαρή νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ θα προκριθεί στους ημιτελικούς όπου περιμένει ο Μίλωνας.

Εάν ο Παναθηναϊκός νικήσει 3-2 σετ παίρνει και πάλι την πρόκριση, ενώ εάν ο ΠΑΟΚ επικρατήσει με 3-2 σε θα παιχτεί έξτρα χρυσό σετ 15 πόντων για την πρόκριση.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν σήμερα στον τελευταίο αγώνα του 2022, αλλά και στον πρώτο του 2023, καθώς θα βρεθούν αντίπαλοι και στο Super Cup που θα γίνει στο Ηράκλειο στις 4 Ιανουαρίου 2023.

Σε 76 αγώνες πρωταθλήματος ο Παναθηναϊκός προηγείται στις νίκες του ΠΑΟΚ με 47-29. Διαιτητές του σημερινού αγώνα θα είναι οι Παπαδογούλας και Ισκάς.