Αυτός δεν είναι Παναθηναϊκός!

Αποκαρδιωτικός, αδούλευτος, χωρίς πλάνο με παίκτης φοβισμένος πλην Μπέικον! Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς θύμιζε Παναθηναϊκό μόνο από τις φανέλες και γνώρισε βαριά ήττα από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ με σκορ 95-71 . Στο 6-10 το ρεκόρ του "τριφυλλιού". Ξέσπασε σε αποδοκιμασίες αγανάκτησης ο κόσμος.

Αποκαρδιωτικός, αδούλευτος, χωρίς πλάνο με παίκτης φοβισμένος πλην Μπέικον! Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς θύμιζε Παναθηναϊκό μόνο από τις φανέλες και γνώρισε βαριά ήττα από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ με σκορ 95-71 . Στο 6-10 το ρεκόρ του “τριφυλλιού”. Ξέσπασε σε αποδοκιμασίες αγανάκτησης ο κόσμος.

Στο κατάμεστο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός αναζητούσε επιστροφή στις νίκες στην Ευρωλίγκα και φυσικά να βάλει τέλος στο αρνητικό σερί στα ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν με Γουόλτερς, Καλαϊτζάκη, Μπέικον, Γουίλιαμς, Γκουντάιτις. Ο Γουίλιαμς με δυο βολές άνοιξε το σκορ για το 2-0. Ο Παπανικολάου ισοφάρισε σε 2-2. Ο Φαλ πήρε γκολ φάουλ για να κάνει το 2-5 για τον Ολυμπιακό. Ο Καλαϊτζάκης με τρίποντο ισοφάρισε άμεσα σε 5-5. Ο Γουόκαπ πήγε στις βολές για το 5-7. Ο Γκουντάιτις κάρφωσε για το 7-7. Ο Γουίλιαμς με τρίποντο έκανρ το 10-7. Ο Γουόκαπ μείωσε σε 10-9. Ο Φαλ σκόραρε για το 10-11 και στη συνέχεια οι δυο ομάδες πήγαν στον πάγκο για το τηλεοπτικό τάιμ άουτ. Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με τον Λι να κλέβει και να κάνει το 14-13 στον αιφνιδιασμό. Ο Κάναν σκόραρε για το 14-15. Ο Μπέικον απάντησε για το 16-15. Ο Φαλ έκανε το 16-17. Ο Μπέικον ξανά σκόραρε και έκανε το 18-17. Πάλι, όμως, ο Φαλ έκανε το 18-19. Πάλι ο Φαλ, που ήταν ασταμάτητος, πήρε γκολ φάουλ. Το σκορ έγινε 18-21 και στη συνέχεια 18-24 με τρίποντο του Κάναν. Ο Λι πήρε φάουλ από τον Φαλ σε προσπάθεια τριών πόντων. Ο Αμερικανός είχε 2/3 για το 20-24. Ο Σλούκας σκόραρε για το 20-26, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Έπαθε πλάκα με το ηφαίστειο του ΟΑΚΑ ο σπίκερ της Ευρωλίγκας: «Δεν το έχω ξαναζήσει – Έτρεμα…» 9.439 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με γκολ – φάουλ του Σλούκα για το 20-29. Ο Παναθηναϊκός έπρεπε να βγάλει άμεσα αντίδραση. Ο Γκουντάιτις σκόραρε για το 22-29. Ο Μπολομπόι έκανε το 22-31. Ο Παναθηναϊκός παρουσίαζε κακό πρόσωπο και ο Παπανικολάου έκανε το 22-33. Οι πράσινοι μετά το τάιμ άουτ έκαναν φτηνό λάθος! Ο Μακκίσικ σημείωσε γκολ – φάουλ και η διαφορά εκτοξεύτηκε! Το σκορ έγινε 22-36. Ο Λι αστόχησε σε τρίποντο και ο Μπολομπόι έκανε το 22-38. Η εικόνα του τριφυλλιού ήταν άθλια! Ο Ράντονιτς διαμαρτυρήθηκε έντονα για φάουλ που δε δόθηκε στον Μπέικον και δέχθηκε τεχνική ποινή. Το σκορ έγινε 22-39 με τον Ολυμπιακό να κάνει ό, τι θέλει στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός παρουσίαζε κακό πρόσωπο σε άμυνα και επίθεση. Ο Μακκίσικ σκόραρε για το 22-41 με τον κόσμο να ξεσπάει σε αποδοκιμασίες. Ο Μπέικον με τρίποντο έκανε το 29-49. Ο Γουίλιαμς έκανε το 32-49 με τρίποντο, αλλά ο Μακκίσικ έκανε αμέσως το 32-51. Ο Μπέικον απάντησε για το 34-51. Με τρίποντο του Μπέικον το σκορ έγινε 37-53, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Ο Μπέικον με τρίποντο έκανε το 39-53. Ο Παναθηναϊκός έπρεπε να αλλάξει πολλά για να επανέλθει. Ο Φαλ σκόραρε για το 39-55. Ο Γουίλιαμς συνδέθηκε με το καλάθι για το 41-55. Ο Παπανικολάου με κάρφωμα έκανε το 41-57. Ο Πονίτκα πήγε στις βολές και με 1/2 έκανε το 42-57. Ο Φαλ, όμως, ήταν ανίκητος και έκανε το 42-59. Ο Γουίλιαμς σκόραρε για τρεις για το 45-59. Ο Γουόκαπ σκόραρε κι αυτός για τρεις για το 45-62. Ολα αυτά σε ένα χρονικό σημείο στο οποίο ο Μπέικον ήταν στον πάγκο με τρία φάουλ. Ο Αμερικανός επανήλθε στα 4 πριν από το φινάλε του δεκαλέπτου. Με βολές του Καλαϊτζάκη το σκορ έγινε 47-62. Ο Κάναν έβαλε το τρίποντο για το 47-65. Η κατάσταση έδεινε μη αναστρέψιμη με τον Παναθηναϊκό να πληρώνει το εφιαλτικό δεύτερο δεκάλεπτο και να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση. Με τρίποντο του Κάναν το σκορ έγινε 48-70 με τον κόσμο να ξεσπά εκ νέου σε αποδοκιμασίες. Ο Γουόκαπ με τρίποντο έκανε το 48-73 και ο Παπαγιάννης με κάρφωμα έκανε το 50-73, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Ο Ολυμπιακός έκανε ό, τι ήθελε. Το σκορ έγινε 50-78 και η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς θύμιζε Παναθηναϊκό μόνο από τις φανέλες. Ο Μπολομπόι με γκολ φάουλ έκανε το 50-81 με τον κόσμο να φωνάζει “Αυτός δεν είναι Παναθηναϊκός”! Αρκετοί φίλαθλοι, μάλιστα, απογοητευμένοι με όσα έβλεπαν άρχισαν να αποχωρούν. Ο Γκριγκόνις έκανε το 56-81. Με τρίποντο του Μπέικον το σκορ έγινε 62-83. Ο ίδιος ο Αμερικανός με τον ίδιο τρόπο έκανε το 65-83. Πάλι ο Μπέικον μείωσε σε 67-83 και ήταν ο μόνος που είχε διασωθεί από το πράσινο ναυάγιο, φτάνοντας τους 28 πόντους. Τα λεπτά που απέμεναν ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι πράσινοι γνώρισαν βαριά ήττα και έδειξαν ότι με τέτοιες εμφανίσεις δεν πάνε πουθενά. Το ρεκόρ έπεσε στο 6-10 με το τελικό σκορ να είναι 95-71.