Μέγας Παναθηναϊκός μέσα στο Παλατάκι!

Ο Παναθηναϊκός είδε τον ΠΑΟΚ να του παίρνει το πρώτο σετ και στη συνέχεια αφυπνίστηκε, έβαλε μπροστά τις μηχανές και με σπουδαία εμφάνιση πέρασε (3-1) από το «Παλατάκι», πανηγυρίζοντας πανάξια την πρόκριση στα ημιτελικά του League Cup.

Οι «πράσινοι» παρότι βρέθηκαν πίσω με 1-0 σετ πέρασαν σε αντεπίθεση διάρκειας και ανέτρεψαν το σκορ, πανηγυρίζοντας  την πρόκριση στον ημιτελικό. Στο άλλο ημιτελικό ζευγάρι θα παίξουν Φοίνικας ΟΝΕΧ – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

Οριστικό για… Βοτανικό!
Οριστικό για… Βοτανικό! 2.293 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά στο πρώτο σετ και προηγήθηκε με +4 (5-9) διατηρώντας τον έλεγχο μέχρι την ισοφάριση σε 18-18 από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος πέρασε μπροστά στη συνέχεια (20-19). Οι «πράσινοι» απάντησαν με Κόβαρ και Ερνάντεζ για το 23-24 αλλά ο Ράπτης ισοφάρισε ξανά (24-24) για λογαριασμό των γηπεδούχων που κατέκτησαν τελικά το πρώτο σετ με 26-24.

Στο δεύτερο σετ το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια μέχρι να περάσει μπροστά ο ΠΑΟ με +2 (10-12) και να «χτίσει» μια διαφορά +4 (16-20). Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει σε 20-21 αλλά ο Πετρέας κέρδισε έναν κομβικό πόντο για το 21-23. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 23-23 κι εν συνεχεία σε 24-24 αλλά  η εξέλιξη ήταν διαφορετική σε αυτό το σετ. Ο Ρανγκέλ έκανε το 25-26 και ο Ερνάντεζ με άσσο τέλειωσε το σετ (25-27) για την ισοφάριση σε 1-1 σετ.

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε και στο τρίτο σετ ο ΠΑΟ και κατάφερε να προηγηθεί με +4 (9-13) και να διατηρήσει το προβάδισμα (16-21). Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 21-22 αλλά με ψυχραιμία οι «πράσινοι» διαμόρφωσαν το 21-24 για να τελειώσει το σετ (21-25) ο Φράγκος, δίνοντας το προβάδισμα 1-2 σετ στον Παναθηναϊκό.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε 4-1 αλλά οι «πράσινοι» ανέβασαν στροφές και ισοφάρισαν σε 5-5 με τον Φράγκο. Στη συνέχεια με εντυπωσιακό σερί 0-5 ο ΠΑΟ πέρασε μπροστά με +4 (6-10) κι εν συνεχεία με +10 (7-17). Έχοντας επιβάλλει τον ρυθμό τους οι αθλητές του κόουτς Ανδρεόπουλου «καθάρισαν» το σετ 13-25 και το ματς με 1-3.

Τα σετ: 26-24, 25-27, 21-25, 13-25.

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόσκσι): Γιόρνα 9π. (8/16επ., 1 μπλοκ, 53%υπ., 26%αρ.), Κόστα 9 (5/14επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Γουόλς 2 (2 άσσοι), Βουλκίδης 9 (8/10επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 16 (15/32επ., 35%υπ., 24%αρ.), Βαν ντε Ντρις 12 (10/31επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ. – 74%υπ., 47%αρ.), Τακουρίδης, Γάτσης, Μπούτος 1 (1/1επ.), Μούχλιας 2 (2/4επ.), Ηλίας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κοβάρ 18 (17/31επ., 72%υπ., 39%αρ.), Πετρέας 9 (6/12επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γιάκομπσεν, Ρανγκέλ 16 (12/16επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Φράγκος 12 (11/12, 63%υπ., 37%αρ.), Ερνάντεζ 23 (20/35επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Ζήσης (λ. – 56%υπ., 28%αρ.), Μπάσης, Μάρκου, Γεωργίου.